Հայաստանի եւ Կարելիայի օրենսդիրները կարեւորել են փոխգործակցության զարգացումը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանն ու ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները ապրիլի 13-ին հանդիպել են Կարելիայի Հանրապետության Օրենսդրական ժողովի նախագահ Էլիսսան Շանդալովիչի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում` ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը հույս է հայտնել,  որ նման  փոխայցերը կնպաստեն հայ-կարելիական հարաբերությունների զարգացմանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է համագործակցությունը զբոսաշրջության, առեւտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, առողջապահական բնագավառներում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը` Միքայել Մելքումյանը նշել է, որ այն առանցքային հարց է Հայաստանի  համար եւ խնդիրը պետք լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Կարելիայի Հանրապետության Օրենսդրական ժողովի նախագահ Էլիսսան Շանդալովիչը երախտագիտություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ շնորհավորել Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արմեն Սարգսյանին երդմնակալության արարողության կապակցությամբ: Նա  պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ կապերի զարգացմանը:
Համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներն ընդգծել են երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը, ինչն էլ իր հերթին խթան կհանդիսանա փոխհարաբերությունների առավել սերտացման ու զարգացման համար:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել աշխուժացնել փոխայցերը,  իրականացնել փորձի փոխանակում,  գործարար ոլորտում մշակել ծրագրեր` ընդգրկելով նաեւ մարզերը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանը, ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդեւան Գրիգորյանն ու Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:

Законодатели Армении и Карелии подчеркнули важность развития взаимосотрудничества
13 апреля вице-спикер НС М.Мелкумян и члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ встретились с делегацией во главе  с председателем Законодательного собрания Республики Карелия РФ Элиссаном Шандаловичем.
Приветствуя гостей, вице-спикер НС выразил надежду, что подобные взаимные визиты посодействуют развитию армяно-карельских отношений.
М.Мелкумян подчеркнул необходимость сотрудничества в туристической, торгово-экономической, здравоохранительной и других сферах.
Обратившись к урегулированию НК-конфликта, вице-спикер НС отметил, что это ключевой вопрос для Армении, и проблема должна быть решена в рамках МГ ОБСЕ.
Председатель Законодательного собрания Республики Карелия РФ Элиссан Шандалович выразил признательность за теплый прием и поздравил новоизбранного президента РА А.Саркисяна с инаугурацией. Он выразил готовность содействовать развитию взаимовыгодных связей в различных сферах.
Члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству подчеркнули важность расширения взаимодействия между законодательными органами двух стран, что в свою очередь послужит стимулом для развития более тесных взаимоотношений.
Стороны договорились активизировать взаимные поездки, наладить обмен опытом, разработать бизнес-программы, с включением также областей республик.
Во встрече участвовали секретарь фракции “Царукян” В.Энфиаджян, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы В.Григорян и председатель Союза работодателей Армении Г.Макарян.