Երեւանում մեկնարկել է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստը
Մարտի 20-ին Երեւանում աշխատանքն է սկսել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նիստը:
Նիստին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության, ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ շուրջ քսանյոթ երկիր ներկայացնող 50 պատվիրակներ:
ՖԽՎ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի անդամ Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսան, ողջունելով նիստի մասնակիցներին, շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին, ապա ներկայացրել բանախոսներին:
Ֆրանկոֆոն երկրների ներկայացուցիչներին ՀՀ Ազգային ժողովում ողջունել եւ ելույթով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը: Խորհրդարանի ղեկավարի ելույթն ամբողջությամբ՝ այստեղ :
Այնուհետեւ ելույթ է ունեցել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար, Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական խորհրդաժողովի նախագահ Էդվարդ Նալբանդյանը: Ելույթն ամբողջությամբ՝ այստեղ :
Քրիստոֆ-Անդրե Ֆրասսայի առաջարկով օրակարգի ընդունումից հետո կլոր սեղան-քննարկման ընթացքում պատվիրակները ներկայացրել են իրենց երկրների  քաղաքական նորությունները:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՖԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը գործընկերներին ներկայացրել է քաղաքական վերջին զարգացումները Հայաստանում: ՀՀ ԱԺ պատգամավորն անդրադարձել է կառավարման կիսանախագահական համակարգից խորհրդարանականին անցմանը՝ նշելով, որ այս տարվա մարտի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովն ընտրել է երկրի նախագահ: Պատվիրակության ղեկավարի խոսքով՝ նոր լիազորություններով օժտված խորհրդարանն ընտրելու է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահին, իսկ լիակատար խորհրդարանական կառավարման Հայաստանը կանցնի այս տարվա ապրիլի 9-ից:
Ֆրանկոֆոն երկրների պատվիրակներն ընդունել են 2017 թվականի հուլիսի 9-ի Լյուքսեմբուրգի հանդիպման զեկույցի եւ որոշումների վերաբերյալ հայտարարությունը, այնուհետեւ քննարկել օրակարգում ընդգրկված հարցերը՝ Ֆրանկոֆոն երկրներում քաղաքական իրավիճակների, G5 Sahel միության միացյալ ուժերի եւ Sahel դաշինքի, կրոնական ծայրահեղականության դեմ պայքարի, ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելության վերաբերյալ:
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովն իր աշխատանքը կշարունակի մարտի 21-ին:

20 марта в Ереване начало работу заседание Политического комитета Парламентской Ассамблеи Франкофонии (ПАФ).
В заседании приняли участие Председатель НС А.Баблоян, министр иностранных дел РА Э.Налбандян, более 40 депутатов из почти 23 стран-членов МОФ и ПАФ.
Председатель Политического комитета ПАФ, член Сената Франции Кристоф-Андре Фрасса, приветствуя участников заседания, поблагодарил армянскую сторону и представил докладчиков.
Представителей стран Франкофонии приветствовал и выступил с речью Председатель НС А.Баблоян. Полный текст выступления читать здесь.
Затем выступил министр иностранных дел РА, председатель министерского Комитета Франкофонии Э.Налбандян.
По предложению г-на Фрасса после принятия повестки дня в ходе круглого стола-обсуждения делегаты представили политические новости своих стран.
На заседании выступила депутат НС, глава делегации НС РА в ПАФ М.Есаян, представившая коллегам последние политические развития в Армении, переход от полупрезидентской системы правления к парламентской, отметив, что 2 марта с.г. НС избрало президента РА. М.Есаян проинформировала, что наделенный новыми полномочиями парламент должен избрать председателя Конституционного Суда РА, а полный переход Армении к парламентскому правлению произойдет с 9 апреля текущего года.
Делегаты стран Франкофонии приняли заявления по докладу и решениям встречи 9 июля 2017 г в Люксембурге, затем обсудили повесточные вопросы – о политической ситуации в странах Франкофонии, борьбе с религиозным экстремизмом, миротворческой миссии ООН и др.