ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 28-ին ընդունել է «Արեւմտահայոց ազգային համագումար» միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպության նախագահ, Արցախյան ազատամարտի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցին եւ կազմակերպության փոխնախագահ Կարեն Միքայելյանին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը համազգային նպատակների իրականացման գործում կարեւորել է կազմակերպության առաքելությունը: «Անհերքելի է ձեր ներդրումը հայոց բանակի ստեղծման գործում»,-դիմելով Նորատ Տեր-Գրիգորյանցին՝ ասել է նա:
Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների մակարդակը՝ երկկողմ կապերի առավել ամրապնդման գործում արժեւորելով հայկական սփյուռքի ներուժի արդյունավետ օգտագործումը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի իշխանությունների կողմից իրականացվող ժխտողական քաղաքականությանը՝ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ այդ պետությունը մեկ դար անց էլ չի փոխել իր վարքագիծը:
«Հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված Ցեղասպանությունը մարդկության դեմ ոճրագործություն է, այն վաղեմության ժամկետ չունի: Մենք շարունակելու ենք պայքարել հանուն արդարության»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը՝ հավելելով, որ առանց դատապարտման չկա արդարություն: Այս համատեքստում նա կարեւորել է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Արցախի հարցը Հայկական հարցի արցախյան դրսեւորումն է: Նա փաստել է, որ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների վարած պանթյուրքիստական քաղաքականությունը տարածաշրջանի հիմնական սպառնալիքն է:
Հյուրերը ներկայացրել են կազմակերպության նպատակներն ու ծրագրերը, որոնք առնչվում են արեւմտահայերի` Օսմանյան կայսրության նախկին հայ քաղաքացիների ժառանգների շահերի եւ իրավունքների պաշտպանությանը: Նորատ Տեր-Գրիգորյանցն առանձնահատուկ ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովի՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված անձնական ջանքերը: Նա երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ խորհրդարանին՝ Սումգայիթյան ոճրագործության 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ հայտարարություն ընդունելու համար:

Э.Шармазанов: “Неоспорим вклад Нората Тер-Григорянца в создание армянской армии”
28 февраля вице-спикер НС Э.Шармазанов принял председателя международной неправительственной организации “Западноармянский национальный конгресс”, героя Арцахской освободительной борьбы, генерал-лейтенанта Н.Тер-Григоряна и заместителя председателя организации К.Микаеляна.
Вице-спикер особо выделил миссию организации в реализации общенациональных целей. “Неоспорим Ваш вклад в создание армянской армии”, - обращаясь к Н.Тер-Григоряну, подчеркнул он.
Э.Шармазанов высоко оценил уровень армяно-российских союзнических отношений, считая важным эффективное использование потенциала армянской диаспоры (Спюрка) в еще большем упрочении двусторонних связей.
Обратившись к проводимой Турцией политике отрицания, вице-спикер НС подчеркнул, что это государство и спустя 100 лет не изменило своего поведения.
“Совершенный в отношении армянского народа геноцид – преступление против человечества, не имеющее срока давности. Мы будем продолжать борьбу во имя справедливости”, - сказал Э.Шармазанов, добавив, что без осуждения нет справедливости. В этом контексте он особо выделил единство Армения – Арцах – Спюрк.
Обратившись к урегулированию НК-проблемы, вице-спикер НС заметил, что Арцахский вопрос – проявление Армянского вопроса. Он констатировал, что проводимая властями Турции и Азербайджана пантюркистская политика – основная угроза региона.
Гости представили цели и программы организации, касающиеся защиты интересов и прав потомков западных армян – граждан бывшей Османской империи. Г-н Тер-Григорян особо отметил личные усилия Э.Шармазанова в развитии и углублении армяно-российских отношений. Он выразил признательность парламенту РА за принятие заявления в связи с 30-летием Сумгаитского преступления.