ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանն ապրիլի 4-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Քուվեյթի Պետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նաուաֆ Ալ Էնեզիի հետ:
Միքայել Մելքումյանը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ բավականին ակտիվացել է երկու պետությունների միջեւ առկա երկխոսությունը, կարեւորել միջխորհրդարանական կապերի առավել ամրապնդումը, ինչպես նաեւ մի շարք ոլորտներում համագործակցության զարգացումը: Միքայել Մելքումյանն անդրադարձել է երկու երկրների ապրանքաշրջանառության ծավալներն ընդլայնելու անհրաժեշտությանը, ինչպես նաեւ տնտեսության, սոցիալական ապահովության եւ զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության խթանմանն ուղղված քայլերին:
Նաուաֆ Ալ Էնեզին նույնպես կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումն ու մի շարք ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը` նշելով, որ Քուվեյթի Պետությունը համապատասխան քայլեր է ձեռնարկում այդ ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ: Հայաստանը եւ հայ ժողովրդին Քուվեյթի հանրությանը ճանաչելի դարձնելու համար դեսպանն անհրաժեշտ է համարել իր երկրում ՀՀ դեսպանության կողմից ցուցահանդեսների եւ տարբեր միջոցառումների կազմակերպումը:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարեւորվել են բարեկամական խմբերի աշխատանքը, փոխայցերի ակտիվացումը, առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացումը, մասնավորապես ներդրումային ծրագրերի իրականացումը: Քննարկվել են նաեւ Երեւան-Քուվեյթ ավիաչվերթի իրականացման հնարավորությունները:
Միքայել Մելքումյանը դեսպանին փոխանցել է իր` Քուվեյթի Պետության խորհրդարանի փոխխոսնակի՝ Հայաստան այցի հրավերը:

4 апреля вице-спикер НС М.Мелкумян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Государства Кувейт Науафом аль-Энези.
М.Мелкумян с удовлетворением отметил активизацию существующего между двумя государствами диалога, укрепление межпарламентских связей, а также развитие сотрудничества в ряде сфер. Он обратился к необходимости расширения объемов товарооборота двух стран, а также к шагам по упрочению сотрудничества в области экономики, социального обеспечения и туризма.
Науаф аль-Энези также подчеркнул важность углубления межпарламентского сотрудничества и реализации совместных программ в ряде сфер, отметив, что Государство Кувейт предпринимает соответствующие шаги по осуществлению этих планов. Посол считает необходимым организацию в его стране при содействии Посольства РА выставок и различных мероприятий – для более близкого ознакомления кувейтского общества с Арменией и армянским народом.
В ходе встречи обоюдно подчеркнута важность работы групп дружбы, активизации взаимных поездок, развития торгово-экономического сотрудничества, в частности реализации инвестиционных программ. Обсуждены также возможности осуществления авиарейса Ереван – Кувейт.
М.Мелкумян передал послу свое приглашение вице-спикеру парламента Государства Кувейт посетить Армению.