Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 228-րդ հոդվածում`
«1. Անշարժ գույքի հարկով հարկման բազա են համարվում անշարժ գույքի հարկով հարկման նպատակով անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգը սահմանող օրենքով սահմանված կարգով գնահատված` հողամասերի (բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դեպքի) եւ (կամ) դրանց բարելավումների շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքները:».
2) 4-րդ մասի «Օրենսգրքի բաղկացուցիչ մասը կազմող 1-ին կամ 2-րդ հավելվածներով սահմանված կադաստրային գնահատման կարգերով» բառերը փոխարինել «սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով սահմանված համապատասխան կադաստրային գնահատման կարգերով» բառերով.
3) 7-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 229-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 229. Անշարժ գույքի հարկի դրույքաչափերը
1. Անշարժ գույքի հարկը հաշվարկվում է հետեւյալ տարեկան դրույքաչափերով.
1) գյուղատնտեսական նշանակության հող հանդիսացող անշարժ գույքի համար` 15 տոկոս.
2) առանց բարելավումների (այդ թվում` միայն պարսպով բարելավված) ոչ գյուղատնտեսական նշանակության հող հանդիսացող անշարժ գույքի համար`
ա. բնակավայրերի հողերից բնակելի կառուցապատման համար նախատեսված հողերի համար` 0.6 տոկոս,
բ. բնակավայրերի հողերից հասարակական կառուցապատման համար նախատեսված հողերի համար` մեկ տոկոս,
գ. բնակավայրերի հողերից սույն կետի «ա» եւ «բ» ենթակետերում չնշված հողերի համար` մեկ տոկոս,
դ. արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման եւ այլ արտադրական նշանակության հողերի համար` 0.25 տոկոս,
ե. էներգետիկայի, կապի, տրանսպորտի, կոմունալ ենթակառուցվածքների օբյեկտների, ինչպես նաեւ ջրային հողերի համար` 0.5 տոկոս,
զ. ոչ գյուղատնտեսական նշանակության մյուս հողերի համար` մեկ տոկոս.
3) Օրենսգրքի 227-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի «բ» ենթակետով, 2-րդ, 3-րդ,
7-րդ եւ 8-րդ կետերով սահմանված` հարկման օբյեկտ համարվող` բազմաբնակարան բնակելի շենք, բազմաբնակարան բնակելի շենքի բնակարան, բազմաբնակարան շենքի ոչ բնակելի տարածք հանդիսացող անշարժ գույքի համար (բացառությամբ սույն մասի 5-7-րդ կետերով սահմանված դեպքերի)`
| Հարկման բազան | Հարկի դրույքաչափը |
| մինչեւ 10 միլիոն դրամը ներառյալ | 0,05 տոկոս |
| 10 միլիոն դրամից ավելի` մինչեւ 25 միլիոն դրամը ներառյալ |
5000 դրամ` գումարած հարկման բազայի 10 միլիոն դրամը գերազանցող մասի 0.1 տոկոսը |
| 25 միլիոն դրամից ավելի` մինչեւ 47 միլիոն դրամը ներառյալ |
20000 դրամ` գումարած հարկման բազայի 25 միլիոն դրամը գերազանցող մասի 0.2 տոկոսը |
| 47 միլիոն դրամից ավելի` մինչեւ 75 միլիոն դրամը ներառյալ |
64000 դրամ` գումարած հարկման բազայի 47 միլիոն դրամը գերազանցող մասի 0.4 տոկոսը |
| 75 միլիոն դրամից ավելի` մինչեւ 100 միլիոն դրամը ներառյալ |
176000 դրամ` գումարած հարկման բազայի 75 միլիոն դրամը գերազանցող մասի 0.6 տոկոսը |
| 100 միլիոն դրամից ավելի` մինչեւ 200 միլիոն դրամը | 326000 դրամ` գումարած հարկման բազայի 100 միլիոն դրամը գերազանցող մասի մեկ տոկոսը |
| 200 միլիոն դրամից ավելի | 1326000 դրամ` գումարած հարկման բազայի 200 միլիոն դրամը գերազանցող մասի 1.5 տոկոսը |
4) Օրենսգրքի 227-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի «ա» եւ «գ» ենթակետերով, 7-րդ եւ 8-րդ կետերով սահմանված` հարկման օբյեկտ համարվող` անհատական բնակելի տուն եւ այգետնակ հանդիսացող անշարժ գույքի համար`
| մինչեւ 7 միլիոն դրամը ներառյալ | 0.05 տոկոս |
| 7 միլիոն դրամից ավելի` մինչեւ 23 միլիոն դրամը ներառյալ |
3500 դրամ` գումարած հարկման բազայի 7 միլիոն դրամը գերազանցող մասի 0.1 տոկոսը |
| 23 միլիոն դրամից ավելի` մինչեւ 50 միլիոն դրամը ներառյալ |
19500 դրամ` գումարած հարկման բազայի 23 միլիոն դրամը գերազանցող մասի 0.2 տոկոսը |
| 50 միլիոն դրամից ավելի` մինչեւ 85 միլիոն դրամը ներառյալ |
73500 դրամ` գումարած հարկման բազայի 50 միլիոն դրամը գերազանցող մասի 0.4 տոկոսը |
| 85 միլիոն դրամից ավելի` մինչեւ 120 միլիոն դրամը ներառյալ |
213500 դրամ` գումարած հարկման բազայի 85 միլիոն դրամը գերազանցող մասի 0.6 տոկոսը |
| 120 միլիոն դրամից ավելի` մինչեւ 200 միլիոն դրամը ներառյալ |
423500 դրամ` գումարած հարկման բազայի 120 միլիոն դրամը գերազանցող մասի մեկ տոկոսը |
| 200 միլիոն դրամից ավելի | 1223500 դրամ` գումարած հարկման բազայի 200 միլիոն դրամը գերազանցող մասի 1.5 տոկոսը |
5) Օրենսգրքի 227-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ, 7-րդ եւ 8-րդ կետերով սահմանված` հարկման օբյեկտ համարվող` հասարակական նշանակության շինություն հանդիսացող անշարժ գույքի համար` 0.3 տոկոս.
6) Օրենսգրքի 227-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-8-րդ կետերով սահմանված` հարկման օբյեկտ համարվող` արտադրական նշանակության շինություն հանդիսացող անշարժ գույքի համար` 0.25 տոկոս.
7) Օրենսգրքի 227-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ, 7-րդ եւ 8-րդ կետերով սահմանված` հարկման օբյեկտ համարվող` ավտոտնակ հանդիսացող անշարժ գույքի համար` 0.2 տոկոս:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի`
ա. 1-ին կետի «հողերը, բացառությամբ վարձակալության» բառերը փոխարինել «անշարժ գույքը, բացառությամբ դրա վարձակալության» բառերով, իսկ «հողերի» բառը` «լինելու դեպքերի» բառերով,
բ. 2-րդ եւ 6-րդ կետերի «հողերը» բառը փոխարինել «անշարժ գույքը» բառերով,
գ. 3-րդ կետի «հողամասերը» բառը փոխարինել «անշարժ գույքը» բառերով,
դ. 7-րդ կետի «շինությունները» բառը փոխարինել «անշարժ գույքը» բառերով,
ե. 8-րդ կետի «ա» ենթակետի «շինությունները» բառը փոխարինել «անշարժ գույքը» բառերով,
զ. 8-րդ կետի «բ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«բ. սեփականության եւ անհատույց մշտական օգտագործման իրավունքով պատկանող` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դասակարգմանը համապատասխան` կրոնական, պաշտամունքային անշարժ գույքը, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն (Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին) պատկանող` հուշարձանի կարգավիճակ չունեցող եկեղեցիները, հոգեւոր-մշակութային, կրթադաստիարակչական, եկեղեցական եւ ծիսական պարագաների արտադրության եւ իրացման համար օգտագործվող անշարժ գույքը, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու (Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի) ներքին սպասարկումն իրականացնող արհեստանոցները, ինչպես նաեւ դրանց սպասարկման եւ օգտագործման համար անհրաժեշտ անշարժ գույքը: Սույն ենթակետում նշված անշարժ գույքերի ցանկը սահմանում է Կառավարությունը.»,
է. 9-րդ կետի «հողամաս» բառը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «անշարժ գույք» բառերով,
ը. 10-րդ եւ 14-րդ կետերի «շինությունները» բառը փոխարինել «անշարժ գույքը» բառերով,
թ. 15-րդ կետի առաջին պարբերության «պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության մեջ գտնվող անձինք» բառերը փոխարինել «օրենքով սահմանված զորակոչի միջոցով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնող զինծառայողները» բառերով, իսկ նույն կետի «ա» ենթակետի «շինություններ չհանդիսացող շինությունների» բառերը` «անշարժ գույք չհանդիսացող գույքի» բառերով,
ժ. 16-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«16) պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետի ավարտից հետո, սույն մասի 15-րդ կետի «ա», «բ» կամ «գ» ենթակետերին համապատասխան, անշարժ գույքի հարկից ազատվում են նաեւ նույն կետում նշված` Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում եւ այլ զորքերում օրենքով սահմանված հետուսումնական պայմանագրային զինվորական ծառայության մեջ գտնվող, ինչպես նաեւ հետուսումնական պայմանագրային զինվորական ծառայության պայմանագրի ժամկետի ավարտից հետո օրենքով սահմանված կարգով զինվորական ծառայությունը շարունակող զինծառայողները` մեկ անշարժ գույքի 40 միլիոն դրամը չգերազանցող մասով:
Սույն կետում նշված հարկ վճարողին սեփականության իրավունքով մեկից ավելի անշարժ գույք պատկանելու դեպքում արտոնությունը կիրառվում է հարկ վճարողի դիմումի մեջ նշված անշարժ գույքի մասով, իսկ արտոնության կիրառության համար հիմք են ընդունվում անշարժ գույքի կադաստր վարող մարմնի տված տեղեկանքը` հարկ վճարողին սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույքի քանակի եւ գտնվելու վայրերի վերաբերյալ, ինչպես նաեւ անշարժ գույքի գտնվելու վայրի (վայրերի) հաշվառող մարմնի (մարմինների) տված տեղեկանքը (տեղեկանքները)` այլ անշարժ գույքի մասով արտոնություն կիրառված չլինելու վերաբերյալ:
Սույն կետով սահմանված արտոնությունների իրավունքը դադարում է զինծառայողին զինվորական ծառայությունից արձակելու, ինչպես նաեւ հարկման օբյեկտ համարվող անշարժ գույքը զինվորական ծառայության ընթացքում վարձակալության կամ հավատարմագրային կառավարման հանձնված լինելու դեպքերում:
Սույն մասով սահմանված արտոնությունների կիրառման կարգը սահմանում է Կառավարությունը:».
2) 2-րդ մասի «հողերի» բառը փոխարինել «անշարժ գույքի» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 233-րդ հոդվածում`
«1. Անշարժ գույքի հարկը հաշվարկվում է անշարժ գույքի` հողամասերի (բացառությամբ գյուղատնտեսական նշանակության հողերի) եւ (կամ) դրանց բարելավումների շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքի (արժեքների) եւ Օրենսգրքի 229-րդ հոդվածով սահմանված համապատասխան դրույքաչափերով` հաշվի առնելով Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածով սահմանված արտոնությունները եւ Օրենսգրքի
234-րդ հոդվածի դրույթները: Գյուղատնտեսական նշանակության հող հանդիսացող անշարժ գույքի համար անշարժ գույքի հարկը հաշվարկվում է դրա հաշվարկային զուտ եկամտի եւ Օրենսգրքի 229-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով սահմանված դրույքաչափի արտադրյալի չափով` հաշվի առնելով Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածով սահմանված արտոնությունները եւ Օրենսգրքի 234-րդ հոդվածի դրույթները:».
«7. 2021 թվականի հաշվետու տարվա համար անշարժ գույքի հարկը (բացառությամբ գյուղատնտեսական նշանակության հողերի) հաշվարկվում է անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքների եւ Օրենսգրքի 229-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-7-րդ կետերով սահմանված դրույքաչափերի արտադրյալի 25 տոկոսի չափով, 2022 թվականի հաշվետու տարվա համար` 30 տոկոսի չափով, 2023 թվականի հաշվետու տարվա համար` 35 տոկոսի չափով, 2024 թվականի հաշվետու տարվա համար` 50 տոկոսի չափով, 2025 թվականի հաշվետու տարվա համար` 75 տոկոսի չափով եւ 2026 թվականի հաշվետու տարվա եւ հետագա հաշվետու տարիների համար` 100 տոկոսի չափով:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 238-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը «կադաստր վարող մարմինը,» բառերից հետո լրացնել «անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգը սահմանող օրենքին եւ» բառերով, իսկ նույն մասի «1-ին եւ 2-րդ հավելվածներին» բառերը փոխարինել «2-րդ հավելվածին» բառերով.
2) 1-ին մասի 1-ին կետի «2019» թիվը փոխարինել «2020» թվով.
3) 2-րդ եւ 3-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Անկախ սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետներից` Օրենսգրքի սույն բաժինն ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով սեփականության իրավունքով ձեռք բերված (բացառությամբ ֆիզիկական անձանց համապարփակ իրավահաջորդության կարգով անցած), ինչպես նաեւ 2020 թվականի գնահատման հարկային տարվա հուլիսի 1-ի դրությամբ գրանցված տվյալների համեմատությամբ նոր առաջացած եւ (կամ) փոփոխություններ կրած հարկման օբյեկտ համարվող անշարժ գույքի կադաստրային գնահատումն իրականացվում է անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգը սահմանող օրենքին եւ Օրենսգրքի բաղկացուցիչ մասը կազմող 2-րդ հավելվածին համապատասխան, եւ Օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով սահմանված կարգով ու ժամկետներում տեղեկությունները ներկայացվում են հաշվառող մարմին:
3. 2021 թվականի անշարժ գույքի հարկի հաշվարկման նպատակով անշարժ գույքի կադաստր վարող մարմինը, ըստ անշարժ գույքի սեփականատերերի, Օրենսգրքի 227-րդ հոդվածով սահմանված` անշարժ գույքի հարկով հարկման օբյեկտ համարվող անշարժ գույքի (ըստ հողամասերի եւ (կամ) դրանց համապատասխան բարելավումների) ու դրանց շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքների ու հաշվարկային զուտ եկամուտների վերաբերյալ տեղեկությունները, դրանց ներկայացման համար Օրենսգրքի 235-րդ հոդվածով սահմանված կարգով, մինչեւ 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ը ներկայացնում է հարկ վճարողներին հաշվառող մարմիններ:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 245-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5) պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետի ավարտից հետո փոխադրամիջոցների գույքահարկից ազատվում են նաեւ սույն մասի 4-րդ կետում նշված` Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում եւ այլ զորքերում օրենքով սահմանված հետուսումնական պայմանագրային զինվորական ծառայության մեջ գտնվող, ինչպես նաեւ հետուսումնական պայմանագրային զինվորական ծառայության պայմանագրի ժամկետի ավարտից հետո օրենքով սահմանված կարգով զինվորական ծառայությունը շարունակող զինծառայողները` մեկ փոխադրամիջոցի 150 ձիաուժը չգերազանցող մասով:
Սույն կետում նշված հարկ վճարողին սեփականության իրավունքով մեկից ավելի փոխադրամիջոց պատկանելու դեպքում արտոնությունը կիրառվում է հարկ վճարողի դիմումի մեջ նշված փոխադրամիջոցի մասով, իսկ արտոնության կիրառության համար հիմք են ընդունվում շարժական գույքի կադաստր վարող մարմնի տված տեղեկանքը` հարկ վճարողին սեփականության իրավունքով պատկանող փոխադրամիջոցի քանակի վերաբերյալ, ինչպես նաեւ փոխադրամիջոցի գրանցման վայրի (վայրերի) հաշվառող մարմնի (մարմինների) տրամադրած տեղեկանքը (տեղեկանքները)` այլ փոխադրամիջոցների մասով արտոնություն կիրառված չլինելու վերաբերյալ:
Սույն մասով սահմանված արտոնությունների կիրառման կարգը սահմանում է Կառավարությունը:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 447-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Մինչեւ Օրենսգրքի 11-րդ եւ 12-րդ բաժիններն ուժի մեջ մտնելն ավարտված հաշվետու ժամանակաշրջաններին վերաբերող` գույքահարկի եւ հողի հարկի գծով հարկային պարտավորությունները 2021 թվականի հունվարի 1-ից հետո դադարած չեն համարվում եւ ենթակա են կատարման մինչեւ Օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելը գործող օրենսդրությամբ սահմանված ընդհանուր կարգով եւ ժամկետներում:»:

В статье 228 Кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
“1. Налогооблагаемой базой по налогу на недвижимое имущество считаются кадастровые стоимости, близкие к рыночной стоимости земельных участков (за исключением случая, установленного частью 2 настоящей статьи) и (или) их улучшений, оцененных в целях обложения налогом на недвижимое имущество в порядке, установленном законом, устанавливающим порядок кадастровой оценки, близкой к рыночной стоимости недвижимого имущества.”.
2) в части 4 слова “в порядке кадастровой оценки, установленном являющимися составной частью Кодекса Приложениями 1 или 2” заменить словами “в соответствующем порядке кадастровой оценки, установленном частями 1 и 2 настоящей статьи”;
3) часть 7 признать утратившей силу.
Статья 2. Статью 229 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 229. Ставки налога на недвижимое имущество
1. Налог на недвижимое имущество исчисляется по следующим годовым ставкам:
1) за недвижимое имущество, являющееся землей сельскохозяйственного назначения, - 15 процентов;
2) за недвижимое имущество, не являющееся землей сельскохозяйственного назначения без улучшений (в том числе улучшенное только ограждением):
а. за предусмотренные для жилой застройки земли из состава земель населенных пунктов - 0,6 процента,
б. за предусмотренные для общественной застройки земли из состава земель населенных пунктов - один процент,
в. за не указанные в подпунктах “а” и “б” настоящего пункта земли из состава земель населенных пунктов – один процент,
г. за земли промышленного, недропользовательского и иного производственного назначения – 0,25 процента,
д. за земли объектов энергетики, связи, транспорта, коммунальных инфраструктур, а также за земли, покрытые водой, – 0,5 процента,
е. за другие земли несельскохозяйственного назначения – один процент;
3) за установленное подпунктом “б” пункта 1, пунктами 2, 3, 7 и 8 части 2 статьи 227 Кодекса, считающееся объектом налогообложения недвижимое имущество, являющееся многоквартирным жилым зданием, квартирой в многоквартирном жилом здании, нежилой территорией в многоквартирном здании (за исключением случаев, установленных пунктами 5-7 настоящей части):
| до 10 миллионов драмов включительно | 0,05 процента |
| свыше 10 миллионов драмов – до 25 миллионов драмов включительно | 5000 драмов плюс 0,1 процента от части налоговой базы, превышающей 10 миллионов драмов |
| свыше 25 миллионов драмов – до 47 миллионов драмов включительно | 20000 драмов плюс 0,2 процента от части налоговой базы, превышающей 25 миллионов драмов |
| свыше 47 миллионов драмов – до 75 миллионов драмов включительно | 64000 драмов плюс 0,4 процента от части налоговой базы, превышающей 47 миллионов драмов |
| свыше 75 миллионов драмов – до 100 миллионов драмов включительно | 176000 драмов плюс 0,6 процента от части налоговой базы, превышающей 75 миллионов драмов |
| свыше 100 миллионов драмов – до 200 миллионов драмов | 326000 драмов плюс один процент от части налоговой базы, превышающей 100 миллионов драмов |
| свыше 200 миллионов драмов | 1326000 драмов плюс 1,5 процента от части налоговой базы, превышающей 200 миллионов драмов |
4) за установленное подпунктами “а” и “в” пункта 1, пунктами 7 и 8 части 2 статьи 227 Кодекса, считающееся объектом налогообложения недвижимое имущество, являющееся индивидуальным жилым домом и садовым домиком:
| до 7 миллионов драмов включительно | 0,05 процента |
| свыше 7 миллионов драмов – до 23 миллионов драмов включительно | 3500 драмов плюс 0,1 процента от части налоговой базы, превышающей 7 миллионов драмов |
| свыше 23 миллионов драмов – до 50 миллионов драмов включительно | 19500 драмов плюс 0,2 процента от части налоговой базы, превышающей 23 миллионов драмов |
| свыше 50 миллионов драмов – до 85 миллионов драмов включительно | 73500 драмов плюс 0,4 процента от части налоговой базы, превышающей 50 миллионов драмов |
| свыше 85 миллионов драмов – до 120 миллионов драмов включительно | 213500 драмов плюс 0,6 процента от части налоговой базы, превышающей 85 миллионов драмов |
| свыше 120 миллионов драмов – до 200 миллионов драмов включительно | 423500 драмов плюс один процент от части налоговой базы, превышающей 120 миллионов драмов |
| свыше 200 миллионов драмов | 1223500 драмов плюс 1,5 процента от части налоговой базы, превышающей 200 миллионов драмов |
5) за установленное пунктами 5, 7 и 8 части 2 статьи 227 Кодекса, считающееся объектом налогообложения недвижимое имущество, являющееся строением общественного назначения, - 0,3 процента;
6) за установленное пунктами 6-8 части 2 статьи 227 Кодекса, считающееся объектом налогообложения недвижимое имущество, являющееся строением производственного назначения, - 0,25 процента;
7) за установленное пунктами 4, 7 и 8 части 2 статьи 227 Кодекса, считающееся объектом налогообложения недвижимое имущество, являющееся гаражом, - 0,2 процента.”.
В статье 230 Кодекса:
а. в пункте 1 слова "земли историко-культурного назначения, за исключением земель, предоставленных в аренду и служебное пользование” заменить словами “недвижимое имущество историко-культурного назначения, за исключением случаев его предоставления в аренду и служебное пользование”,
б. в пунке 2 слова “являющиеся государственной собственностью земли” заменить словами “являющееся государственной собственностью недвижимое имущество” и в пункте 6 слова “земли, используемые” заменить словами “недвижимое имущество, используемое”,
в. в пункте 3 слова “учебно-производственные и опытные земельные участки” заменить словами “недвижимое имущество учебно-производственного и опытного назначения”,
г. в пункте 7 слова “считающиеся объектом налогообложения установленные законодательством Республики Армения строения историко-культурного назначения, считающиеся” заменить словами “считающееся объектом налогообложения установленное законодательством Республики Армения недвижимое имущество историко-культурного назначения, считающееся” и слова “принадлежащие на праве собственности религиозным организациям религиозные, культовые строения, построенные” заменить словами “принадлежащее на праве собственности религиозным организациям недвижимое имущество религиозного, культового назначения, построенное”,
д. в подпункте “а” пункта 8 слово “строения” заменить словами “недвижимое имущество”,
е. подпункт “б” пункта 8 изложить в следующей редакции:
“б. на праве собственности и постоянного безвозмездного пользования недвижимое имущество религиозного, культового назначения в соответствии с классификацией, установленной законодательством Республики Армения, принадлежащие Святой Армянской Апостольской Церкви (Первопрестольному Святому Эчмиадзину) не имеющие статуса памятника церкви, недвижимое имущество, используемое для производства и реализации духовно-культурных, образовательно-воспитательных, церковных и ритуальных принадлежностей, мастерские, осуществляющие внутреннее обслуживание Святой Армянской Апостольской Церкви (Первопрестольного Святого Эчмиадзина), а также необходимое для их обслуживания и использования. Перечень указанного в настоящем подпункте недвижимого имущества устанавливается Правительством;”,
ж. в пункте 9 слова “земельных участков, признанных” заменить словами “недвижимого имущества, признанного” и слова “от земельного участка - за эти земельные участки” заменить словами “от недвижимого имущества – за это недвижимое имущество”,
з. в пункте 10 слова “линейные инженерно-транспортные строения, за пользование которыми” заменить словами “линейное инженерно-транспортное недвижимое имущество, за пользование которым”, слова “линейными инженерно-транспортными строениями” заменить словами “линейным инженерно-транспортным недвижимым имуществом”, и в пункте 14 слова “находящиеся на территории свободной экономической зоны строения общественного и производственного назначения, принадлежащие” заменить словами “находящееся на территории свободной экономической зоны недвижимое имущество общественного и производственного назначения, принадлежащее”, слово “используемые” заменить словом “используемое”,
и. в абзаце первом пункта 15 слова “лица, находящиеся на обязательной срочной военной службе” заменить словами “военнослужащие, проходящие по установленному законом призыву обязательную военную службу”, а в подпункте “а” того же пункта слова “принадлежащих им на праве собственности строений, не являющихся строениями” заменить словами “принадлежащего им на праве собственности недвижимого имущества, не являющегося недвижимым имуществом”,
к. пункт 16 изложить в следующей редакции:
“16) по истечении срока обязательной военной службы в соответствии с подпунктами “а”, “б” или “в” пункта 15 настоящей части от налога на недвижимое имущество освобождаются также указанные в том же пункте военнослужащие, находящиеся на установленной законом постучебной контрактной военной службе в Вооруженных Силах Республики Армения и других войсках, а также в установленном законом порядке продолжающие военную службу после окончания контракта о постучебной контрактной военной службе, - в части одного недвижимого имущества, не превышающего 40 млн драмов.
В случае, если указанному в настоящем пункте налогоплательщику принадлежит на праве собственности более чем одно недвижимое имущество, льгота применяется в части недвижимого имущества, указанного в заявлении налогоплательщика, а за основание для применения льготы принимаются справка о количестве и местах нахождения принадлежащего налогоплательщику на праве собственности недвижимого имущества, выданная органом, ведущим кадастр недвижимого имущества, а также справка о неприменении льготы в части другого имущества, выданная органом (органами) по учету места (мест) нахождения недвижимого имущества.
Право на установленные настоящим пунктом льготы прекращается в случае увольнения военнослужащегося с военной службы, а также передачи являющегося объектом налогообложения недвижимого имущества в аренду или доверительное управление в течение военной службы.
Порядок применения установленных настоящей частью льгот устанавливается Правительством.”;
2) в части 2 слова “за земли, используемые” заменить словами “за недвижимое имущество, используемое”.
В статье 233 Кодекса:
“1. Налог на недвижимое имущество исчисляется по кадастровой стоимости (кадастровым стоимостям), близкой (близким) к рыночной стоимости недвижимого имущества - земельных участков (за исключением земель сельскохозяйственного назначения) и (или) их улучшений, и соответствующим ставкам, установленным статьей 229 Кодекса, с учетом установленных статьей 230 Кодекса льгот и положений статьи 234 Кодекса. Налог на недвижимое имущество для недвижимого имущества, являющегося землей сельскохозяйственного назначения, исчисляется в размере произведения его расчетного чистого дохода и ставки, установленной пунктом 1 части 1 статьи 229 Кодекса, с учетом установленных статьей 230 Кодекса льгот и положений статьи 234 Кодекса.”;
“7. Налог на недвижимое имущество за 2021-й отчетный год (за исключением земель сельскохозяйственного назначения) исчисляется в размере 25 процентов от произведения кадастровых стоимостей, близких к рыночной стоимости недвижимого имущества, и ставок, установленных пунктами 2-7 части 1 статьи 229 Кодекса, за 2022 отчетный год – в размере 30 процентов, 2023 отчетный год – в размере 35 процентов, 2024 отчетный год – в размере 50 процентов, 2025 отчетный год – в размере 75 процентов и за 2026 отчетный год и последующие отчетные годы – в размере 100 процентов.”.
В статье 238 Кодекса:
1) часть 1 после слов “Орган, ведущий кадастр недвижимого имущества, в соответствии с” дополнить словами “законом, устанавливающим порядок кадастровой оценки, близкой к рыночной стоимости недвижимого имущества, и”, а в той же части слова “Приложениями 1 и 2, являющимися ” заменить словами “Приложением 2, являющимся”;
2) в пункте 1 части 1 число “2019” заменить числом “2020”;
3) части 2 и 3 изложить в следующей редакции:
“2. Независимо от сроков, установленных частью 1 настоящей статьи, кадастровая оценка считающегося объектом налогообложения недвижимого имущества, приобретенного в установленном законодательством Республики Армения порядке на праве собственности (за исключением перешедшего физическим лицам в порядке универсального правопреемства) после вступления в силу настоящего раздела Кодекса, а также вновь возникшего и (или) подвергшегося изменениям по сравнению с данными, зарегистрированными по состоянию на 1 июля 2020 налогового года оценки, осуществляется в соответствии с законом, устанавливающим порядок кадастровой оценки, близкой к рыночной стоимости недвижимого имущества, и Приложением 2, являющимся составной частью Кодекса, и сведения представляются в орган по учету в порядке и сроки, которые установлены пунктом 2 части 1 статьи 235 Кодекса.
3. В целях исчисления налога на недвижимое имущество за 2021 год орган, ведущий кадастр недвижимого имущества, до 1 октября 2020 года представляет в органы по учету налогоплательщиков по собственникам недвижимого имущества сведения об установленном статьей 227 Кодекса недвижимом имуществе (по земельным участкам и (или) их соответствующим улучшениям), считающемся объектом налогообложения по налогу на недвижимое имущество, и кадастровых стоимостях, близких к его (их) рыночной стоимости, и расчетных чистых доходах в порядке, установленном статьей 235 Кодекса для их представления.”.
Пункт 5 части 1 статьи 245 Кодекса изложить в следующей редакции:
“5) по истечении срока обязательной срочной военной службы от налога на имущество для транспортных средств освобождаются также указанные в пункте 4 настоящей части военнослужащие, находящиеся на установленной законом постучебной контрактной военной службе в Вооруженных Силах Республики Армения и других войсках, а также продолжающие в установленном законом порядке военную службу после окончания контракта о постучебной контрактной военной службе, - в части одного транспортного средства, не превышающего 150 лошадиных сил.
В случае, если указанному в настоящем пункте налогоплательщику принадлежит на праве собственности более чем одно транспортное средство, льгота применяется в части указанного в заявлении налогоплательщика транспортного средства, а за основание для применения льготы принимаются выданная ведущим кадастр движимого имущества органом справка о количестве транспортного средства, принадлежащего налогоплательщику на праве собственности, а также предоставленная (предоставленные) органом (органами) по учету места (мест) регистрации транспортного средства справка (справки) о неприменении льготы в части других транспортных средств.
Установленное настоящим пунктом право на льготы прекращается в случае увольнения военнослужащего с военной службы, а также передачи им считающегося объектом налогообложения недвижимого имущества в аренду или доверительное управление в течение военной службы.
Порядок применения установленных настоящей частью льгот устанавливается Правительством.”.
Статью 447 Кодекса дополнить частью 1.1 следующего содержания:
“1.1. Налоговые обязательства по налогу на имущество и земельному налогу, относящиеся к отчетным периодам, завершенным до вступления в силу разделов 11 и 12 Кодекса, не считаются прекращенными после 1 января 2021 года и подлежат исполнению в общем порядке и сроки, которые установлены законодательством, действующим до вступления в силу Кодекса.”.