Բագրատ Գարուշի Սարգսյան
1980թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետը: Պատմաբան, պատմության եւ հասարակագիտության ուսուցիչ:
Ուսանողական տարիներին զբաղվել է ակտիվ հասարակական աշխատանքներով, դասավանդել է Երեւանի պետական համալսարանի «Պատանի պատմաբան» դպրոցում: 1980-1981թթ. աշխատել է Արտաշատի շրջանի Կանաչուտ գյուղի միջնակարգ դպրոցում` որպես պատմության ուսուցիչ, այնուհետեւ ընտրվել է Դեղձուտ գյուղի կոլտնտեսության վարչության նախագահի տեղակալ, 1985-1987թթ. աշխատել է ՀԼԿԵՄ Արտաշատի շրջկոմում`  որպես հրահանգիչ: 1987թ. ընտրվել է Դեղձուտ գյուղի կոլտնտեսության վարչության նախագահ, որտեղ աշխատել է մինչեւ կոլտնտեսության լուծարումը: 1990-1991թթ. նշանակվել է «Հայ դպրություն» կազմակերպության պատասխանատու քարտուղար: 1991թ. ընտրվել է Դեղձուտի գյուղական խորհրդի նախագահ, 1996-1999թ.` Դեղձուտի համայնքի ղեկավար (գյուղապետ): 2000թ. աշխատել է ՀՀ սոցիալական ապահովության նախարարությունում` որպես մարդասիրական օգնության բաժնի պետ: Նույն թվականին ՀՀ վարչապետի որոշմամբ նշանակվել է Արարատի մարզպետարանի քարտուղար, 2002թ.` մարզպետի տեղակալ, 2004-2005թթ.` ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքները համակարգող նախարարի տեղակալ, 2005-2008թթ.` ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի տեղակալ:
Արժանացել է ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրի եւ Նանսենի անվան ոսկե մեդալի:
2008թ. հունիսի 6-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել  համամասնական ընտրակարգով  ՀՅԴ  կուսակցությունից:

Bagrat Sargsyan was born on February 10, 1959 in the village of Deghtzut in Ararat region.
In 1980 he graduated from the faculty of History at Yerevan State University. He is a historian, teacher of history and social science.
He was involved in active social works in his student years. He taught at school Young Historian of Yerevan State University.
1980-1981 he worked at the secondary school in the village of Kanachut of Artashat region as a teacher of History. Later he was elected deputy chairman of the department of the collective farm of the village of Deghdzut. 1985-1987 he worked as an instructor in the Artashat Regional Committee of the Armenian Leninist Komsomol Youth Union. In 1987 he was elected chairman of the department of the collective farm of the village of Deghdzut, where he worked till the dissolution of the collective farm. 1990-1991 he was appointed responsible secretary of the organization of the Armenian Script. In 1991 he was elected Chairman of Deghzut Rural Council. 1996-1999 he was head of Deghdzut village. In 2000 he worked in the RA Ministry of Social Security as head of Humanitarian Aid Division. In the same year by the decision of RA Prime Minister he was appointed Secretary of Ararat Regional Municipality, in 2002 – Deputy Head of Governor. 2004-2005 - Deputy Minister Coordinating RA Territorial Administration and Infrastructures. 2005-2008 – RA Deputy Minister of Territorial Administration.
He was awarded letter of acknowledgement of RA Prime Minister and Nansen Gold Medal.
On June 6, 2008 he was elected a deputy of the National Assembly by the proportional electoral system from the ARF Party.