ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արմեն Աշոտյանը եւ Մանե Թանդիլյանը, փետրվարի 25-27-ը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում կմասնակցեն Ֆրիդրիխ-Էբերթ հիմնադրամի նախաձեռնությամբ անցկացվող «ԵՄ-Հայաստան. համագործակցություն, հեռանկարներ» թեմայով համաժողովին:
Բեռլինյան այցի ընթացքում նախատեսված են նաեւ հանդիպումներ ԳԴՀ Բունդեսթագի Սոցիալ-դեմոկրատական խմբակցության արտաքին քաղաքականության հարցերի համակարգող, Բունդեսթագի պատգամավոր Նիլս Աննենի, ԳԴՀ Բունդեսթագի ԵՄ հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՔԴՄ խմբակցության անդամ Գունթեր Քրիխբաումի, ինչպես նաեւ ԳԴՀ Կանցլերի աշխատակազմի արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականությունը համակարգող վարչության պատասխանատու պաշտոնյաների հետ:
«ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո՝ ներկա փուլում, խորհրդարանական դիվանագիտության մեջ մեծապես կարեւորվում է եվրոպական մայրաքաղաքներում Հայաստան - ԵՄ նոր որակական հարաբերությունների շուրջ նմանատիպ քննարկումների անցկացումը»,-այցի առնչությամբ նշել է արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը:

25-27 февраля делегация в составе депутатов НС А.Ашотяна и М.Тандилян принимает участие в проводимой в ФРГ по инициативе фонда Фридриха Эберта конференции на тему “ЕС – Армения: сотрудничество, перспективы”.
В ходе берлинской поездки намечены встречи с координатором по внешнеполитическим вопросам Социал-демократической фракции Бундестага ФРГ, депутатом Бундестага Нильсом Анненом, председателем Постоянной комиссии Бундестага по делам ЕС, членом фракции Христианско-демократического союза Гюнтером Крихбаумом, а также с должностными лицами управления аппарата Канцлера, координирующего внешнюю политику и безопасность.
“На данном этапе, после подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, в парламентской дипломатии весьма ценно проведение в европейских столицах подобных дебатов вокруг качественно новых отношений Армения – ЕС”, - отметил в связи с визитом председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян.