Մեծարգո պարոն Սարգսյան,
Երկրի վարչապետի ընտրությամբ, ըստ էության, մենք վերջնականապես անցում ենք կատարում Սահմանադրությամբ ամրագրված՝ կառավարման նոր համակարգին, ինչն ավելի մեծ կարեւորություն է տալիս այսօրվա մեր քննարկումներին:
Շնորհակալ եմ կարծիքների բաց փոխանակության համար, բայց ցավում եմ, որ այս օրերին մեր որոշ գործընկերներ բազմակարծության այս դահլիճում իրենց անհամաձայնությունն ու դժգոհություններն ազատորեն արտահայտելու փոխարեն նախընտրեցին փողոցային պայքարը, որը խաթարեց կայունությունը եւ հանգեցրեց բախումների, ինչի արդյունքում, ցավոք, ունեցանք վիրավորներ:
հասարակությունը դրական փոփոխություններ է ակնկալում, միեւնույն ժամանակ, հասարակության համար չափազանց կարեւոր է երկրի կայունությունը:
Սերժ Սարգսյանն այն անհատն է, ում անվան հետ են կապվում մեր երկրի անվտանգությունն ու կայունությունը, ինչպես նաեւ վերջին տարիների տնտեսական եւ քաղաքական հաջողությունները: Այն արտաքին իրավիճակը, որում գտնվում ենք մենք՝ որպես պետություն, պարտադրում է ընթանալ անցնցում փոփոխությունների ճանապարհով:
Պետական ու քաղաքական գործչի իր կենսագրությամբ Սերժ Սարգսյանը ցույց է տվել, որ կառավարելն ու ղեկավարելը ենթադրում են պատասխանատվություն ստանձնելու եւ այն արժանապատվորեն իրացնելու կամք ու խիզախություն:
Նա այն ղեկավարն է, ում հանդեպ վստահությունը պայմանավորված է իր անցած ճանապարհով, կենսագրությամբ, պետական ու քաղաքական բազմամյա գործունեությամբ:
Նա իր կյանքի ճանապարհն անցել է Արցախյան պատերազմի, Հայաստանի եւ Արցախի պետականաշինության գործընթացների միջով: Այդ բոլոր գործընթացներում նա միշտ էլ ունեցել է առանցքային դերակատարություն` պատասխանատու լինելով իսկապես կենսական ոլորտների համար:
Որպես պատերազմի դժվարությունները, զինվորի եւ կամավորի ցավն ու ուրախությունը տեսած եւ կիսած հրամանատար՝ նա շատ լավ գիտի խաղաղության գինը:
Այդ խաղաղությունը պետք է արժանապատիվ լինի, եւ միանշանակ է, որ Արցախի անկախությունն այլընտրանք չունի, ինչն էլ պնդում է Հայաստանի Հանրապետությունը բանակցային բոլոր գործընթացում: Այդ մասին բազմիցս վստահորեն հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը, այդ թվում` ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից:
Մեծ է Սերժ Սարգսյանի ներդրումն այն բանում, որ ներկայումս Հայաստանը միջազգային ասպարեզում ընդունվում է որպես հավասարակշռված, հուսալի եւ վստահելի գործընկեր, որը դավանում է համամարդկային արժեքներ, առաջնորդվում խոսքի ազատության եւ մարդու մյուս հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների ժողովրդավարական չափանիշներով:
Այսօր մենք այն պետությունն ենք, որը ոչ թե հակադրում է Եվրասիական տնտեսական միության եւ Եվրամիության վեկտորները, այլ` հաջողությամբ համադրում դրանք:
Սերժ Սարգսյանը մեկ անգամ արդեն, թեպետ կարճ ժամանակ, զբաղեցրել է հանրապետության վարչապետի պաշտոնը:
Սակայն այն, ինչ նա պետք է իրականացնի ընտրվելուց հետո, որպես երրորդ հանրապետության նոր վարչապետ, ենթադրում է ուժերի ու կարողությունների առավելագույն կենտրոնացում, պատասխանատվության շատ ավելի բարձր աստիճան:
Տասը տարի առաջ Սերժ Սարգսյանը երկրի նախագահի պաշտոնը ստանձնեց համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում: Այսօր վստահորեն կարող ենք արձանագրել, որ նրա ղեկավարությամբ Հայաստանը կարողացավ արժանապատվորեն դուրս գալ այդ բարդ իրավիճակից:
Օրեր առաջ ես մասնակցում էի ԱՊՀ անդամ 6 երկրների խորհրդարանների նախագահների խորհրդակցությանը Ռուսաստանում՝ Սանկտ Պետերբուրգում: Հպարտություն ապրեցի, երբ համակարգող նախարար Վալովայան ներկայացրեց այն ցուցանիշները, որոնք բացառապես առաջին տեղ էին մղել Հայաստանը: Բոլոր ցուցանիշներով 2017 թվականին Հայաստանն առաջատար էր:
Սերժ Սարգսյանի քաղաքական փորձն ու սթափությունը թե' արտաքին, թե' ներքին հարցերում, ժամանակի ու պահի նուրբ զգացողությունն այսօր կենսական են մեր պետության համար:
Լավ ճանաչելով Սերժ Սարգսյանին, ծանոթ լինելով նրա կազմակերպչական ունակություններին եւ բարձր գնահատելով նրա մարդկային որակը` համոզված եմ, որ նա հենց այն առաջնորդն է, ում լայնախոհությունն ու փորձառությունը շատ կարեւոր են այսօր մեր ժողովրդի կյանքին վերաբերող կարեւոր որոշումներ ընդունելիս:
Ես վստահ եմ, որ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած կառավարությունը կանի ամեն ինչ, որ ունենանք ավելի կազմակերպված ու համախմբված Հայաստան` պաշտպանված սահմաններով ու պաշտպանված ազատ շուկայով.
- որպեսզի մեր քաղաքացին կարողանա բարեկեցիկ կյանքով ապրել, աշխատել ու ստեղծագործել ի՛ր հայրենիքում` Հայաստանում,
- որպեսզի յուրաքանչյուր հայաստանցի երաշխիք ունենա, որ իր երեխաներն ապրելու են ավելի առաջադեմ ու ապահով երկրում:

Honourable Mr Sargsyan,
By the election of the country’s Prime Minister, in fact, we eventually turn into a new system of government reserved by the Constitution which gives greater importance to our today’s debates.
I am thankful for the open exchange of opinions, but I am sorry that during these days in this hall of pluralism some of our colleagues instead of freely expressing their disagreement and dissatisfactions  preferred the street fight which disrupted the stability and resulted in clashes, as a result of which, we had some injured people.
The society expects positive changes, and at the same time, the stability of the country is very important for the society.
Serzh Sargsyan is the person with whose name the security and stability of our country are connected with, as well as the economic and political successes of recent years. The situation outside our country, where we are now as a state, obliges us to go on through changes without shock.
With his biography as a state and political figure Serzh Sargsyan has shown that to lead supposes will and courage of assuming responsibility and realizing it with dignity.
He is the leader whose trust is conditioned by his passed path, biography, state and political long-year activity.
He has passed the path of his life through the Artsakh war, through the processes of state building of Armenia and Artsakh. In all those processes he has always had key role, being responsible for genuinely vital spheres.
As a commander who has seen and shared the difficulties of war, the pain and joy of the soldier and the volunteer, he knows very well the price of peace.
That peace should be dignified, and it is unequivocal that the independence of Artsakh has no alternative and the Republic of Armenia claims it in all negotiating process. Serzh Sargsyan has repeatedly confidently announced about that, including from the UN high tribune. Serzh Sargsyan’s contribution to that is great that at present Armenia is accepted in the international arena as a balanced, reliable and trustworthy partner which follows human values, is led by the freedom of speech and the democratic standards of other fundamental rights and freedoms.
Today, we are the state which does not oppose the vectors of the Eurasian Economic Union and the European Union, but successfully combines them.
Serzh Sargsyan once has already, though for a short period, served as Prime Minister.
However, what he should implement after being elected as a new Prime Minister of the Third Republic, supposes maximum concentration of forces and capabilities much higher degree of responsibility.
Ten years ago Serzh Sargsyan assumed the position of the office of the country’s President in the conditions of world financial-economic crisis. Today, we can confidently record that by his leadership Armenia was able to get out of that hard situation with dignity.
A few days ago I took part in the Conference of the Speakers of the Parliaments of the CIS 6 Member Nations in Russia, in Saint Petersburg.
I was filled with pride when the coordinator Valovaya presented the indices which had forwarded Armenia to the first place. In 2017 Armenia was in the leading position by all indices.
Serzh Sargsyan’s political experience and soberness in foreign and inner issues, and the subtle feeling of time and moment are vital for our state now.
Well knowing Serzh Sargsyan, being familiar with his organizational abilities and highly assessing his human quality I am convinced that he is the very leader, whose broad-mindedness and experience are very important while making important decisions concerning our people’s life today.
I am sure that the government led by Serzh Sargsyan will do utmost in order we have more organized and consolidated Armenia with protected borders and free market:
- in order for our citizens be able to have prosperous life, work and create in their Motherland, Armenia;
- in order for the people of Armenia to have guarantee that their children will live in more progressive and safe country.