ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ցավակցական նամակներ է հղել Ալժիրի Ժողովրդական Ժողովրդավարական Հանրապետության խորհրդարանի Մաջլիս ալ-Ումմայի նախագահ Աբդելկադեր Բենսալահին եւ ալ-Մաջլիս ալ-Շաաբի ալ-Վատանիի նախագահ Սաիդ Բուհաջային:
«Խոր ցավով տեղեկացանք Ալժիրի Բուֆարիկի օդանավակայանի մերձակայքում ռազմական ինքնաթիռի ողբերգական կործանման մասին, որը բազմաթիվ զոհերի պատճառ դարձավ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից ձեզ եմ հղում մեր խորին ցավակցությունն ու մխիթարական խոսքը զոհվածների ընտանիքներին ու հարազատներին»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահի ցավակցական նամակներում:

The RA NA President Ara Babloyan offered telegrams of condolences to Abdelkader Bensalah and Saïd Bouhadja, the Presidents of Majlis al'umm (Council of the Nation) and al-Majlis al-Sha'abi al-Watani (People's National Assembly) of the Parliament of the People’s Democratic Republic of Algeria.
“We learnt with deep pain about the tragic crash of the military aircraft near the Bufarik Airbase outside Algiers which caused numerous victims.
On behalf of the National Assembly and personally me I offer our deepest condolences and comfort to the victims’ families and relatives,” the RA NA President’s letters of condolences say.