ՀՀ նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնի ստանձնման նպատակով 2018 թվականի ապրիլի 9-ին հրավիրված ՀՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստը գումարվել է Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
Բացելով նիստը` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է.
«ՀՀ մեծարգո Նախագահ, ՀՀ մեծարգո նորընտիր նախագահ, Վեհափառ Տեր, Արցախի Հանրապետության մեծարգո նախագահ, հարգելի պատգամավորներ, հարգելի հյուրեր, տիկնայք եւ պարոնայք: Հանրապետության նախագահի երդման հանդիսավոր արարողության եւ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, ՀՀ Սահմանադրության համաձայն` հրավիրվել է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ: Գրանցվել է 92 պատգամավոր: Քվորում ունենք, կարող ենք սկսել աշխատանքը:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը 2018 թվականի մարտի 2-ին Հանրապետության նախագահ է ընտրել Արմեն Վարդանի Սարգսյանին:
Հանրապետության նախագահի պարտականությունները ստանձնելու երդման արարողության նպատակով հրավիրված ՀՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստը հայտարարում եմ բացված»:
Զինվորական քայլերգի հնչյունների ներքո ներս են  բերվել ՀՀ պետական դրոշը եւ նախագահական իշխանության խորհրդանիշը, ապա նաեւ ՀՀ Սահմանադրության մայր օրինակը եւ Վեհամոր Ավետարանը:
Արա Բաբլոյանը Հանրապետության նախագահի պարտականությունները ստանձնելու եւ երդման համար հրավիրել է Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանին:
«Ստանձնելով Հանրապետության նախագահի պաշտոնը` երդվում եմ՝ հավատարիմ լինել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը  եւ իմ լիազորություններն  իրականացնելիս լինել անաչառ, առաջնորդվել միայն համապետական ու համազգային շահերով եւ իմ ողջ ուժը ներդնել ազգային միասնության ամրապնդման գործում: Աստված ինձ օգնական»,- ձեռքը դրած ՀՀ Սահմանադրությանն ու Վեհամոր Ավետարանին՝ ասել է Արմեն Սարգսյանը:
Հնչել է Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը, որից հետո հայրապետական օրհնանքի խոսք է ասել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Նորին Սուրբ Օծություն Տեր Տեր Գարեգին  Երկրորդը:
«Մեծարգո Նախագահ Հայաստանի Հանրապետության տիար Արմեն Սարգսյան,
Մեծարգո վաստակյալ Նախագահ տիար Սերժ Սարգսյան,
Մեծարգո նախագահ Արցախի Հանրապետության տիար Բակո Սահակյան,
Հարգարժան նախագահ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի տիար Արա Բաբլոյան,
բարձրապատիվ հոգեւոր հայրեր, պատվարժան պետական այրեր, դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ,
սիրելի ներկաներ,
ուրախությամբ ողջունում եւ Հայրապետական մեր օրհնությունն ենք բերում ձեզ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի երդմնակալության առիթով: Փառք ենք մատուցում Բարձրյալ Տիրոջը, որ Իր ողորմությամբ եւ երկնառաք շնորհներով մեր ժողովուրդը հայրենի պետության հովանու ներքո շարունակում է ապրել իր առաջընթաց կյանքը կերտելու անխախտ հույսով ու հավատով:
Մեր ժողովուրդը հայրենի պետականությունը վերականգնելու համար մաքառումների երկար ճանապարհ է անցել՝ դիմագրավելով բազմաթիվ փորձությունների: Հայոց նորօրյա անկախ պետականությունը մեր ազատատենչ ոգու եւ հավաքական կամքի ձեռքբերումն է, մեր պայքարի եւ մաքառումների պսակն ու դափնին, մեր ժողովրդի բարօր ու առաջընթաց կյանքի գրավականը: Անկախ մեր պետականությունը մեր ողջ ժողովրդի արժանապատվությունն ու հպարտությունն է, սպեղանին մեր կորուստների ու վշտերի, վկայությունը մեր վերհառնումի եւ հայրենակերտումի նախանձախնդրության: Զորեղ ու ամուր պետականություն կերտելու ճանապարհին մեր երկիրը, արդարեւ, վճռորոշ վերափոխումներ է ապրել, ձեռքբերումներ արձանագրել, որոնք կերտվել են աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի կյանքի պայծառության տեսլականով, արդարության հաղթանակի հավատով ազգիս զավակներին միավորելով հայրենիքը զորացնելու ձգտումով եւ հայրենիքով զորեղ լինելու գիտակցությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ տիար Արմեն Սարգսյան, Մեր օրհնությունը, շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքներն ենք բերում Ձեզ նախագահի բարձր պաշտոնում ընտրվելու եւ երդմնակալության առիթով: Մեր երկրի կյանքում Դուք արդյունավոր ջանքեր եք բերել որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, հաջողություններ արձանագրել դիվանագիտական ասպարեզում, նաեւ ազնիվ բարեգործություններով ներդրում բերել ազգային-եկեղեցական մեր անդաստանում: Այսօր երդմնակալության այս արարողությամբ Դուք վերահաստատում եք Ձեր ուխտը հայրենիքին եւ մեր ժողովրդին ամենայն պատրաստակամությամբ ու հանձնառությամբ ծառայելու, ջանք ու եռանդ բերելու մեր երկրի զարգացման, մեր ժողովրդի բարօրության, հայության համախմբման եւ լուսավոր ապագայի համար: Ձեր հարուստ կենսափորձը, հայրենիքում ու սփյուռքում լայն ճանաչումը մեծապես պիտի նպաստեն առավել արգասավորելու Ձեր ծառայությունը նախագահի բարձր պատասխանատվության մեջ:
Երդմնակալության արարողությունը առիթ է նաեւ անդրադառնալու յուրաքանչյուրիս հանձնառությանն ու պատասխանատվությանը` նախանձախդրությամբ շարունակելու միասնական մեր ջանքերը` հանուն ազգային նպատակների իրագործման: Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցին, որ դարեր շարունակ արթուն է պահել անկախության վերականգնման մեր ժողովրդի իղձը, օրհնել ու քաջալերել մեր արդար պայքարները, այսօր էլ զորակից է հայրենի պետությանը եւ Ձեզ, մեծարգո նորընտիր նախագահ, Ձեր ազգանվեր ու հայրենասեր ծառայության ճանապարհին: Սրբազան է մեր հայրենիքը իր բազմադարյա պատմությամբ ու նվիրական արժեքներով, իր հերոսներով ու նահատակներով, հայրենասեր երախտարժան իր զավակներով: Այս նվիրական զգացումներով Մեր հորդորն ենք հղում մեր ժողովրդին ի հայրենիս եւ ի սփյուռս` հավատով ու միասնությամբ հաղթահարելու ազգային ու հայրենական անդաստանում ծառացած խնդիրները եւ դարձնելու մեր երկիրը շեն ու բարօր, պայծառ ու բարգավաճ:
Մեր օրհնությունն ու գնահատանքն ենք բերում Հայաստանի Հանրապետության երրորդ Նախագահ տիար Սերժ Սարգսյանին` անցնող տարիներին մեր երկրին ու ժողովրդին բերած նվիրյալ ծառայության համար: Մեծարգո տիար Սերժ Սարգսյան, Դուք կանգնած եք եղել մեր պետականության վերակերտման ակունքներում: Ձեզ վիճակված էր դժվարին պայմաններում առաջնորդելու մեր երկիրը` դիմագրավելով ներքին ու արտաքին մարտահրավերներ` առաջ ընթանալու եւ իրագործելու ազգանպաստ ծրագրեր, ջանքեր բերելու միջազգային ասպարեզում մեր պետության հեղինակության բարձրացման, միջպետական հարաբերությունների զորացման, Հայոց ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչման ու դատապարտման, մեր երկրի առջեւ ծառացած խնդիրների հաղթահարման գործում: Տիրոջ պահպանությունը հայցելով` մաղթում ենք Ձեզ քաջառողջություն, արեւշատ կյանք եւ հաջողություններ Ձեր հետագա գործունեության մեջ:
Աղոթում ենք աշխարհի խաղաղության, մեր հայրենիքի, մեր ժողովրդի խաղաղ, ապահով ու երջանիկ կյանքի համար: Մեր աղոթքն ենք բարձրացնում Ձեզ համար, մեծարգո նախագահ տիար Արմեն Սարգսյան` հայցելով Տիրոջ օրհնությունն ու առաջնորդությունը Ձեզ Ձեր բարձր ու պատասխանատու առաքելության մեջ: Աղոթք ենք բարձրացնում հայոց պետական ավագանու համար? մաղթելով նոր ձեռքբերումներ ի սեր մեր հայրենիքի եւ ժողովրդի: Թող Տերը օրհնի Հայաստան մեր երկիրը, Արցախն ու սփյուռքը` միշտ պահպանելով Իր Սուրբ Աջի խնամքի ու հովանու ներքո շինության, խաղաղության եւ անսասանության մեջ այսօր եւ միշտ: Ամեն»:
Այնուհետեւ ելույթ  է ունեցել ՀՀ նախագահ Արմեն  Սարգսյանը:
մեծարգո պարոն Նախագահ եւ տիկին Սարգսյան,
Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ եւ հարգելի պատգամավորներ,
մեծարգո վարչապետ, կառավարության հարգելի անդամներ,
Ձերդ Գերազանցություններ, դիվանագիտական կորպուսի հարգելի ներկայացուցիչներ,
թանկագին հայրենակիցներ եւ հյուրեր,
այսօր ինձ համար մեծ պատիվ է ստանձնելու Հայաստանի Հանրապետության նախագահի բարձր պաշտոնը: Սա վիթխարի պատասխանատվություն է երկրի, ժողովրդի եւ պատմության առջեւ:
Այն ինձ մղում է լարել իմ ողջ ուժերն ու եռանդը` արդարացնելու համար այն վստահությունը, որ մարտի 2-ին իմ հանդեպ ցուցաբերեց Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը: Արդարացնելու համար նաեւ այն հույսերը, որ ինձ հետ կապում են Հայաստանի հասարակության ամենատարբեր շերտերը, մտավորականներից մինչեւ պարզ քաղաքացիներ, ինչպես նաեւ Արցախի եւ Սփյուռքի մեր հայրենակիցները, որոնք սրտացավ եւ ուշադիր հետեւում են Մայր Հայրենիքի ձեռքբերումներին ու մաքառումներին:
Ինձ ուժ է տալիս հավատը: Հավատը մեր երկրի եւ ժողովրդի ապագայի հանդեպ, հավատը Հայաստանի քաղաքացիների եւ աշխարհով մեկ սփռված մեր քույրերի ու եղբայրների տոկունության, աշխատասիրության ու տաղանդի հանդեպ:
այսօր մենք գտնվում ենք առաջին Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակի շեմին, եւ անցում կատարում պետական կառավարման նոր` խորհրդարանական համակար•ի:
Այսինքն, մի կողմից, ունենք հանրապետական կարգերի 100-ամյա պատմություն, մյուս կողմից, խորհրդանշական կերպով սկսում ենք նոր էջից:
Մեկ դար առաջ, հայ ժողովրդի ծանրագույն կորուստներից հետո, գերմարդկային ջանքեր եւ սխրանք էր պետք` փրկելու եւ ապրեցնելու այն փոքրիկ հողակտորը, որը մնացել էր մեր մեծ հայրենիքից: Ի պատիվ նախորդ սերունդների` թե՛ առաջին, թե՛ երկրորդ Հանրապետության օրոք, մեր ժողովուրդը կարողացավ ոչ միայն ոտքի կանգնել, ուղղել մեջքը, այլ նաեւ արժանապատիվ կերպով ներկայանալ աշխարհին:
Հենց դրա շնորհիվ մեզ ` մեր ներկա սերնդին, բախտ վիճակվեց ոչ միայն հռչակել երրորդ Հանրապետությունը, այլեւ կայացնել մեր հայրենիքի անկախությունը:
Ամրապնդել մեր ինքնուրույնությունն ու ինքնիշխանությունը: Ստեղծել ամուր եւ հզոր բանակ:
Հանուն Արցախի մղած հաղթական ազատամարտը մեզ վերադարձրեց մեր ազգային արժանապատվությունը: Այն բարձրացրեց մեր ոգին:
Եվ այսօր, որեւէ մեկը թող չկասկածի, որ Հայաստանը եւ ողջ հայ ժողովուրդը կանգնած է Արցախի թիկունքին ու պայքարելու է նրա արդար իրավունքների համար.
երեկ, այսօր եւ վաղը:
Փա՛ռք ու պատի՛վ մեր ժողովրդին եւ նրա հերոսներին:
Փա՛ռք հայոց հաղթական բանակին:
Թանկագին բարեկամներ,
ես մեծապես գնահատում եմ այն վիթխարի աշխատանքը, որ մեր ժողովրդի տոկունության, համբերության եւ հերոսության շնորհիվ` ու, շատ հաճախ, նաեւ նրա մեծ զրկանքների գնով, վերջին երեք տասնամյակի ընթացքում կատարվել է Հանրապետության երեք նախագահների` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի ղեկավարությամբ:
Ժամանակն, իհարկե, լիակատար գնահատական կտա մեր անցած ուղուն, սակայն այսօր իսկ կարելի է ամենայն անաչառությամբ եւ վստահությամբ ասել, որ ԽՍՀՄ փլուզման պայմաններում, Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի, Արցախի գոյամարտի, քայքայված տնտեսության ու շրջափակման պայմաններում, այնուամենայնիվ, մեզ հաջողվել է ստեղծել պետական կուռ համակարգով, բաց հասարակության գաղափարով եւ համամարդկային արժեքներով առաջնորդվող երկիր: Երկիր, որն, իրավամբ վայելում է համաշխարհային հանրության հարգանքը եւ վստահելի գործընկերոջ համբավը: Հակառակ դեռեւս առկա խնդիրներին, սա պատմական շատ կարեւոր ձեռքբերում է:
Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը եւ Եվրոպական միության հետ ստորագրված համապարփակ եւ ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը երկրի զարգացման համար նոր հեռանկարներ եւ հնարավորություններ են բացում: Իսկ կառավարման խորհրդարանական համակարգը լավագույն պայմաններն է ստեղծում դրա համար: Այս առումով ես ուզում եմ արժանին մատուցել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի քաղաքական հեռատեսությանը եւ պետական գործչի ու կազմակերպչի հմտությանը:
հայ ժողովրդի հերոսական անցյալն ու փորձը ցույց են տալիս, որ մեր պատմությունն առավելապես ոգու պատմություն է: Առանց այդ ոգու եւ հավատի, մենք չէինք կարող խոր հնադարից հասնել այսօր, եւ այդ ընթացքում համաքայլ ընթանալ առաջավոր մարդկության հետ ու մեր նպաստը բերել համաշխարհային առաջընթացին:
Մենք եղել ենք արդի համամարդկային արժեքների ակունքներում` սկսած Հին Հռոմի ու Հունաստանի դասական շրջանից, քրիստոնեության ծագումից մինչեւ մեր օրերը:
Իրավամբ կարող ենք հպարտանալ, որ ժառանգներն ենք հազարամյակների ընթացքում Հայկական բարձրավանդակի վրա ձեւավորված ու կայացած հայկական յուրահատուկ ու ինքնատիպ քաղաքակրթության:
Ժամանակային եւ տարածական այդ վիթխարի տիրույթներում մենք տարբեր ժողովուրդների հետ համերաշխ համակեցության անգնահատելի ու անանց փորձ ենք ձեռք բերել:
Մեր ողջ պատմությամբ մենք ապացուցել ենք, որ արարող, ստեղծագործող, հաշտ ու խաղաղ ժողովուրդ ենք:
Ահա թե ինչու, Հայաստանը հետեւողականորեն առաջ է տանում բոլոր հակամարտությունները եւ քաղաքական խնդիրները խաղաղ եւ բանակցային ճանապարհով լուծելու քաղաքականությունը, Ցեղասպանությունները եւ մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները կանխարգելելու քաղաքականությունը:
Այն մեծ ողբերգությունը, որը հայ ժողովուրդը կրել է 100 տարի առաջ` Մեծ Եղեռնի տարիներին, զգոնության դաս պետք է լինի բոլորի համար:
Ուստի, այսօր Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ինքնանպատակ չէ: Մարդկության դեմ գործած այդ ահավոր ոճրի միջազգային ճանաչումը եւ դատապարտումը կարեւոր քայլ է դրա կրկնությունը որեւէ տեղ աշխարհում բացառելու նպատակով:
այսօր մեր երկրի եւ ողջ ժողովրդի համար առանցքային է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ բանակցային կարգավորումը: Դրա առաջին երաշխիքը, իհարկե, հզոր Հայաստանը եւ ամուր Արցախն են: Իրոք, արդարացի լուծման հասնելու եւ Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքները լավագույնս պաշտպանելու համար մենք պետք է շարունակենք կերտել ամուր, տնտեսապես զարգացող ծաղկուն եւ հզոր Հայաստան:
Հանուն այդպիսի Հայաստանի` մենք պետք է ապահովենք մեր քաղաքացու ինքնադրսեւորման համար լավագույն միջավայրը: Միասին պետք է հետեւողական պայքար մղենք պետական համակարգում, հասարակության մեջ, մեր շրջապատում առկա բոլոր բացասական եւ արատավոր երեւույթների դեմ: Կոռուպցիայից մինչեւ սոցիալական անարդարություն, անտարբերությունից մինչեւ անպատասխանատվություն: Այս անզիջում եւ արդար պայքարում մեզանից յուրաքանչյուրի դերակատարումը անհրաժեշտ է:
Մենք կհաջողենք, եթե ոչ միայն քննադատենք, այլ նաեւ լուծումներ առաջարկենք, եթե, ջրբաժաններ ստեղծելու փոխարեն, համախմբվենք եւ աշխատենք միասին:
Բարեկամներ,
հանուն համազգային նպատակների իրականացման` մեր առաջնահերթություններից պետք է լինի Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնության համակողմանի ամրապնդումը եւ նրա ներուժի առավել արդյունավետ իրացումը:
Մեր ազգային միասնության ամենակարեւոր գրավականն ու հենարանը եկեղեցին է, համաշխարհային ազգային մի կառույց, որի շուրջ դարեր ի վեր համախմբվել է մեր ողջ ժողովուրդը: Պետք է անենք հնարավոր ամեն բան` արհեստական հակասությունների վերացման եւ մեր հավաքականության իրական ուժի գիտակցման ուղղությամբ:
Մշակենք համազգային խնդիրների լուծմանը ծառայող արդյունավետ նոր մեխանիզմներ:
Միացյալ օրակարգ, ընդհանուր պատասխանատվություն եւ միասնական ջանք: Վստահ եմ` մենք օր առաջ հասնելու ենք այս բանաձեւի ընկալմանը ու կենսագործմանը:
Փոքր երկիր` համաշխարհային ազգ. սա է մեր էությունը:
հավատ, վստահություն, արդարություն եւ ամենօրյա բարեխիղճ աշխատանք. այս արժեքներն են, որ կարող են խթանել մեր հասարակության ստեղծագործական ուժերն ու եռանդը:
Այսօրվա եւ վաղվա նկատմամբ հավատն ու վստահությունը, տնտեսությունն աշխուժացնելու հստակ տեսլականը եւ դրա շոշափելի արդյունքները կարող են ոչ միայն խթանել տնտեսական աճը, ներքին եւ արտաքին ներդրումների հոսքը, այլեւ արգելակել արտագաղթը, առավել` հայրենիք վերադարձնել մեր հայրենակիցներից շատերին:
Սակայն, ինչքան էլ գրավիչ եւ տեսականորեն հիմնավոր լինեն լուսավոր ապագայի խոստումները, մարդիկ ուզում են իրենց առօրյայում այսօր տեսնել դրանց պտուղները: Եվ նրանք իրավացի են:
Աշխարհը, ուր ապրում ենք մենք եւ ապրելու են մեր երեխաները, փոփոխվում է շատ արագ, վերածվում մրցակցության հսկայական դաշտի: Մենք պետք է դրան պատրաստ լինենք, ներդրումներ անենք գիտության, նոր տեխնոլոգիաների, կրթության ու մշակույթի ոլորտներում: Կապ հաստատենք աշխարհի լավագույն գիտական, կրթական եւ հետազոտական կենտրոնների հետ` Արեւմուտքից Արեւելք, Հյուսիսից Հարավ: Ներգրավենք նոր գաղափարներ, փոխառնենք լավագույն փորձը: Եվ այս ամենի հիման վրա ստեղծենք մեր յուրօրինակ լուծումները եւ դրանք առաջարկենք աշխարհին:
Վստահ եմ, որ մենք ի վիճակի ենք Հայաստանը դարձնել գրավիչ գործընկեր, նոր տեխնոլոգիաների եւ լուծումների կամուրջ Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ: Սա է ապագան: Վստահեցնում եմ` Հայաստանի, Արցախի եւ Սփյուռքի մեր երիտասարդներին, որ ես ոչ միայն իբրեւ երկրի նախագահ, այլեւ այդ բնագավառում որոշակի փորձառություն ունեցող մարդ, միշտ լինելու եմ ձեր կողքին:
մենք ապրում ենք հարափոփոխ աշխարհում` լի բազմաբնույթ վտանգներով, սպառնալիքներով եւ մարտահրավերներով: Սակայն մեզ համար այն լեցուն է նաեւ նոր եւ գրավիչ հնարավորություններով: Եվ մեզնից է կախված, կարողանալու ենք, արդյոք, օգտվել այդ պատմական հնարավորություններից: Մեզնից է կախված, թե 21-րդ դարում ինչպիսի Հայաստան ենք ուզում կերտել: Հայաստան, որն ընդունակ կլինի դիմագրավել դարի մարտահրավերներին եւ արժանի տեղ գրավել առաջավոր ազգերի շարքում:
Սա, հիրավի, պատմական հնարավորություն է: 21-րդ դարը մտքի դար է, գիտական թռիչքի դար, եւ դրան համեմատ մենք պետք է կերտենք նոր` երիտասարդ Հայաստան:
Դինամիկ, ճկուն եւ ստեղծագործ Հայաստան:
Երկիր, որը կմարմնավորի մեր ժողովրդի իմաստությունն ու տաղանդը, կհամապատասխանի բոլորիս իղձերին եւ կդառնա բոլորիս հպարտության եւ ոգեւորության աղբյուրը:
Հայրենիք` աշխարհի բոլոր հայերի համար:
Փա՛ռք Հայաստանի Հանրապետությանը:
Փա՛ռք Արցախին:
Փա՛ռք հայ ժողովրդին:
Աստված պահապան բոլորիս»:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իր անունից շնորհավորել է Արմեն Սարգսյանին Հանրապետության նախագահի բարձր պաշտոնում ընտրվելու եւ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` նշելով. «Պարոն նախագահ, ծանոթ լինելով Ձեր անցած ուղուն՝ համոզված եմ, որ Դուք Ձեր ողջ կենսափորձն ու գիտելիքները կծառայեցնեք համազգային նպատակների իրականացմանն ու միասնության ամրապնդմանը, Հայաստանի քաղաքացիների բարեկեցության ապահովմանը: Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Ձեզ այդ պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու առթիվ»:
Այնուհետեւ դահլիճից դուրս են բերվել  ՀՀ Սահմանադրության մայր օրինակը եւ Վեհամոր Ավետարանը, ՀՀ պետական դրոշը, նախագահական իշխանության խորհրդանիշը:

On 9 April 2018, the special sitting of the RA National Assembly was convened at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex to assume the Office of the RA newly elected President Armen Sarkissian.
Opening the sitting the Speaker of the RA National Assembly Ara Babloyan noted:
“Distinguished RA President, Distinguished RA newly elected President, Your Holiness, Distinguished President of the Artsakh Republic, Dear MPs, Dear guests, Ladies and Gentlemen. On the occasion of the solemn inauguration ceremony of the President of the Republic and assuming of the Office, according to the RA Constitution, a special sitting of the National Assembly is convened. 92 MPs have been registered, we have quorum and we can begin the work.
The National Assembly of the Republic of Armenia elected President of the Republic Armen Sarkissian on 2 March 2018.
I announce the special sitting convened for the inauguration ceremony of assuming the obligations of the President of the Republic opened.”
Ara Babloyan invited the newly elected President of the Republic Armen Sarkissian for assuming the obligations of the President of the Republic and taking the oath of office.
“Assuming the office of President of the Republic of Armenia, I swear to be loyal to the Constitution of the Republic of Armenia, be impartial in the exercise of my powers, be guided only by public and national interests, and to do everything in my power in order to strengthen national unity,” Armen Sarkissian said putting his hand on the RA Constitution and the Gospel.
The anthem of the Republic of Armenia sounded, after which His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians had his pontifical blessing .
Afterwards the RA President Armen Sarkissian delivered a speech.
”Your Holiness,
Distinguished Mr. President and Mrs. Sargsyan,
Distinguished President of the Artsakh Republic,
Distinguished Speaker of the National Assembly and Dear Members of Parliament,
Honorable Prime Minister, Dear Members of Government,
Your Excellencies, Dear Diplomatic Corps Representatives,
Dear Compatriots and Guests,
Today, it is a great honour for me to assume the high office of President of the Republic of Armenia. This is a huge responsibility before the country, people and history.
It motivates me to exert all my energy in order to live up to the confidence that the National Assembly of the Republic of Armenia vested in me on March 2. To justify the hopes cherished by different layers of Armenian society - from intellectuals to ordinary citizens, as well as our compatriots from Artsakh and the Diaspora, who closely follow Motherland’s achievements and efforts.
Faith gives me strength: confidence in the future of our country and people, trust in the perseverance, diligence and talent of Armenian citizens and our sisters and brothers around the world.
Today, we are on the threshold of the 100th anniversary of the First Republic and are shifting to the parliamentary system of government.
That is, on the one hand, we have a 100-year history of republican governance and, on the other hand, we are symbolically starting a new page.
A century ago, after the heavy losses suffered by the Armenian people, superhuman efforts and deeds were needed to save and entertain the tiny land that remained from our great homeland. In honour of the previous generations, both during the First and Second Republics, our people managed to not only stand on its own feet, but also to introduce itself to the world in a dignified manner.
That is why the present generation happened not only to proclaim the Third Republic, but also to make our homeland independent, strengthen our autonomy and sovereignty, create powerful army.
The victorious liberation war brought us back to our national dignity. It uplifted our spirit.
And today no one should doubt that Armenia and the entire Armenian people will stand by Artsakh and fight for its legitimate rights:
Yesterday, today and tomorrow.
Glory and honor to our people and our heroes!
Glory to Armenia’s victorious army!
I highly appreciate the great work that has been done through endurance, patience and heroism of our people, and, often, at the cost of great sufferings, over the last three decades, led by three presidents of the Republic - Levon Ter-Petrosyan, Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan:
Of course, time will give a full assessment to our past, but even today we can state objectively and with confidence that following the breakdown of the USSR, in the face of the devastating earthquake of Spitak, the Artsakh war, the collapsed economy and the blockade, we managed to build a country strong with solid statehood, vision of open society, guided by universal values – a country which has earned the respect of the international community and the reputation of a reliable partner. This is a very important historical achievement against the setback of existing challenges.
Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union and the Comprehensive and Enhanced Cooperation Agreement signed with the European Union open up new prospects and opportunities for our country’s development. The parliamentary system of government shall provide the best conditions for that. In this regard, I want to extend a vote of thanks to Serzh Sargsyan for his political vision and the skills of a statesman and organizer.
The heroic past and experience of the Armenian people show that our history is more of a history of spirit. Without that spirit and faith, we could not have arrived in our days from time immemorial, and in the meantime, we have to go along with progressive mankind and make a contribution to global progress.
We have been at the roots of today’s universal values - from the classic epoch of Ancient Rome and Greece, the birth of Christianity to the present day.
We can rightfully be proud of being the successors of a unique Armenian civilization that has been shaped and developed over several millennia on the Armenian Plateau.
In those vast domains of time and space, we have gained invaluable experience of coexistence with different peoples.
Through our whole history, we have proved that we are creators, peacemakers and a peace-loving people.
That is why Armenia is consistent in its policy of resolving all conflicts and political issues in a peaceful and negotiated way; the policy of preventing genocides and other crimes against humanity.
The great tragedy that the Armenian people suffered 100 years ago during the years of Mets Yeghern/Great Genocide serve a lesson of vigilance to everyone.
Therefore, recognition of the Armenian Genocide is not an end in itself. The international recognition and condemnation of this appalling crime against humanity is an important step on the way to having it ruled out anywhere in the world.
Today, the peaceful and negotiated settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is crucial to our country and the entire Armenian people. Strong Armenia and strong Artsakh are, of course, the first guarantee of it. Genuinely, in order to achieve an equitable resolution and safeguard the inalienable rights of Artsakh’s people, we must continue to build a strong, economically developing, flourishing and powerful Armenia.
To achieve that vision of Armenia, we must provide the best environment for our citizens’ self-manifestation. Together, we must wage a consistent campaign against all adverse and vicious phenomena in the state system, in society and in our environment - from corruption to social injustice, from indifference to irresponsibility. Each of us has a role to play in this uncompromising and right struggle.
We will succeed if apart from criticizing others, we come up with appropriate solutions; if instead of creating divides, we unite and work together.
For the sake of achieving our national goals, the comprehensive consolidation of Armenia-Artsakh-Diaspora unity and the most effective use of its potential should be set as a priority.
The Church is the most important pledge and pillar of our national unity, a universal and national structure that has rallied the nation for many centuries. We must do everything possible to rule out any artificial contradiction and realize the actual power of our collective.
We must develop new efficient mechanisms for addressing national issues; a unified agenda, common responsibility and joint efforts. I am confident that we will understand and materialize this formula ahead of time.
A small country - a global nation: this is our calling and essence.
Faith, trust, justice and daily good work: these are values that can boost creativity and energy in our society.
Faith and trust in the present day and tomorrow, a clear vision of the economy and its tangible implications will not only bring about economic growth, influx of domestic and foreign investments, but also prevent emigration and ensure that most of our fellow countrymen return to their homeland.
However, no matter how attractive and theoretically justified are the promises of a bright future: people just want to see their fruits today - in their daily lives - and they are right.
The world we live in and our children are changing rapidly, transforming into a vast field of competition. We must be prepared for it, invest in science, new technologies, education and culture. We need to keep in touch with the best scientific, educational and research centres of the world - from the West to the East, from the North to the South. Let us embrace new ideas, share the best experience. And on the basis of all this, we will develop specific solutions and offer them to the world.
I am confident that we can make of Armenia an attractive partner; a bridge for new technologies and solutions between the East and the West. This is the future. I assure young people from Armenia, Artsakh and the Diaspora that I will always be with you not only in my capacity of President of Armenia, but also as a person with some experience in the aforementioned field.
We live in a changing world full of dangers, threats and challenges. But for us it is also full of new and attractive opportunities. It depends on us whether or not we can take advantage of those historical opportunities. What kind of Armenia we want to build in the 21st century depends on us: a country that will be able to defy emerging challenges and hold a worthy place among the leading nations.
This is a truly historic opportunity. The 21st century is a century of thought and scientific flight and, accordingly, we must build a new and young Armenia:
A dynamically developing, flexible and creative Armenia,
A country that will materialize our people’s wisdom and talent – a country to meet our most cherished wishes and expectations, to become an endless source of pride and enthusiasm for all of us, homeland for all Armenians across the globe.
Glory to the Republic of Armenia!
Glory to Artsakh!
Glory to the Armenian nation!
God save us all!
On behalf of the National Assembly of the Republic of Armenia and personally him the Speaker of the RA National Assembly Ara Babloyan congratulated Armen Sarkissian for being elected in the high office of the President of the Republic and assuming the office, noting: “Mr President, being familiar with your passed path I am sure that you will use your entire experience and knowledge for the implementation of the all-national goal and strengthening of unity and ensuring the welfare of Armenia’s citizens. I once again congratulate you on assuming that responsible office.”