Գեւորգ Վոլոդյայի Պետրոսյան
1995թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը: 1998թ.՝ ԵՊՀ ասպիրանտուրան: Իրավաբան: Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու: Պահեստազորի լեյտենանտ:
1988-1990թթ. եղել է «Մյասնիկյանի կանաչապատում» պետական ձեռնարկության բանվոր: 1990թ.՝ Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի ֆիզիկական կուլտուրայի ամբիոնի ասիստենտ: 1996 թվականից դասավանդում է Երեւանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետում: 1996-2001թթ. աշխատել է Երեւանի «Գրիգոր Զոհրապ» հավատարմագրված պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի դեկան: 2002-2005թթ.՝ Վանաձորի «Մխիթար Գոշ» հայ-ռուսական միջազգային համալսարանի հասարակական գիտությունների ամբիոնի վարիչ: 2003թ. ԵՊՀ քաղաքացիական դատավարության ամբիոնի դոցենտ է: 2004-2005թթ. եղել է Երեւանի Նոր-Նորք համայնքի ղեկավարի խորհրդական, ապա աշխատակազմի ղեկավար: 2005-2009թթ.՝ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի իրավական հարցերով խորհրդական: 2007-2008թթ.՝ ՀՀ Վերահսկիչ պալատի իրավական վերահսկողության վարչության պետ: 2009թ. եղել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար: 2010-2017թթ.՝ «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ մարդկային ռեսուրսների վարչության պետ: 2010 թվականից հանրային ծառայողների վերապատրաստման դասընթացների շրջանակում դասախոսություններ է վարել աշխատանքային իրավունքի եւ հանրային ծառայությունը կարգավորող օրենսդրության հարցերի շուրջ: 2014 թվականից դասավանդում է ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում:
1998 թվականից ՀՀ իրավաբանների միության անդամ է: 2001 թվականից ծավալում է փաստաբանական գործունեություն (քաղաքացիական, վարչական, աշխատանքային եւ ընտանեկան գործերով դատական ներկայացուցչության): 2008-2015թթ. եղել է ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի անդամ: 2006 թվականից «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ է:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 1 ընտրատարածք, «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինք): ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ գլխավոր դատախազի շնորհակալագրերով (2012 եւ 2015թ.), ՀՀ դատախազության հոբելյանական մեդալով (2013թ.), Երեւանի պետական համալսարանի հուշամեդալով (2014թ.):
Շուրջ 50 գիտական հոդվածների եւ մասնագիտական հրապարակումների հեղինակ է: Համահեղինակ է «Պետության եւ իրավունքի հիմունքներ» (1998թ.) եւ «Պետություն եւ իրավունք» (2001թ.) դպրոցական դասագրքերի, «ՀՀ Սահմանադրության մեկնաբանություններ» գիտական ժողովածուի (2010 թ.), հեղինակ՝ «Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային իրավունք» առարկայի բուհական դասագրքի ընդհանուր (2009թ.) եւ հատուկ (2014թ.) մասերի:

Геворг Володяевич Петросян
В 1995г. окончил юридический факультет Ереванского государственного университета. В 1998г. – аспирантуру ЕГУ. Юрист. Кандидат юридических наук. Лейтенант запаса.
1988-1990гг. – рабочий государственного предприятия “Озеленение Мясникяна”. 1990г. - ассистент на кафедре физической культуры Ереванского государственного медицинского университета. С 1996 года - преподаватель юридического факультета Ереванского государственного университета. 1996-2001гг. – декан юридического факультета аккредитованного Ереванского государственного университета “Григор Зограб”.
2002-2005гг. – заведующий кафедрой общественных наук Ванадзорского Армяно-Российского международного университета “Мхитар Гош”. 2003г. - доцент кафедры гражданского судопроизводства ЕГУ. 2004-2005гг. – советник главы муниципалитета, затем руководитель аппарата муниципального округа “Нор Норк” города Ереван. 2005-2009гг. – советник генерального директора ЗАО “Арментел” по юридическим вопросам. 2007-2008гг. – начальник управления по правовому контролю Контрольной палаты РА. В 2009г. - министр труда и социальных вопросов РА.
2010-2017гг. – начальник управления по человеческим ресурсам ЗАО “Веолиа-джур”.
С 2010 года в рамках курсов по переподготовке публичных служащих читал лекции по вопросам законодательства, регулирующего общественную службу и трудовое право. С 2014 года - преподаватель Академии юстиции РА.
С 1998 года является членом Союза юристов РА. С 2001 года занимается адвокатской деятельностью (судебное представительство по гражданским, административным, трудовым и семейным делам). 2008-2015гг. – член квалификационной комиссии при Генеральном прокуроре РА. С 2006 года – член партии “Процветающая Армения”.
2017-2019гг. - депутат НС (избирательный округ N 1, блок партий “Царукян”). Член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам и защите прав человека. Член фракции “Царукян”.
Награжден благодарственными грамотами Генерального прокурора РА (2012 и 2015гг.), Юбилейной медалью Прокуратуры РА (2013г.), Памятной медалью Ереванского государственного университета (2014г.).
Автор порядка 50 научных статей и публикаций по специальности. Является соавтором школьных учебников “Основы государства и права” (1998г.) и “Государство и право” (2001г.), научного сборника “Комментарии к Конституции РА” (2010г.), автор общей (2009г.) и специальной (2014г.) частей учебника для вузов по предмету “Трудовое право Республики Армения”.