Սասուն Մեխակի Միքայելյան
1998թ. ավարտել է Չարենցավանի Գրիգոր Մագիստրոսի անվան համալսարանը, 2004թ.` Հայկական գյուղատնտեսական ակադեմիան (այժմ՝ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան): Տնտեսագետ:
1978-1983թթ. աշխատել է Ռոստով, Չելյաբինսկ, Կուրգան քաղաքների (ՌԴ) շինարարական կազմակերպություններում, 1983-1987թթ.` Հրազդանի ԱՏՁ առաքիչ: 1996-1999թթ. եղել է Հրազդանի քաղաքապետ:
Մասնակցել է Արցախյան ազատամարտին: 1988թ. կազմավորել եւ ղեկավարել է «Սասուն» երկրապահ ջոկատը:
2013-2015թթ. եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» հանրային քաղաքական միավորման կառավարման խորհրդի անդամ: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ է, 2016 թվականից՝  կուսակցության վարչության անդամ:
1995-1999թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 75 ընտրատարածք): ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետություն» խմբակցության, ապա «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 54 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության, ապա «Հայաստան» պատգամավորական խմբի անդամ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 41 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:
07.06.2007-15.09.2009թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (25 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Ելք» կուսակցությունների դաշինք):  ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ելք» խմբակցության անդամ:
2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 10 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:

Born on November 7, 1957 in Hrazdan.
2004 - Graduated from the Agricultural Academy of Armenia (now the Armenian National Agrarian Academy). Economist.
1978 -1983 - Worked in construction organizations of the cities of Rostov, Chelyabinsk, Kurgan (RF). 1983 -1987 - Expeditor at Hrazdan ATE (Auto Transport Enterprise).
1996 -1999 - Mayor of Hrazdan city.
Participated in the liberation battles of Artsakh.
1988 - Established and headed the volunteer detachment “Sasun.”
2013 - 2015 - Member of the Management Council of the socio-political association “Civil Contract.” Founding member of the party “Civil Contract.”
Since 2016 - Member of the Board of the party.
1995 - 1999 - Member of the National Assembly (electoral district #75). Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly. Member of the faction “Republic,” then member of the deputy group “Yerkrapah.”
1999 - 2003 - Member of the National Assembly (electoral district #54). Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly. Member of the faction “Unity,” then member of the deputy group “Hayastan.”
2003 - 2007 - Member of the National Assembly (electoral district #41). Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly. Not included in factions and deputy groups.
June 07, 2007 - September 15, 2009 - Member of the National Assembly (electoral district #25).
Member of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly. Member of the “Republican Party of Armenia” faction.