«Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում փետրվարի 27-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուզաննա Մուրադյանը հանդիպել է Երեւանի թիվ 134 հիմնական դպրոցի տնօրենի, ուսուցիչների եւ աշակերտների հետ:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` Ռուզաննա Մուրադյանը ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, ծանոթացրել օրենսդրական գործունեությանը, օրինագծերի քննարկման ընթացակարգին:
Խոսելով ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվող օրենքների նախագծերի մասին` նա ընդգծել է, որ միջազգայնորեն մրցունակ բարձրագույն կրթական համակարգի ստեղծումը Հայաստանի որդեգրած ռազմավարական առաջնահերթ ուղղություններից է:
Աշակերտներն իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել Ռուզաննա Մուրադյանին, որոնք մասնավորապես վերաբերել են հիմնական եւ ավագ դպրոցներում ուսուցմանն առնչվող մի շարք փոփոխությունների:
Ռուզաննա Մուրադյանն անդրադարձել է Բոլոնյան գործընթացի շրջանակում իրականացվող օրենսդրական բարեփոխումներին, կրթական համակարգի արդյունավետ կառավարմանը, բարձրագույն կրթական ծրագրերի իրականացմանը, միջազգային կրթական տարածքին ինտեգրմանը, աշխատաշուկային համապատասխանության  ապահովմանը:

27 февраля в рамках программы «Открытые двери» депутат НС Р.Мурадян встретилась с директором, учителями и учащимися ереванской базовой школы N134.
Приветствуя гостей в НС, Р.Мурадян представила структуру парламента, ознакомила с законодательной деятельностью, процедурой обсуждения законопроектов.
Коснувшись проектов законов, обсуждающихся в Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта, она подчеркнула, что создание конкурентоспособной,   признанной в мире системы высшего образования – одно из приоритетных стратегических направлений Армении.
Учащиеся обратились к депутату с интересующими их вопросами, которые, в частности, касались ряда изменений в учебном процессе в базовых и старших школах.
Р.Мурадян затронула проводимые в рамках Болонского процесса законодательные реформы, эффективное управление образовательной сферой, реализацию программ высшего образования, обеспечение соответствия рынку труда.