ՈՐՈՇՈՒՄԸՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՈՒԹԵՐՈՐԴ ԳՈՒՄԱՐՄԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎՆԵՐ ՍՏԵՂԾԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ազգային ժողովը ՈՐՈՇՈՒՄ Է.
1. Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ի փոփոխությունների 106-րդ հոդվածի 1-ին մասով, հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասը եւ 112-րդ հոդվածի 1-ին մասը՝ սահմանել, որ՝
1) Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում գործում է տասներկու մշտական հանձնաժողով՝ հետեւյալ անվանումներով, գործունեության ոլորտներով եւ անդամների ընդհանուր թվով.
ա. աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ սոցիալական ապահովություն, հաշմանդամության հիմնահարցեր, աշխատանք, զբաղվածություն, արհեստակցական միություններ, ժողովրդագրություն եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ).
բ. առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ առողջապահություն, մայրություն, մանկություն, դեղերի արտադրություն, ներմուծում եւ անվտանգություն, սանիտարահամաճարակային անվտանգություն եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ).
գ. արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով՝ միջազգային հարաբերություններ, Միավորված ազգերի կազմակերպության, Եվրոպայի խորհրդի, Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության, ինչպես նաեւ այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ կապեր, միջխորհրդարանական համաձայնագրեր եւ կապեր, խորհրդարանական բարեկամական խմբեր եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (10 անդամ).
դ. գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ գիտություն, կրթություն, մշակույթ, հայրենադարձություն, սփյուռքի հետ կապեր, երիտասարդություն, սպորտ, տեղեկատվություն, մամուլ, ռադիո, հեռուստատեսություն եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (9 անդամ).
ե. եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ Եվրոպական միության հետ կապեր, Եվրոպական միության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործման հետ կապված հարցեր, Եվրոպական միության իրավական ակտերին Հայաստանի Հանրապետության օրենքների մոտարկում եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ).
զ. մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ մարդու իրավունքների պաշտպանություն, երեխայի իրավունքներ, կրոն, կանանց եւ տղամարդկանց իրավահավասարություն, ազգային փոքրամասնություններ, փաստաբանություն, հասարակական կազմակերպություններ եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ).
է. պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ պաշտպանություն, ազգային անվտանգություն, ոստիկանություն, արտակարգ իրավիճակներ, ռազմաարդյունաբերական համալիր, զինված ուժերում, ազգային անվտանգության, ոստիկանության եւ այլ ռազմականացված մարմիններում ծառայություն եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (11 անդամ).
ը. պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ սահմանադրաիրավական հարցեր, հանրաքվե, կուսակցություններ, ընտրական համակարգ, Ազգային ժողովի կանոնակարգ, Սահմանադրական դատարան, արդարադատություն, դատարանակազմություն, դատախազություն, քննչական մարմիններ, դատական ակտերի հարկադիր կատարում, քրեակատարողական ծառայություն, համաներում, հանրային ծառայություն, նոտարիատ, վարչարարություն եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ, Սահմանադրության փոփոխություններ, դատավարական օրենսգրքեր, ինչպես նաեւ քաղաքացիական, քրեական օրենսգրքեր, վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգիրք (12 անդամ).
թ. տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ Եվրասիական տնտեսական միության եւ տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ կապեր, Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ մյուս պետությունների օրենսդրության ներդաշնակեցում, միասնականացում եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ).
ժ. տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ տարածքային կառավարում, վարչատարածքային բաժանում, տեղական ինքնակառավարում, տարածքային զարգացում, համայնքային ծառայություն, տեղական հարկեր, տուրքեր եւ վճարներ, գյուղատնտեսություն, շրջակա միջավայրի պահպանություն եւ կայուն զարգացում եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (10 անդամ).
ժա. տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ հարկեր, տուրքեր, վճարներ, արդյունաբերություն, քաղաքաշինություն, էներգետիկա, բնական պաշարներ, տրանսպորտ, կապ, հեռահաղորդակցություն, ինտերնետ (համացանց), արտադրական ենթակառուցվածքի այլ ճյուղեր, զբոսաշրջություն, առեւտուր եւ ծառայություններ, ձեռնարկատիրական գործունեություն, պետական գույքի կառավարում, սակագներ, ներդրումներ, տնտեսական մրցակցություն, հակամենաշնորհ եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (12 անդամ).
ժբ. ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ բյուջետային օրենսդրություն, պետական բյուջե, փոխառություններ, վարկեր, դրամ, դրամաշրջանառություն, աուդիտ, հաշվեքննություն, բանկային համակարգ, ֆինանսական (դրամական, կապիտալի, վարկային, ապահովագրական եւ արժեթղթերի) շուկաներ եւ այդ ոլորտները կարգավորող օրենքներ (8 անդամ):
2) գլխավոր դատախազի, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի եւ մյուս անդամների պաշտոններում ընտրության համար Ազգային ժողովին թեկնածուներ առաջարկելու իրավասությունն պատկանում է Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին.
3) Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրության համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու իրավասությունը պատկանում է Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովին.
4) Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի եւ մյուս անդամների, Կենտրոնական բանկի նախագահի, նրա տեղակալների եւ Խորհրդի մյուս անդամների պաշտոններում ընտրության համար Ազգային ժողովին թեկնածուներ առաջարկելու իրավասությունը պատկանում է Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովին.
5) Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամների պաշտոններում ընտրության համար Ազգային ժողովին թեկնածուներ առաջարկելու իրավասությունը պատկանում է Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին.
6) Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակի գործունեության ընդհանուր համակարգման եւ մշտադիտարկման իրավասությունը պատկանում է Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովին.
7) Ազգային ժողովի յուրաքանչյուր մշտական հանձնաժողովի խորհրդարանական վերահսկողության շրջանակն ընդգրկում է իր գործունեության ոլորտները կարգավորող օրենքների, ինչպես նաեւ այդ ոլորտներին վերաբերող հարցերով Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքը:

О СОЗДАНИИ ПОСТОЯННЫХ КОМИССИЙ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ВОСЬМОГО СОЗЫВА
1. Руководствуясь частью 1 статьи 106 Конституции Республики Армения с изменениями от 6 декабря 2015 года, принимая за основу часть 2 статьи 10 и часть 1 статьи 112 Конституционного закона “Регламент Национального собрания”, установить, что:
1) в Национальном Собрании Республики Армения действуют двенадцать постоянных комиссий со следующими наименованиями, сферами деятельности и общим числом членов:
а. Постоянная комиссия по труду и социальным вопросам - социальное обеспечение, проблемы инвалидности, труд, занятость, профессиональные союзы, демография и законы, регулирующие эти сферы (8 членов),
б. Постоянная комиссия по вопросам здравоохранения - здравоохранение, материнство, детство, производство, импорт и безопасность  лекарств, санитарно-эпидемиологическая безопасность и законы, регулирующие эти сферы (8 членов),
в. Постоянная комиссия по внешним связям - международные отношения, связи с Организацией Объединенных Наций, Советом Европы, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе, а также с другими международными организациями, межпарламентские соглашения и связи, парламентские группы дружбы и законы, регулирующие эти сферы (10 членов),
г. Постоянная комиссия по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта - наука, образование, культура, репатриация, связи с диаспорой, молодежь, спорт, информация, пресса, радио, телевидение и законы, регулирующие эти сферы (9 членов),
д. Постоянная комиссия по вопросам Европейской интеграции - связи с Европейским Союзом, вопросы связанные с реализацией соглашения О всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским Союзом и Республикой Армения, приближение законов Республики Армения к правовым актам Европейского Союза и законы, регулирующие эти сферы  (8 членов),
е. Постоянная комиссия по защите прав человека и общественным вопросам - защита прав человека, права ребенка, религия, мужское и женское равноправие, национальные меньшинства, адвокатура, общественные организации и законы, регулирующие эти сферы (8 членов),
ж. Постоянная комиссия по вопросам обороны и безопасности - оборона, национальная безопасность, полиция, чрезвычайные ситуации, военно-промышленный комплекс, служба в Вооруженных Силах, органах национальной безопасности, полиции и других военизированных органах и законы, регулирующие эти сферы (11 членов),
з. Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам - конституционно-правовые вопросы, референдум, партии, избирательная система, Регламент Национального Собрания, Конституционный Суд, правосудие, судоустройство, прокуратура, следственные органы, принудительное исполнение судебных актов, уголовно-исполнительная служба, амнистия, публичная служба, нотариат, администрирование и законы, регулирующие эти сферы, изменения в Конституции, кодексы судопроизводства, а также  гражданский, уголовный кодексы, Кодекс об административных правонарушениях  (12 членов),
и. Постоянная комиссия по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции - связи с Евразийским экономическим союзом и другими странами региона, гармонизация, унификация законодательств Республики Армения и других государств-членов Евразийского экономического союза и законы, регулирующие эти сферы (8 членов),
к. Постоянная комиссия по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды - территориальное управление, административно-территориальное деление, местное самоуправление, территориальное развитие, муниципальная служба, местные налоги, пошлины и сборы, сельское хозяйство, охрана и стабильное развитие окружающей среды и законы, регулирующие эту сферу (10 членов),
л. Постоянная комиссия по экономическим вопросам - налоги, пошлины, сборы, промышленность, градостроительство, энергетика, природные ресурсы, транспорт, связь, телекоммуникации, интернет (глобальная сеть), другие отрасли производственной инфраструктуры, туризм, торговля и услуги, предпринимательская деятельность, управление государственным имуществом, тарифы, инвестиции, экономическая конкуренция, антимонополизация и законы, регулирующие эти сферы (12 членов),
м.  Постоянная комиссия по финансово-кредитным и бюджетным вопросам - бюджетное законодательство, государственный бюджет, займы, кредиты, деньги, денежный оборот, аудит, отчетность, банковская система, финансовые рынки (денежные, капитала, кредитные, страховые и ценных бумаг) и законы, регулирующие эти сферы (8 членов);
2) правомочие по выдвижению в Национальное Собрание кандидатов для избрания на должности Генерального прокурора, Председателя и других членов Центральной избирательной комиссии принадлежит Постоянной комиссии Национального Собрания по государственно-правовым вопросам;
3) правомочие по выдвижению в Национальное Собрание кандидата для избрания на должность Защитника прав человека принадлежит Постоянной комиссии Национального Собрания по защите прав человека и общественным вопросам;
4) правомочие по  выдвижению в Национальное Собрание кандидатов для избрания на должности Председателя и других членов Аудиторской палаты, Председателя Центрального банка, его заместителей и других членов Совета Центрального банка принадлежит Постоянной комиссии Национального Собрания  по финансово-кредитным и бюджетным вопросам;
5) правомочие по выдвижению в Национальное Собрание кандидатов для избрания на должности членов Комиссии по телевидению и радио принадлежит Постоянной комиссии Национального Собрания  по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта;
6) правомочие по  общей координации и мониторингу деятельности Бюджетного бюро Национального Собрания принадлежат Постоянной Комиссии Национального Собрания по финансово-кредитным и бюджетным вопросам;
7) круг парламентского контроля каждой постоянной комиссии Национального Собрания охватывает ход выполнения законов, регулирующих сферы ее деятельности, а также ход исполнения программы Правительства по вопросам, относящимся к данным сферам.