Հայաստանի եւ Կարելիայի օրենսդիրները կարեւորել են փոխգործակցության զարգացումը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանն ու ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները ապրիլի 13-ին հանդիպել են Կարելիայի Հանրապետության Օրենսդրական ժողովի նախագահ Էլիսսան Շանդալովիչի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում` ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը հույս է հայտնել,  որ նման  փոխայցերը կնպաստեն հայ-կարելիական հարաբերությունների զարգացմանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է համագործակցությունը զբոսաշրջության, առեւտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահական բնագավառներում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը` Միքայել Մելքումյանը նշել է, որ այն առանցքային հարց է Հայաստանի  համար եւ խնդիրը պետք լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Կարելիայի Հանրապետության Օրենսդրական ժողովի նախագահ Էլիսսան Շանդալովիչը երախտագիտություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ շնորհավորել Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանին երդմնակալության արարողության կապակցությամբ: Նա  պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ կապերի զարգացմանը:
Համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներն ընդգծել են երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը, ինչն էլ իր հերթին խթան կհանդիսանա փոխհարաբերությունների առավել սերտացման ու զարգացման համար:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել աշխուժացնել փոխայցերը,  իրականացնել փորձի փոխանակում,  գործարար ոլորտում մշակել ծրագրեր` ընդգրկելով նաեւ մարզերը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանը, ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդեւան Գրիգորյանն ու Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:

Legislators of Armenia and Karelia Highlight Development of Cooperation
On April 13, the RA NA Deputy Speaker Mikayel Melkumyan and the members of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA NA and RF Federal Assembly met with the delegation led by the Chairman of the Legislative Assembly of the RF Republic of Karelia Elissan Shandalovich.
Welcoming the guests in the parliament, the RA NA Deputy Speaker Mikayel Melkumyan expressed hope that such mutual visits would promote the development of the Armenian-Karelian relations.
The RA NA Deputy Speaker highlighted the cooperation in the spheres of tourism, trade-economy, high technologies and health care.
Touching upon Nagorno Karabakh conflict settlement, Mikayel Melkumyan has noted that it is a key issue for Armenia, and the problem shall be solved within the framework of the OSCE Minsk Group.
The Chairman of the Legislative Assembly of the RF Republic of Karelia Elissan Shandalovich expressed his gratitude for the warm reception and congratulated the elect-President of the Republic Armen Sargsyan on the inauguration ceremony. He expressed readiness to promote the development of the mutually beneficial ties in different spheres.
The members of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation underlined the necessity of expansion of cooperation between the legislative bodies of the two countries which in its turn would be an impetus for the rapprochement and development of the relations.
The sides reached an agreement to enliven the mutual visits, implement exchange of experience and elaborate programmes in the business sphere, also including the marzes.
The Secretary of the RA NA Tsarukyan faction Vahe Enfiajyan, the Chair of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Vardevan Grigoryan and the Chairman of the Employers' Republican Union of Armenia Gagik Makaryan took part in the meeting.