«Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մարտի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողով են այցելել «Օհանյան» կրթահամալիրի աշակերտները եւ ուսուցիչները: Հյուրերը շրջել են խորհրդարանում, հետեւել ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքին:
Կրթահամալիրի սաների հետ «Բաց դասն» անցկացրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը, ում առաջարկով էլ դասն ընթացել է հարց ու պատասխանի ձեւաչափով:
Աշակերտները հետաքրքրվել են Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացով, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններով, մեր երկրում իրականացված սահմանադրական փոփոխություններով, խորհրդարանական կառավարման առավելություններով:
Կարինե Աճեմյանն աշակերտների խնդրանքով խոսել է նաեւ կրթական համակարգի խնդիրների մասին:
Հանդիպման ավարտին պատգամավորը կոչ է արել աշակերտներին լինել պահանջատեր եւ լավ սովորել, քանի որ երկրի զարգացման շարժիչ ուժը երիտասարդությունն է:
«Բաց դասի» ընթացքում հյուրերին ողջունել են նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Նիկոլ Փաշինյանը:

On March 21, within the framework of Open Doors programme the pupils and teachers of Ohanyan Educational Complex visit the RA National Assembly. The guests took a tour in the parliament and observed the work of the NA regular sitting.
The RA NA deputy Karine Atshemyan conducted the Open Lesson with the pupils of the Educational Complex, and by her proposal the Open Lsson was held in Q & A session.
The pupils were interested in the settlement process of Karabakh problem, the priorities of Armenia’s foreign policy, the Constitutional amendments implemented in our country and the advantages of the parliamentary government.
At the pupils’ request Karine Atshemyan also talked about the problems of the educational system.
At the end of the meeting the deputy has called on the pupils to be demanding and study well, as the motivating force of the country’s development is the youth.
During the Open Lesson the RA NA deputies Samvel Farmanyan and Nikol Pashinyan also welcomed the guests.