Հակոբ Վարդանեսի Հակոբյան
1999թ. ավարտել է Հայկական գյուղատնտեսական ակադեմիան: Գյուղատնտես: Պարգեւատրվել է «Մայրական երախտագիտություն» մեդալով (1993թ.), 1-ին աստիճանի Մարտական խաչ շքանշանով (1994թ.), Արիության (1994թ.), «Մարշալ Բաղրամյան» (1997թ.) մեդալներով:
1973-1982թթ. Երեւանի «Անուշ» ԱՄ-ում աշխատել է բանվոր, 1982-1990թթ.՝ «Մալաթիա» կլինիկական հիվանդանոցի գլխավոր բժշկի տնտեսական գծով տեղակալ, 1990-1995թթ.՝ թիվ 4 գյուղմթերքների շուկայի տնօրեն, 1995-1999թթ.՝ թիվ 6 հացի գործարանի տնօրեն: ԵԿՄ Երեւանի մարզխորհրդի նախագահ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 14 ընտրատարածք): ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Կայունություն», ապա «Հայաստան» պատգամավորական խմբի անդամ: Անկուսակցական:

Акоп Варданесович Акопян
В 1999 г. окончил Армянскую сельскохозяйственную академию. Агроном. Награжден медалью “Материнская благодарность” (1993), орденом Боевого Крес­та I степени (1994), медалями “Мужество” (1994), “Маршал Баграмян” (1997).
В 1973-1982 гг. рабочий в Ереванском производственном объединении ПО “Ануш”, в 1982-1990 гг. заместитель главного врача по хозяйственной части клинической больницы “Малатия”, в 1990-1995 гг. директор сельхозрынка N 4, в 1995-1999 гг. директор хлебозавода N 6. Председатель Ереванского облсовета “Еркрапа”. В 1999-2003 гг. депутат НС (избирательный округ N 14). Член Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС. Член депутатской группы “Стабильность”, затем – “Айастан”.