«Արցախի խնդիրը չունի ռազմական լուծում». Էդուարդ Շարմազանովը՝ մոլդովացի խորհրդարանականներին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 12-ին ընդունել է Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահ Վլադիմիր Վիտյուկին եւ խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության ու եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ Վիոլետա Իվանովին եւ նրանց ուղեկցող անձանց:
Կողմերը կարեւորել են հայ-մոլդովական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու փոխայցերի ակտիվացումը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ դեռեւս 14-րդ դարի կեսերից հայկական համայնքը լուրջ դերակատարում է ունեցել Մոլդովայում: Նա դրական է գնահատել Մոլդովայի իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքը հայկական համայնքի նկատմամբ:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների արտաքին հարաբերությունների գերակա ուղղություններին, կարեւորել այս հարթակում փորձի փոխանակումն ու փոխշահավետ համագործակցությունը: «Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ միակ երկիրն է, որը համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրել ԵՄ-ի հետ: Կա լավ հնարավորություն լինել կամուրջ ԵԱՏՄ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային սառեցված համակարտություններին:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «Արցախի խնդիրը չունի ռազմական լուծում: Ոչ մի պատերազմ չի լուծում խնդիրները» եւ հավելել, որ դրանք անհրաժեշտ է կարգավորել փոխզիջման ճանապարհով՝ հիմնված միջազգային երեք հիմնարար սկզբունքների վրա: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է ադրբեջանական եւ թուրքական ռազմատենչ հռետորաբանության անթույլատրելիությունը:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել Հայաստան այցելելու հնարավորության համար եւ նույնպես կարեւորել փոխշահավետ համագործակցության խորացումը տարբեր հարթակներում: Մոլդովացի խորհրդարանականները ներկայացրել են Եվրամիության հետ Մոլդովայի համագործակցությունն ու օրենսդրության ներդաշնակեցման փուլերը:

Э.Шармазанов – молдавским парламентариям: “Арцахская проблема не имеет военного решения”
12 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов принял вице-спикера парламента Республики Молдова   В.Витюка, председателя парламентской Комиссии по внешним отношениям и европейской интеграции В.Иванову и сопровождающих их лиц.
Стороны подчеркнули важность развития армяно-молдавских межпарламентских отношений и взаимных визитов. Вице-спикер НС отметил, что еще с середины 14-го века армянская община играла в Молдове серьезную роль. Он положительно оценил доброе отношение молдавских властей к армянской общине.
В беседе затронуты приоритетные направления внешней политики двух стран, подчеркнута важность обмен опытом и сотрудничества на данной площадке. “Армения – единственная страна ЕАЭС, подписавшая соглашение о сотрудничестве с ЕС. Есть хорошая возможность стать мостом между ЕАЭС и ЕС”, - заметил вице-спикер НС.
В ходе встречи затронута тема региональных замороженных конфликтов.
Э.Шармазанов отметил: “Арцахская проблема не имеет военного решения. Ни одна война не решает проблем”, добавив, что их надо регулировать путем компромиссов, на основе международных трех основополагающих принципов. В этом русле вице-спикер НС подчеркнул недопустимость азербайджанской и турецкой милитаристской риторики.
Гости поблагодарили за возможность встречи и также особо выделили необходимость углубления взаимовыгодного сотрудничества на различных платформах. Молдавские парламентарии представили сотрудничество Молдовы с ЕС и этапы гармонизации законодательства.