Ծնվել է 1957թ. հունիսի 29-ին Կամոյում (Գավառ):
1979թ. ՀԽՍՀ պետպլանին առընթեր տնտեսագիտության եւ պլանավորման ԳՀԻ-ում եղել է գիտաշխատող: 1980-1981թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1981թ. Երեւանի լուսատեխնիկական գործարանում աշխատել է տնտեսագետ: 1982-1984թթ. սովորել է ԵԺՏԻ ասպիրանտուրայում: 1984-1992թթ. ԵրԱԱԻ-ում աշխատել է ավագ դասախոս:1992-1995թթ. եղել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր կառավարման եւ տնտեսական բարեփոխումների ինստիտուտում բաժնի վարիչ, փոխտնօրեն: 1995-1999թթ.՝ «Եվրոստան-Ույուտ» ձեռնարկության հիմնադիր տնօրեն:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Միասնություն» դաշինք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:

Манвел Генрикович Бадеян
Родился 29 июня 1957 г. в г. Камо (Гавар). В 1979 г. окончил Ереванский институт народного хозяйства (ЕИНХ). Экономист, математик.
1982-1984 гг. учился в аспирантуре ЕИНХ.
1984-1992 гг. старший преподаватель Ереванского зооветеринарного института.
1992¬-1995 гг. - заведующий отделом, заместитель директора Института управления и экономических реформ при Правительстве РА.
1995-1999 гг. - директор-учредитель предприятия “Евростан-Уют”.
1999-2003 гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, блок “Единство”). Заместитель председателя Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Член фракции “Единство”.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система,  РПА). Заместитель председателя Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Член фракции РПА.
2007-2012гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система,  РПА). 19.06.2007-31.05.2012гг. - заместитель председателя Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции НС. Член фракции РПА.