Սասուն Մեխակի Միքայելյան
1998թ. ավարտել է Չարենցավանի Գրիգոր Մագիստրոսի անվան համալսարանը, 2004թ.` Հայկական գյուղատնտեսական ակադեմիան (այժմ՝ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան): Տնտեսագետ:
1978-1983թթ. աշխատել է Ռոստով, Չելյաբինսկ, Կուրգան քաղաքների (ՌԴ) շինարարական կազմակերպություններում, 1983-1987թթ.` Հրազդանի ԱՏՁ առաքիչ: 1996-1999թթ. եղել է Հրազդանի քաղաքապետ:
Մասնակցել է Արցախյան ազատամարտին: 1988թ. կազմավորել եւ ղեկավարել է «Սասուն» երկրապահ ջոկատը:
2013-2015թթ. եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» հանրային քաղաքական միավորման կառավարման խորհրդի անդամ: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ է, 2016 թվականից՝  կուսակցության վարչության անդամ:
1995-1999թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 75 ընտրատարածք): ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետություն» խմբակցության, ապա «Երկրապահ» պատգամավորական խմբի անդամ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 54 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության, ապա «Հայաստան» պատգամավորական խմբի անդամ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 41 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:
07.06.2007-15.09.2009թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (25 ընտրատարածք): ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ:
2017-2019թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր («Ելք» կուսակցությունների դաշինք):  ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ելք» խմբակցության անդամ:
2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 10 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:

Родился 7 ноября 1957 г. в Раздане.
В 1998г. окончил Чаренцаванский университет им. Григора Магистроса, в 2004г. -Армянскую сельскохозяйственную академию (ныне Армянская национальная аграрная академия). Экономист.
1978-1983гг. – работал в строительных организациях городов Ростов, Челябинск, Курган (РФ), 1983-1987гг. – экспедитор Разданского АТП.
1996-1999гг. – мэр города Раздан.
Участник боев за освобждение Арцаха. В 1988г. – организовал и руководил добровольческим отрядом “Сасун”.
2013-2015гг. – член Координационного совета общественно-политического объединения “Гражданский договор”. Член-учредитель партии “Гражданский договор”, с 2016 года – член Правления партии.
1995 -1999 гг. - депутат НС (избирательный округ N 75). Член Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам. Член фракции “Республика”, затем депутатской группы “Еркрапа”.
1999-2003 гг. - депутат НС (избирательный округ N 54). Член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. Член фракции “Единство”, затем депутатской группы “Айастан”.
2003-2007гг. - депутат НС (избирательный округ N 41). Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС. Во фракциях и депутатской группе не состоял.
07.06.2007-15.09.2009гг. - депутат НС (избирательный округ N 25). Член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. Член фракции “Республиканская партия Армении”.
2017-2019гг. – депутат НС (блок партий “Елк”). Член Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности. Член фракции “Елк”.
9 декабря 2018года избран депутатом НС по избирательному округу N 10 территориального избирательного списка блока партий “Мой шаг”.