ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամները մարտի 19-ին հանդիպել են Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հետ հարցերի հանձնաժողովի պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակը:
Ողջունելով լեհ գործընկերներին՝ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահան Հարությունյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը եւ նշել, որ հարաբերություններին նոր լիցք է հաղորդել ՀՀ ԱԺ նախագահի՝ նախորդ տարի հոկտեմբերին Լեհաստան կատարած այցը: Բարձր գնահատելով հայ-լեհական հարաբերությունները՝ Վահան Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել լեհ խորհրդարանականներին՝ Լեհաստանի թագավոր Կազիմիր Մեծի կողմից հայերին տրված հատուկ արտոնությունների 650-ամյա հոբելյանին նվիրված, ինչպես նաեւ Լեհաստանի Սեյմի կողմից 2005 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւերի ընդունման համար:
Վահան Հարությունյանի գնահատմամբ՝ մեծ ներուժ կա զարգացնելու համագործակցությունը գյուղատնտեսության, առողջապահության, զբոսաշրջության, ռազմարդյունաբերության ոլորտներում, ինչի համար խումբը պատրաստակամ է ներդնելու իր ջանքերը:
Բարեկամական խմբի անդամները կարեւորել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Լեհաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ ընդգծելով, որ հայկական կողմը խնդրի կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:
Անդրադարձ է եղել ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին եւ 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին ստորագրված ՀՀ-ԵՄ միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին:
Լեհաստանի Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հետ հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Ռոցկին նշել է, որ Լեհաստանի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը կվավերացվի հնարավորինս սեղմ ժամկետում:
Հյուրերն առանձնապես կարեւորել են Հայաստանի հետ առեւտրատնտեսական կապերի խորացումն ու ներդրումների խրախուսումը: Լեհ խորհրդարանականները պատրաստակամություն են հայտնել աջակցելու մեր երկրին՝ ներկայացնելով Լեհաստանի փորձը Եվրամիությանն ինտեգրվելու ճանապարհին:

On March 19, the members of the RA NA Armenia-Poland Friendship Group met with the delegation of the Foreign and European Union Affairs Committee of the Senate of the Republic of Poland. The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Poland to Armenia Paweł Cieplak attended the meeting.
Welcoming his Polish colleagues, the Head of the RA NA Armenia-Poland Friendship Group Vahan Harutyunyan highlighted the development of the inter-parliamentary ties and noted that the RA NA President’s visit to Poland in the previous year in October gave a new impetus to the relations. Highly assessing the Armenian-Polish relations, Vahan Harutyunyan thanked the Polish MPs for the adoption of the resolutions on the 650th anniversary of the special privileges given to the Armenians by the King of Poland Casimir (Kazimierz) III the Great, as well as on Recognition of the Armenian Genocide in 2005 by the Sejm of Poland.
To Vahan Harutyunyan’s assessment, there is great potential to develop the cooperation in the spheres of agriculture, health care, tourism, military industry, for which the Group is ready to contribute its efforts.
The members of the Friendship Group emphasized the balanced position of Poland in the settlement of Nagorno Karabakh conflict, underlining that the Armenian side sees the settlement of the problem exclusively by the peaceful solution within the frameworks of the OSCE Minsk Group.
The ratification process of the RA-EU relations and the Comprehensive and Enhanced Partnership between the RA-EU Agreement signed on November 24, 2017 was also touched upon.
The Chairman of the Foreign and European Union Affairs Committee of the Senate of the Republic of Poland Marek Rocki noted that the RA-EU Agreement would be ratified in the shortest term by the parliament of Poland.
The guests especially emphasized the deepening of the trade-economic ties with Armenia and the encouragement of the investments. The Polish parliamentarians expressed willingness to support our country, presenting the experience of Poland on the way of integration to the European Union.