ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մարտի 7-ին ընդունել է Լիոնի քաղաքապետ Ժորժ Քեփենեկյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով պատվիրակության այցը Հայաստան՝ ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերություններին, գոհունակությամբ ընդգծել քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը բարեկամ երկրների միջեւ:
Շնորհավորելով Ժորժ Քեփենեկյանին Լիոնի քաղաքապետ ընտրվելու կապակցությամբ՝ խորհրդարանի ղեկավարը մաղթել է նրան նորանոր հաջողություններ՝ ի բարօրություն լիոնցիների եւ ի նպաստ հայ-ֆրանսիական բարեկամության:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է հոկտեմբերին Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացումը Հայաստանում՝ համարելով այն լրացուցիչ հարթակ հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն առավել խորացնելու գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի գործունեությանը եւ վստահություն հայտնել, որ տասնամյակներով ձեւավորված բարի ավանդույթները կշարունակվեն:
Խոսելով Լիոնի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակության այցի մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ բազմանդամ պատվիրակության այցի ընդգրկուն ծրագիրը հավաստում է, որ հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա: ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ այս այցը կնպաստի համագործակցության բազմաթիվ ոլորտներում նորանոր նախագծերի իրագործմանը:
Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել նաեւ Լիոնի քաղաքապետ Ժորժ Քեփենեկյանի մարդկային եւ մասնագիտական բարձր որակները՝ որպես բժշիկ, Հայ դատի, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ հայ ժողովրդի իրավունքների համար պայքարի երկարամյա առաջամարտիկ:
Ժորժ Քեփենեկյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ ներկայացրել պատվիրակության անդամներին, ովքեր Լիոնի քաղաքապետարանում զբոսաշրջության, մշակույթի, կրթության եւ այլ ոլորտներ են համակարգում: Նրա խոսքով՝ պատվիրակության անդամների ընտրությունը պատահական չէ. հստակ ուրվագծվում են Լիոնի եւ Երեւանի միջեւ իրականացվելիք ծրագրերի ուղղությունները: Լիոնի քաղաքապետը նշել է, որ նոր էջ է սկսվում երկու քաղաքների բարեկամության եւ համագործակցության պատմության մեջ:
Անդրադառնալով Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի անցկացմանը Երեւանում՝ Ժորժ Քեփենեկյանը փաստել է, որ այն բացառիկ հնարավորություն է Հայաստանի համար եւ պետք է ընդգրկի համագործակցության բազմաթիվ բնագավառներ՝ հնարավորություն տալով ֆրանսիացի գործարարներին արժանավայել ներկայանալու Հայաստանում: Լիոնի քաղաքապետի խոսքով՝ ֆրանկոֆոնիան արժեհամակարգ է, քաղաքականություն, ինչպես նաեւ համագործակցություն՝ առանց սահմանների:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության, տնտեսության եւ այլ բնագավառներում իրականացվելիք ծրագրերի շուրջ:

А.Баблоян принял делегацию во главе с мэром Лиона
7 марта   Председатель НС   А.Баблоян принял делегацию,   возглавляемую мэром Лиона Жоржем Кепенекяном.
Приветствуя визит делегации в Армению, спикер НС обратился к армяно-французским межгосударственным отношениям, с удовлетворением подчеркнул высокий уровень политического диалога с дружественными странами.
Поздравив г-на Кепенекяна с избранием мэром Лиона, глава парламента пожелал ему новых успехов – на   благо лионцев и армяно-французской дружбы.
А.Баблоян подчеркнул важность проведения в октябре саммита Франкофонии в Армении, считая его дополнительной площадкой для еще большего углубления армяно-французских отношений.
Председатель НС   обратился к деятельности действующих в парламентах Армении и Франции групп дружбы и выразил уверенность в продолжении сформировавшихся десятилетиями добрых традиций.
Говоря о визите возглавляемой   мэром   Лиона делегации, руководитель парламента отметил, что емкая программа многочисленной делегации свидетельствует о высоком уровне армяно-французского децентрализованного сотрудничества. Председатель НС     выразил надежду, что данный визит посодействует реализации все новых проектов сотрудничества в различных сферах.
А.Баблоян высоко оценил также человеческие и профессиональные качества мэра Лиона Жоржа Кепенекяна – как врача, как поборника Ай Дата, признания Геноцида армян, борца за права армянского народа.
Жорж Кепенекян поблагодарил за теплый прием и представил членов делегации, координирующих в мэрии Лиона вопросы туризма, культуры, образования и других сфер. По его словам, выбор членов делегации неслучаен: четко вырисовываются векторы реализуемых между Лионом и Ереваном программ. Мэр Лиона отметил, что открывается новая страница в истории дружбы и сотрудничества двух городов.
Коснувшись проведения Саммита Франкофонии в Ереване, г-н Кепенекян отметил, что это исключительная возможность для Армении включить различные сферы сотрудничества, давая возможность французским бизнесменам достойно предстать в Армении. По словам мэра Лиона, Франкофония – система   ценностей, а также сотрудничество без границ.
В завершение встречи собеседники обменялись мнениями по программам, намечаемым в сферах образования, культуры, туризма, экономики и др.