Ծնվել է 1951թ. հունվարի 2-ին Վարդենիսի շրջանի Մեծ Մազրա գյուղում։
1973-1978թթ. աշխատել է Վարդենիսի ոռոգման եւ ջրարբիացման սիստեմների վարչությունում` որպես ջրօգտագործման բաժնի պետ, 1978-1979թթ.` «Հայպետկոմգյուղտեխնիկա» հանրապետական կոմիտեում՝ մատակարարման կազմակերպման վարչության ավագ ինժեներ, բաժնի վարիչ։ 1979-1980թթ. Վարդենիսի ժողովրդական վերահսկողության շրջանային կոմիտեում եղել է տեսուչ, պետի տեղակալ, 1980-1983թթ.` ՀԿԿ Վարդենիսի շրջկոմի կազմակերպական բաժնի հրահանգիչ, 1983-1984թթ.` Վարդենիսի երկաթբետոնյա կոնստրուկցիաների գործարանի տնօրեն, 1984-1994թթ.՝ Վարդենիսի ոռոգման եւ ջրարբիացման սիստեմների վարչության պետ, 1994-1996թթ.` Երեւանի «Հայջրշին» միավորման պետի տեղակալ, կոմերցիայի եւ տրանսպորտի վարչության պետ, 1996-1999թթ.՝ «Մ.Գ.Հաուզինգ» ՍՊԸ հիմնադիր։
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 45 ընտրատարածք)։ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի, ապա պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ։ «Կայունություն», 2001թ. հուլիսից՝ «Ագրարային-արդյունաբերական ժողովրդական միավորում» վերանվանված պատգամավորական խմբի անդամ։

He was born on January 2, 1951 in the village of Mets Marza in the Vardenis region.
1973-1978 he worked at the department of irrigation and irrigation systems of Vardenis as head of the division of water use, 1978-1979 - as senior engineer then head of the division of the department of supply organization of the committee of the Republican “HayPetComGyughTechnics.” 1979-1980 he was an inspector, deputy of head at the People’s Control Regional Committee of Vardenis. 1980-1983 he was an instructor of the organizational division of the CPA district committee of Vardenis. 1983-1984 – director of the factory of iron concrete constructions of Vardenis. 1984-1994 he was head of the department of irrigation and irrigation systems. 1994-1996 he was deputy head of Yerevan HayJrshin association, head of the commercial and transportation department. 1996-1999 he was the founder of the M. G. Housing Ltd.
1999-2003 – Deputy of the National Assembly (electoral district # 45). He was a member of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly, then a member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly. Since July of 2001 a member of deputy group of Stability renamed Agrarian Industrial People Unity.
On May 12, 2007 he was elected a deputy by the proportional electoral system from the Republican Party of Armenia.