ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԱՊՀ ՄԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 13-ին ընդունել է Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ բնապահպանության հարցերի հանձնաժողովի անդամներին եւ նրանց ուղեկցող անձանց:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը:
Ողջունելով հյուրերին Հայաստանի խորհրդարանում՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել ԱՊՀ ՄԽՎ-ի գործունեությունը եւ կարեւորել կազմակերպության շրջանակներում համագործակցության խորացումը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ՝ միջխորհրդարանական համագործակցությունը լավ հարթակ է նորանկախ պետությունների համար՝ զարգացնելու ընդհանուր անցյալ ունեցող երկրների հետ հարաբերությունները՝ չկորցնելով ձեռքբերումները:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը շնորհավորել է Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանի արտաքին քաղաքականության եւ եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ Վիոլետա Իվանովին՝ ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության եւ նիստի անցկացման լավագույն պայմանների ապահովման համար՝ Վիոլետա Իվանովը նշել է, որ նիստի անցկացումը Երեւանում գնահատելի է ոչ միայն ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցման, այլ երկիրն ու նրա քաղաքացիներին առավել լավ ճանաչելու տեսանկյունից:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հյուրերին ներկայացրել է նաեւ Հայաստանի՝ խորհրդարանական կառավարման անցնելու ընթացքը, անդրադարձել ՀՀ նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանի առաջիկա երդմնակալությանն ու վարչապետի ընտրության գործընթացին:

13 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов принял членов Постоянной комиссии МПА СНГ по аграрной политике, природным ресурсам и экологии и сопровождающих их лиц.
На встрече присутствовал также депутат НС В.Энфиаджян.
Приветствуя гостей в парламенте, Э.Шармазанов высоко оценил деятельность МПА СНГ и подчеркнул важность углубления сотрудничества в рамках организации. В оценке вице-спикера, межпарламентское сотрудничество – удобная площадка для новых независимых государств развивать отношения с имевшими общее прошлое странами, не теряя имеющихся достижений.
Вице-спикер НС поздравил председателя Комиссии по внешней политике и европейской интеграции парламента Республики Молдова В.Иванову с переизбранием на пост председателя Постоянной комиссии МПА СНГ по аграрной политике, природным ресурсам и экологии, пожелав ей плодотворной работы.
Поблагодарив за теплый прием и создание благоприятных условий для работы комиссии, В.Иванова отметила, что проведение заседания в Ереване ценно не только с точки зрения гармонизации национальных законодательств, но и более близкого знакомства со страной и ее гражданами.
Вице-спикер НС также представил гостям процесс перехода Армении к парламентскому правлению, обратился к предстоящей инаугурации новоизбранного   президента РА А.Саркисяна и к избранию премьер-министра.