Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 39-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետի «գ» ենթակետում «գիտահետազոտական, փորձարարական-կոնստրուկտորական եւ փորձարարական-տեխնոլոգիական (տեխնոլոգիական) աշխատանքներ» բառերը փոխարինել «գիտական հետազոտություններ եւ փորձարարական մշակումների աշխատանքներ» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետում «գիտահետազոտական աշխատանքների» բառերը փոխարինել «գիտական հետազոտությունների եւ փորձարարական մշակումների աշխատանքների» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետի «բ» ենթակետում «եւ «բ4»» բառերը փոխարինել «, «բ4» եւ «բ5»» բառերով եւ նույն կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «բ5» ենթակետով.
«բ5. բացառապես Կառավարության սահմանած բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գործունեության տեսակների ցանկում ներառված գործունեության տեսակներով զբաղվող եւ տվյալ հարկային տարվա ընթացքում մինչեւ 50 (ներառյալ) վարձու աշխատողների եւ քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի հիման վրա աշխատանք կատարող կամ ծառայություն մատուցող ֆիզիկական անձանց միջին տարեկան քանակ հայտարարագրած առեւտրային կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի ստացած նպատակային դրամական միջոցները եկամուտ են համարվում այն հարկային տարում, երբ այդ դրամական միջոցները կամ այդ դրամական միջոցներով ձեռք բերված, կառուցված, ստեղծված կամ մշակված ակտիվները ճանաչվում են որպես ծախս կամ կորուստ՝ անկախ այդ ծախսը կամ կորուստը համախառն եկամտից նվազեցնելու հանգամանքից: Որեւէ հարկային տարվա ընթացքում առեւտրային կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից հայտարարագրված վարձու աշխատողների եւ քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի հիման վրա աշխատանք կատարող կամ ծառայություն մատուցող ֆիզիկական անձանց միջին տարեկան քանակը 50-ը գերազանցելու դեպքում դրամական միջոցների՝ դեռեւս եկամուտ չհամարված մասը եկամուտ է համարվում միջին տարեկան քանակը 50-ը գերազանցելու հարկային տարում:
Սույն ենթակետի պահանջների պահպանմամբ սույն ենթակետը կիրառվում է նաեւ այն առեւտրային կազմակերպությունների ու անհատ ձեռնարկատերերի նկատմամբ, որոնք, հարկային տարվա ընթացքում բացառապես Կառավարության սահմանած՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գործունեության տեսակների ցանկում ներառված գործունեության տեսակներից ստացվող եկամուտներից բացի, ստացել են նաեւ այլ եկամուտներ՝ պայմանով, որ այդ եկամուտների տեսակարար կշիռը հարկային տարվա համախառն եկամտի մեջ չի գերազանցում 10 տոկոսը:
Սույն ենթակետի կիրառության նպատակով աշխատողների միջին տարեկան քանակը որոշվում է տվյալ հարկային տարում ամբողջական ամիսների յուրաքանչյուր ամսվա վերջին օրվա դրությամբ աշխատողների քանակների հանրագումարը հարաբերելով ամբողջական ամիսների թվի վրա, իսկ եթե առեւտրային կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը պետական գրանցում է ստացել (հաշվառվել է) դեկտեմբեր ամսին, ապա աշխատողների միջին տարեկան քանակ է համարվում այդ հարկային տարվա դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ առեւտրային կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ մոտ առկա աշխատողների քանակը:
Ամբողջական ամիսների մեջ չեն ներառվում առեւտրային կազմակերպության գրանցման (անհատ ձեռնարկատիրոջ հաշվառման) ամիսը, պետական ռեգիստրի գործակալության կողմից առեւտրային կազմակերպության (անհատ ձեռնարկատիրոջ) լուծարման (հաշվառումից հանելու) գործընթաց սկսելու մասին գրառում կատարելու օրվանից մինչեւ լուծարումն (հաշվառումից դուրս գալու) ընկած օրը ներառող ամիսները, ինչպես նաեւ առեւտրային կազմակերպության (անհատ ձեռնարկատիրոջ) գործունեությունը որոշակի կամ անորոշ ժամկետով դադարեցնելու ամիսները:
Սույն ենթակետի դրույթները չեն տարածվում այն դեպքերի վրա, երբ տվյալ հարկային տարվա ընթացքում առեւտրային կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ գործունեության իրականացման ամբողջական ամիսներ առկա չեն, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ առեւտրային կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը պետական գրանցում է ստացել (հաշվառվել է) դեկտեմբեր ամսին,»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-րդ կետով.
«10) Կառավարության սահմանած՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գործունեության տեսակների ցանկում ներառված գործունեության տեսակների մասով շրջանառության հարկ վճարողներից ձեռք բերված ապրանքների, ստացված ծառայությունների եւ ընդունված աշխատանքների գծով կատարվող ծախսերը:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) Կառավարության սահմանած չափանիշներին համապատասխանող եւ Կառավարության ձեւավորած մասնագիտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանն արժանացած գիտական հետազոտությունների եւ փորձարարական մշակումների աշխատանքների շրջանակներում անմիջականորեն ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի կողմից ներմուծվող, ձեռք բերվող (կառուցվող, մշակվող) կամ լիզինգով (տարատեսակներով) ստացվող հիմնական միջոցների (բացառությամբ հիմնական միջոց համարվող անշարժ գույքի) ամորտիզացիոն նվազագույն ժամկետը սահմանվում է ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի հայեցողությամբ, բայց ոչ պակաս, քան մեկ տարի:
Սույն կետում նշված մասնագիտական հանձնաժողովի գործունեության կարգը եւ կազմը, ինչպես նաեւ հանձնաժողովի կողմից աշխատանքները որպես գիտական հետազոտություններ եւ փորձարարական մշակումների աշխատանքներ որակվելու կարգը սահմանում է Կառավարությունը:
Սույն կետով սահմանված մասնագիտական հանձնաժողովի տրամադրած դրական եզրակացությունը չեղյալ ճանաչվելու դեպքում կատարվում է հարկային պարտավորությունների վերահաշվարկ՝ հիմք ընդունելով Օրենսգրքով սահմանված ընդհանուր կարգավորումները:».
«6. Ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի եւ մշտական հաստատության միջոցով Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն իրականացնող ոչ ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի հարկման բազայի որոշման նպատակով համախառն եկամուտը նվազեցվում է անմիջականորեն շահութահարկ վճարողի կողմից կամ նրա պատվերով իրականացվող՝ Կառավարության սահմանած չափանիշներին համապատասխանող գիտական հետազոտությունների եւ փորձարարական մշակումների աշխատանքների վրա կատարվող ծախսերի չափով՝ այդ ծախսերի կատարման հարկային տարվա ընթացքում ամբողջովին:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 123-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի հարկման բազայի որոշման նպատակով համախառն եկամտից նվազեցվում են նաեւ՝
1) ստացվող շահաբաժինները.
2) բացառապես Կառավարության սահմանած՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գործունեության տեսակների ցանկում ներառված գործունեության տեսակներով զբաղվող՝ անմիջականորեն ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի կողմից ներգրավված՝ Կառավարության սահմանած բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագիտական աշխատանքների ցանկում ներառված զբաղմունքներով զբաղվող անձնակազմի (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում բնակության իրավունք (կացության կարգավիճակ) չունեցող օտարերկրյա քաղաքացիների ու քաղաքացիություն չունեցող ֆիզիկական անձանց) համար մասնագիտական աշխատանքի մասով հաշվարկված աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումների 200 տոկոսը:
Սույն կետով սահմանված նվազեցումը կատարվում է՝ անկախ աշխատավարձը եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումները շահութահարկով հարկման բազայի որոշման նպատակով համախառն եկամտից նվազեցնելու հանգամանքից:
Սույն կետի պահանջների պահպանմամբ սույն կետը կիրառվում է նաեւ այն ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողների նկատմամբ, որոնք, հարկային տարվա ընթացքում բացառապես Կառավարության սահմանած՝ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գործունեության տեսակների ցանկում ներառված գործունեության տեսակներից ստացվող եկամուտներից բացի, ստացել են նաեւ այլ եկամուտներ՝ պայմանով, որ այդ եկամուտների տեսակարար կշիռը հարկային տարվա համախառն եկամտի մեջ չի գերազանցում 10 տոկոսը.
3) Կառավարության սահմանած չափանիշներին համապատասխանող եւ Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով նախատեսված մասնագիտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանն արժանացած գիտական հետազոտություններում եւ փորձարարական մշակումների աշխատանքներում անմիջականորեն ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի կողմից ներգրավված՝ Կառավարության սահմանած բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագիտական աշխատանքների ցանկում ներառված զբաղմունքներով զբաղվող անձնակազմի (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում բնակության իրավունք (կացության կարգավիճակ) չունեցող օտարերկրյա քաղաքացիների ու քաղաքացիություն չունեցող ֆիզիկական անձանց) համար մասնագիտական աշխատանքի մասով հաշվարկված աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումների 200 տոկոսը: Սույն կետով սահմանված նվազեցումը կատարվում է՝ անկախ աշխատավարձը եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումները շահութահարկով հարկման բազայի որոշման նպատակով համախառն եկամտից նվազեցնելու հանգամանքից:
Սույն մասի 2-րդ եւ (կամ) 3-րդ կետերով սահմանված նվազեցումները կամ դրանց հանրագումարը տվյալ հարկային տարվա համար չի կարող գերազանցել սույն բաժնով սահմանված կարգով (առանց սույն մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերով սահմանված նվազեցումների) հաշվարկված հարկման բազայի 50 տոկոսը, բացառությամբ սույն մասի երրորդ պարբերությամբ սահմանված դեպքի:
Անկախ սույն մասի երկրորդ պարբերությամբ սահմանված դրույթներից՝ համախառն եկամտից նվազեցման ենթակա գումարի՝ հարկման բազայի 50 տոկոսը չգերազանցելու սահմանափակումը չի տարածվում սույն մասի պահանջների պահպանմամբ գիտական հետազոտություններ եւ փորձարարական մշակումների աշխատանքներ իրականացնող այն ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողների վրա, որոնք եկամուտներն ստացել են բացառապես գիտական հետազոտություններից եւ փորձարարական մշակումների աշխատանքներից կամ միաժամանակ ստացել են այլ եկամուտներ՝ պայմանով, որ այդ եկամուտների տեսակարար կշիռը հարկային տարվա համախառն եկամտի մեջ չի գերազանցում 10 տոկոսը:
Oրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով սահմանված մասնագիտական հանձնաժողովի տրամադրած դրական եզրակացությունը չեղյալ ճանաչվելու դեպքում կատարվում է հարկային պարտավորությունների վերահաշվարկ՝ հիմք ընդունելով Օրենսգրքով սահմանված ընդհանուր կարգավորումները:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 150-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «2-15-րդ մասերով» բառերը փոխարինել «1.1-15-րդ մասերով» բառերով.
«1.1. Հարկային գործակալը Կառավարության սահմանած չափանիշներին համապատասխանող եւ Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով նախատեսված մասնագիտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանն արժանացած գիտական հետազոտությունների եւ փորձարարական մշակումների աշխատանքներում (այդ թվում՝ սեփական կարիքների համար) ներգրավված՝ Կառավարության սահմանած բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագիտական աշխատանքների ցանկում ներառված զբաղմունքներով զբաղվող անձնակազմին (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում բնակության իրավունք (կացության կարգավիճակ) չունեցող օտարերկրյա քաղաքացիների ու քաղաքացիություն չունեցող ֆիզիկական անձանց) վճարվող աշխատավարձից եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումներից եկամտային հարկը հաշվարկում է 10 տոկոս դրույքաչափով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2025 թվականի հունվարի 1-ից եւ գործում է մինչեւ 2031 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
2. Սույն օրենքի 6-րդ հոդվածով խմբագրվող՝ Օրենսգրքի 123-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի եւ նույն մասի երկրորդ պարբերության գործողությունը տարածվում է նաեւ 2024 թվականի հունվարի 1-ից ծագած հարաբերությունների վրա:
3. Սույն օրենքից բխող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերն ընդունվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:

Статья 1. В подпункте “в” пункта 4 части 1 статьи 39 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) слова “научно-исследовательские, опытно-конструкторские и опытно-технологические (технологические) работы” заменить словами “научные исследования и работы по экспериментальным разработкам”.
Статья 2. В пункте 3 части 2 статьи 64 Кодекса слова “научно-исследовательских работ” заменить словами “научных исследований и работ по экспериментальным разработкам”.
Статья 3. В подпункте “б” пункта 1 части 4 статьи 109 Кодекса слова “и б4” заменить словами “,б4” и ”б5” и тот же пункт дополнить подпунктом “б5” следующего содержания:
“б5. целевые денежные средства, полученные коммерческими организациями и индивидуальными предпринимателями, занимающимися исключительно видами деятельности, включенными в установленный Правительством перечень видов деятельности в сфере высоких технологий, и в течение данного налогового года задекларировавшими среднегодовую численность наемных работников и выполняющих работы или оказывающих услуги на основе гражданско-правовых договоров физических лиц до 50 человек (включительно), считаются доходом в налоговом году, в котором эти денежные средства или активы, приобретенные, построенные, созданные или обработанные этими денежными средствами, признаются расходами или убытками, независимо от обстоятельства вычета этих расходов или убытков из валового дохода. В случае, если задекларированная коммерческой организацией или индивидуальным предпринимателем среднегодовая численность наемных работников и выполняющих работы или оказывающих услуги на основе гражданско-правовых договоров физических лиц в течение любого налогового года превышает 50 человек, часть денежных средств, все еще не считающаяся доходом, считается доходом в налоговом году превышения среднегодовой численности 50 человек.
С соблюдением требований настоящего подпункта настоящий подпункт применяется также в отношении коммерческих организаций и индивидуальных предпринимателей, которые в течение налогового года, помимо доходов, полученных исключительно от видов деятельности, включенных в установленный Правительством перечень видов деятельности в сфере высоких технологий, получили также другие доходы, при условии, что удельный вес этих доходов в валовом доходе за налоговый год не превышает 10 процентов.
Для целей применения настоящего подпункта среднегодовая численность работников в данном налоговом году определяется путем деления общей численности работников по состоянию на последний день каждого месяца полных месяцев на количество полных месяцев, а если государственная регистрация (постановка на учет) коммерческой организации или индивидуального предпринимателя произведена в декабре месяце, то среднегодовой численностью работников считается численность работников коммерческой организации или индивидуального предпринимателя по состоянию на 31 декабря этого налогового года.
В полные месяцы не включаются месяц регистрации коммерческой организации (постановки на учет индивидуального предпринимателя), месяцы, включающие период со дня внесения Агентством государственного регистра записи о начале процесса ликвидации (снятия с учета) коммерческой организации (индивидуального предпринимателя) до дня их ликвидации (снятия с учета), а также месяцы прекращения деятельности коммерческой организации (индивидуального предпринимателя) на определенный или неопределенный срок.
Положения настоящего подпункта не распространяются на случаи, когда в течение данного налогового года у коммерческой организации или индивидуального предпринимателя отсутствуют полные месяцы осуществления деятельности, за исключением случаев, когда государственная регистрация (постановка на учет) коммерческой организации или индивидуального предпринимателя произведена в декабре месяце,”.
Статья 4. Часть 1 статьи 113 Кодекса дополнить пунктом 10 следующего содержания:
“10) расходы, связанные с приобретенными товарами, полученными услугами и принятыми работами у плательщиков налога с оборота в части видов деятельности, включенных в установленный Правительством перечень видов деятельности в сфере высоких технологий.”.
Статья 5. В статье 121 Кодекса:
1) часть 2 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4) минимальный амортизационный срок основных средств (за исключением недвижимости, считающейся основным средством), ввозимых, приобретаемых (строящихся, разрабатываемых) или получаемых в лизинг (в различных видах лизинга) непосредственно плательщиком налога на прибыль-резидентом в рамках научных исследований и работ по экспериментальным разработкам, соответствующих установленным Правительством критериям и удостоившихся положительного заключения специализированной комиссии, сформированной Правительством, устанавливается по усмотрению плательщика налога на прибыль-резидента, но не менее одного года.
Порядок деятельности указанной в настоящем пункте специализированной комиссии и ее состав, а также порядок квалификации комиссией работ в качестве научных исследований и работ по экспериментальным разработкам устанавливаются Правительством.
В случае признания недействительным положительного заключения, выданного установленной настоящим пунктом специализированной комиссией, производится перерасчет налоговых обязательств на основе общих регулирований, установленных Кодексом.”;
“6. В целях определения налогооблагаемой базы плательщика налога на прибыль-резидента и плательщика налога на прибыль-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Армения через постоянное учреждение, валовой доход уменьшается в размере расходов на проводимые непосредственно плательщиком налога на прибыль или по его заказу научные исследования и экспериментальные разработки, соответствующие установленным Правительством критериям, в полном объеме в течение налогового года произведения этих расходов.”.
Статья 6. Часть 2 статьи 123 Кодекса изложить в следующей редакции:
“2. В целях определения налогооблагаемой базы плательщика налога на прибыль-резидента из валового дохода вычитаются также:
1) получаемые дивиденды;
2) 200 процентов заработной платы и приравненных к ней других платежей, исчисленных в части профессиональной работы персоналу, занимающемуся работами, включенными в установленный Правительством перечень профессиональных работ в сфере высоких технологий (за исключением иностранных граждан, не имеющих права на проживание (статуса пребывания) в Республике Армения, и физических лиц без гражданства), привлеченному непосредственно плательщиком налога на прибыль-резидентом, занимающимся исключительно видами деятельности, включенными в установленный Правительством перечень видов деятельности в сфере высоких технологий.
Установленный настоящим пунктом вычет производится независимо от обстоятельства вычета заработной платы и приравненных к ней других платежей из валового дохода в целях определения налогооблагаемой базы налога на прибыль.
С соблюдением требований настоящего пункта настоящий пункт применяется также в отношении плательщиков налога на прибыль-резидентов, которые в течение налогового года, помимо доходов, полученных исключительно от видов деятельности, включенных в установленный Правительством перечень видов деятельности в сфере высоких технологий, получили также другие доходы, при условии, что удельный вес этих доходов в валовом доходе налогового года не превышает 10 процентов;
3) 200 процентов заработной платы и приравненных к ней других платежей, исчисленных в части профессиональной работы персоналу, занимающемуся работами, включенными в установленный Правительством перечень профессиональных работ в сфере высоких технологий (за исключением иностранных граждан, не имеющих права на проживание (статуса пребывания) в Республике Армения, и физических лиц без гражданства), привлеченному непосредственно плательщиком налога на прибыль-резидентом к научным исследованиям и работам по экспериментальным разработкам, соответствующим установленным Правительством критериям и удостоившимся положительного заключения специализированной комиссии, предусмотренной пунктом 4 части 2 статьи 121 Кодекса. Установленный настоящим пунктом вычет производится независимо от обстоятельства вычета заработной платы и приравненных к ней других платежей из валового дохода в целях определения налогооблагаемой базы налога на прибыль.
Вычеты, установленные пунктами 2 и (или) 3 настоящей части, или их общая сумма за данный налоговый год не могут превышать 50 процентов налогооблагаемой базы, исчисленной в установленном настоящим разделом порядке (без вычетов, установленных пунктами 2 и 3 настоящей части), за исключением случая, установленного абзацем третьим настоящей части.
Независимо от положений, установленных абзацем вторым настоящей части, ограничение подлежащей вычету из валового дохода суммы в размере, не превышающем 50 процентов налогооблагаемой базы, не распространяется на плательщиков налога на прибыль-резидентов, проводящих научные исследования и работы по экспериментальным разработкам с соблюдением требований настоящей части, которые получили доходы исключительно от научных исследований и работ по экспериментальным разработкам или одновременно получили другие доходы, при условии, что удельный вес этих доходов в валовом доходе налогового года не превышает 10 процентов.
В случае признания недействительным положительного заключения, выданного специализированной комиссией, установленной пунктом 4 части 2 статьи 121 Кодекса, производится перерасчет налоговых обязательств на основе общих регулирований, установленных Кодексом.”.
Статья 7. В статье 150 Кодекса:
1) в части 1 слова “частями 2-15” заменить словами “частями 1.1-15”;
“1.1. Подоходный налог с заработной платы и других приравненных к ней платежей, выплачиваемых персоналу, занимающемуся работами, включенными в установленный Правительством перечень профессиональных работ в сфере высоких технологий (за исключением иностранных граждан, не имеющих права на проживание (статуса пребывания) в Республике Армения, и физических лиц без гражданства), привлеченному к научным исследованиям и работам по экспериментальным разработкам (в том числе для собственных нужд), соответствующим установленным Правительством критериям и получившим положительное заключение специализированной комиссии, предусмотренной пунктом 4 части 2 статьи 121 Кодекса, исчисляется налоговым агентом по ставке 10 процентов.
1. Настоящий закон вступает в силу с 1 января 2025 года и действует до 31 декабря 2031 года.
2. Действие пункта 2 части 2 статьи 123 Кодекса и абзаца второго той же части, редактируемых статьей 6 настоящего Закона, распространяется также на отношения, возникшие с 1 января 2024 года.
3. Подзаконные нормативные правовые акты, вытекающие из настоящего Закона, принимаются в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.