Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Լեհաստանի նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մարտի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Լեհաստանի Հանրապետության նորանշանակ, արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակին:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը մաղթել է նրան նորանոր հաջողություններ եւ հույս հայտնել, որ նա իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-լեհական քաղաքական, տնտեսական եւ հումանիտար կապերի զարգացմանը:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է նախորդ տարի իր գլխավորած պատվիրակության՝ Լեհաստան կատարած այցին` շնորհակալություն հայտնելով լեհ ժողովրդին եւ Լեհաստանի իշխանություններին՝ հայ ժողովրդի եւ հատկապես լեհահայերի նկատմամբ դարեր շարունակ ցուցաբերած ջերմ վերաբերմունքի համար: Խորհրդարանի ղեկավարը գոհունակությամբ նշել է. «Հայերն իրենց հավատարմության, աշխատանքի եւ Լեհաստանի նկատմամբ ունեցած վերաբերմունքի շնորհիվ արժանացել են առանձնահատուկ մոտեցման: Հպարտանում ենք, որ հայ համայնքի նկատմամբ նման վերաբերմունք կա, եւ հայերն այսօր Լեհաստանի արժանի քաղաքացիներ են ու ներգրավված են բոլոր բնագավառներում»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը մեծապես կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը՝ ընդգծելով փոխայցերի եւ պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեության աշխուժացման դերն այդ հարցում:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է ԼՂ հիմնախնդրին՝ փաստելով, որ այս խնդիրը կարող է լուծվել բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո:
Պավել Չեպլակը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Լեհաստանը շահագրգռված է զարգացնել եւ խորացնել քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կապերը Հայաստանի հետ: Դեսպանի խոսքով՝ համագործակցության բնագավառների ընդլայնման գործում իրենց ուրույն դերը կարող են խաղալ միջխորհրդարանական կապերը, բարեկամական խմբերի արդյունավետ շփումները:
Պարոն Չեպլակը կարեւորել է ոչ միայն տնտեսական, այլեւ մշակութային կապերի խորացմանն ուղղված քայլերը ւ ներկայացրել այն ծրագրերը եւ միջոցառումները, որ առաջիկայում պատրաստվում է կազմակերպել եւ մասնակցել Լեհաստանի դեսպանությունը:
Անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական օրակարգի կարեւորագույն հարցերից մեկին՝ ԼՂ հիմնահարցի լուծմանը՝ նորանշանակ դեսպանը նշել է. «Որպես ԵՄ անդամ երկիր՝ Լեհաստանը շահագրգռված է պահպանել հավասարակշռությունն իր վարած արտաքին քաղաքականության մեջ»:
Դեսպան Չեպլակը ՀՀ ԱԺ նախագահին է ներկայացրել նաեւ Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման գործընթացը Լեհաստանում՝ նշելով, որ վավերացման ժամկետները պայմանավորված են որոշակի ընթացակարգով. նա հույս է հայտնել, որ մինչեւ տարեվերջ համաձայնագիրը կվավերացվի:

А.Баблоян принял новоназначенного посла Польши в Армении
12 марта Председатель НС А.Баблоян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Польша в РА Павла Чеплака.
Поздравляя посла с назначением, Председатель НС А.Баблоян пожелал ему новых успехов и выразил надежду, что своей деятельностью он посодействует развитию армяно-польских политических, экономических и гуманитарных связей.
А.Баблоян обратился к прошлогоднему визиту возглавляемой им делегации в Польшу, поблагодарив польский народ и власти за многовековое теплое отношение к армянскому народу и особенно к польским армянам. Глава парламента с удовлетворением отметил: “Армяне благодаря своей преданности, труду и отношению к Польше удостоились особого подхода.   Гордимся подобным отношением к армянской общине, сегодня армяне – достойные граждане Польши и вовлечены во все сферы”.
Председатель НС особо подчеркнул развитие межпарламентских связей, выделив роль взаимных визитов и деятельность парламентских групп дружбы.
А.Баблоян обратился к НК-проблеме, отметив, что проблема может быть решена исключительно мирным переговорным путем под эгидой сопредседательства МГ ОБСЕ.
П.Чеплак, поблагодарив за прием, отметил, что Польша заинтересована в развитии и углублении политических, экономических и культурных связей с Арменией. По словам посла, в расширении сотрудничества различных сфер особую роль могут сыграть межпарламентские связи, эффективные контакты групп дружбы.
Г-н Чеплак подчеркнул важность шагов не только в углублении экономических, но и культурных связей,   представил программы и мероприятия, организуемые и намечаемые в Армении посольством Польши.
Обратившись к одному из важнейших вопросов политической повестки РА – решению НК-проблемы, новоназначенный посол отметил: “Как страна-член ЕС Польша заинтересована в сохранении баланса в проводимой ею внешней политике”.
Посол Чеплак представил Председателю НС также процесс ратификации Польшей соглашения РА – ЕС. Отметив, что сроки обусловлены определенной процедурой, он выразил надежду на ратификацию документа до конца текущего года.