Ծնվել է 1957թ. հունիսի 29-ին Կամոյում (Գավառ):
1979թ. ՀԽՍՀ պետպլանին առընթեր տնտեսագիտության եւ պլանավորման ԳՀԻ-ում եղել է գիտաշխատող: 1980-1981թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1981թ. Երեւանի լուսատեխնիկական գործարանում աշխատել է տնտեսագետ: 1982-1984թթ. սովորել է ԵԺՏԻ ասպիրանտուրայում: 1984-1992թթ. ԵրԱԱԻ-ում աշխատել է ավագ դասախոս:1992-1995թթ. եղել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր կառավարման եւ տնտեսական բարեփոխումների ինստիտուտում բաժնի վարիչ, փոխտնօրեն: 1995-1999թթ.՝ «Եվրոստան-Ույուտ» ձեռնարկության հիմնադիր տնօրեն:
1999-2003թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Միասնություն» դաշինք): Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ:

22.06.2012 - 02.06.2016
1979 - Scientific associate in the Scientific Research Institute of Economics and Planning under the Armenia SSR State Plan.
1980 - 1981 - Served in the Soviet Army.
1981 - Economist in the Yerevan Lighting Plant.
1982 - 1984 - Post-graduate studies at the Yerevan Institute of National Economy.
1984 - 1992 - Senior professor at the Yerevan Institute of Animal Husbandry and Treatment.
1992 - 1995 - Head of division and later Deputy Director in the Institute of Management and Economic Reforms under the RA Government.
1995 - 1999 - Founder - Director of the company “Eurostan Ouyut.”
1999 - 2003 - Deputy of the National Assembly (proportional system, “Unity” alliance.) Vice  Chair of the   Standing Committee on Financial - Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Member of the “Unity” faction.
2003 - 2007 - Deputy in the National Assembly (proportional system, RPA.) Vice Chair of the   Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly.
2007 - 2012 - Deputy of the National Assembly (proportional system, RPA.) Vice Chair of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly.