Արամ Զավենի Սարգսյան
1981թ.  ավարտել է Երեւանի թիվ 8 գեղարվեստի ուսումնարանը, 1989թ.`  Երեւանի Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի ճարտարապետաշինարարական ֆակուլտետը: Ճարտարագետ-շինարար:
1989-1993թթ. «Արարատարդշին» տրեստում աշխատել է աշխղեկ, լաբորատորիայի վարիչ, գլխավոր ճարտարագետ:
1993-1998թթ.` «Արարատցեմենտ» ՊՓԲԸ գլխավոր տնօրենի օգնական, կապիտալ շինարարության գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ, նոր տեխնոլոգիական գծի տնօրեն, 1998-1999թթ. եւ 2000-2003թթ. եղել է «Արարատցեմենտ» ՊՓԲԸ գլխավոր տնօրեն: 1999-2000թթ. եղել է ՀՀ վարչապետ:
1994թ. անդամակցել է Երկրապահ կամավորականների միությանը:
1995 եւ 1999թթ. ընտրվել է Ազգային-եկեղեցական ժողովի պատգամավոր: 2001թ. հիմնադրել է «Հանրապետություն» կուսակցությունը:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Արդարություն» դաշինք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Արդարություն» խմբակցության անդամ: «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ:
2012թ. ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր «Հայ ազգային կոնգրես» դաշինքի համամասնական ցուցակով, սակայն հրաժարվել է մանդատից:

Арам Завенович Саргсян
В 1981г. окончил художественное училищеN 8, в 1989г. -архитектурно-строительный факультет Ереванского политехнического института им. К. Маркса. Инженер-строитель.
1989-1993гг. – руководитель работ, заведующий лабораторией, главный инженер треста “Араратпромстрой”.
1993-1998гг. – помощник генерального директора, заместитель генерального директора по капитальному строительству, директор новой технологической линии ГЗАО “Араратцемент”, 1998-1999гг. и 2000-2003гг. – генеральный директор ГЗАО “Армцемент”.
1999-2000гг. – Премьер-министр РА.
1994г. – член Союза Добровольцев Еркрапа.
1995 и 1999гг. – избран депутатом Национально-Церковного Собора.
В 2001г. основал партию “Республика”.
2003-2007гг. – депутат НС (пропорциональная избирательная система, блок “Справедливость”). Член Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам НС. Член фракции “Справедливость”. Член Политсовета партии “Республика”.
2012г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от блока “Армянский национальный Конгресс”, однако отказался от мандата.
2 апреля 2017г. избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Исход”.