ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ապրիլի 9-ին ընդունել է Քաթարի Պետության Խորհրդակցական խորհրդի փոխնախագահ Մուհամմադ ալ-Սուլեյթիին:
Ողջունելով հյուրին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արա Բաբլոյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ նորանշանակ նախագահի երդմնակալության արարողությանը մասնակցելու նպատակով Հայաստան այցելելու համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ փոխնախագահի այցը կնպաստի երկու երկրների հարաբերությունների խորացմանը եւ ամրապնդմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է 2017 թվականի մայիսին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը Քաթար, որը շրջադարձային նշանակություն է ունեցել երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացման համար:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացմանը եւ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ձեւավորման անհրաժեշտությանը:
Զբոսաշրջության եւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է ՀՀ կառավարության՝ նախորդ տարվա հունիսի որոշմամբ Քաթարի քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրերի ազատականացումը:
Արա Բաբլոյանն իր մտահոգությունն է հայտնել Քաթարի Պետության շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ եւ հույս հայտնել, որ հարցը կլուծվի դիվանագիտական ճանապարհով:
Մուհամմադ ալ-Սուլեյթին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստան են այցելել Քաթարի էմիրի շնորհավորանքները ՀՀ նորանշանակ նախագահին փոխանցելու համար: Ալ-Սուլեյթիի խոսքով՝ Քաթարում բարձր են գնահատում հայերին եւ Հայաստանը՝ ելնելով տարածաշրջանում հայկական համայնքի նկատմամբ ունեցած ջերմ վերաբերմունքից:
Փոխնախագահը փաստել է, որ ակնհայտ է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացումը եւ փոխըմբռնման մթնոլորտի ստեղծումը, որը հնարավորություն կտա զարգացնելու համագործակցությունը տարբեր բնագավառներում:
Մուհամմադ ալ Սուլեյթին ՀՀ ԱԺ նախագահին տեղեկացրել է, որ առաջիկայում կավարտվեն միջխորհրդարանական բարեկամական հանձնաժողովների ձեւավորման աշխատանքները եւ հույս հայտնել, որ դա լրացուցիչ ազդակ կդառնա միջխորհրդարանական գործակցության խորացման համար:
Քաթարի Պետության Խորհրդակցական խորհրդի փոխնախագահը հայ ժողովրդին մաղթել է հաջողություն եւ առաջընթաց:

9 апреля Председатель НС А.Баблоян принял вице-председателя Консультативного собрания Государства Катар Мухаммада аль-Сулейти.
Приветствуя гостя в НС, А.Баблоян поблагодарил его за посещение Армении для участия в церемонии инаугурации новоназначенного Президента РА.
Председатель НС выразил уверенность, что визит вице-председателя посодействует углублению и упрочению отношений двух стран.
Спикер парламента высоко оценил визит Президента РА С.Саргсяна в Катар в мае 2017 г., который имел поворотное значение для дальнейшего развития двусторонних связей.
А.Баблоян обратился к развитию межпарламентского сотрудничества   и необходимости создания парламентских групп дружбы.
С точки зрения развития туризма и торгово-экономических отношений Председатель НС подчеркнул важность либерализации визового режима для граждан Катара решением Правительства РА в июне прошлого года.
А.Баблоян выразил обеспокоенность событиями вокруг Государства Катар и выразил надежду, что вопрос разрешится дипломатическим путем.
Мухаммад аль-Сулейти, поблагодарив за прием, отметил, что посетил Армению с целью передачи поздравлений эмира Катара новоназначенному Президенту РА. По его словам, в Катаре высоко ценят армян и Армению, исходя из теплого отношения в регионе к армянской общине.
Вице-председатель констатировал, что налицо развитие отношений и создание атмосферы взаимопонимания   между двумя странами, которые позволят развивать сотрудничество в различных сферах.
Мухаммад аль-Сулейти проинформировал спикера НС о ближайшем завершении работ по созданию дружественных межпарламентских комиссий и выразил надежду, что это придаст дополнительный импульс углублению межпарламентского взаимодействия.
Вице-председатель Консультативного собрания Государства Катар пожелал армянскому народу успехов и прогресса.
Председатель НС А.Баблоян пригласил председателя Консультативного собрания Государства Катар в Армению.