Մարտի 19-ին ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովում տեղի է ունեցել հանդիպում Ներառական իրավական բարեփոխումների կոալիցիայի անդամների եւ ամերիկացի փորձագետ Ջոն Վոդաչի հետ:
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության եւ սոցիալական ներառման մասին» ՀՀ օրենքը: Նախագիծը մշակման երկար փուլ է անցել եւ այժմ էլ անհրաժեշտություն կա ուսումնասիրելու միջազգային փորձը: Հանձնաժողովականներն ամերիկացի փորձագետի հետ քննարկել են սոցիալական այս խմբին պատկանող անձանց իրավունքների պաշտպանության խնդիրները: Անդրադարձ է կատարվել այն խոչընդոտներին, որոնք ի հայտ են եկել օրենքի կիրառման ճանապարհին: Օրենքն առավել ճկուն եւ նպատակային դարձնելու համար, ինչպես նշել է հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը, կան հստակ ուղղություններ, որոնց շուրջ պետք է իրականացվեն աշխատանքներ: Դրանք հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությունն է, զբաղվածության, կրթության հասանելիության ապահովումն է, ինչպես նաեւ հանրային տրանսպորտի մատչելիությունն ու հարմարեցվածությունը:
Առաջիկայում ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ կանցկացնի խորհրդարանական լսումներ՝ վերոնշյալ խնդիրները քննարկելու համար:

19 марта в Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам состоялась встреча с членами Коалиции инклюзивных правовых реформ и с американским экспертом Джоном Водачем.
Парламент в первом чтении принял закон РА “О защите прав и социальной адаптации лиц с инвалидностью”. Проект прошел долгий путь разработки, и ныне налицо необходимость изучения международного опыта.  Депутаты вместе с американским экспертом обсудили проблемы защиты прав данной социальной группы лиц. Обращено внимание на препятствия, возникшие на пути внедрения закона. Для обеспечения большей гибкости и адресности закона, по мнению председателя комиссии А.Акопяна, есть четкие направления, по которым и следует вести работу.   Это защита прав лиц с инвалидностью, обеспечение их занятости, образования, а также меры по обеспечению доступности и удобств общественного транспорта.
В дальнейшем Постоянная комиссия НС по здравоохранению и социальным вопросам намерена организовать парламентские слушания – для обсуждения вышеуказанных задач.