Մայիսի 2-ին ՀՀ ԱԺ հերթական նիստի սկզբում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ գրանցվել է 27 պատգամավոր, անհրաժեշտ քվորում չի ապահովվել:
Խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 51-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ գրանցումը շարունակվում է մինչեւ անհրաժեշտ թվով պատգամավորների գրանցվելը, բայց ոչ ավելի, քան չորս ժամ: Նշված ժամկետում նիստի իրավազորության ապահովման դեպքում նիստը նախագահողը պատգամավորներին տեղեկացնում է նիստն սկսվելու մասին, իսկ չապահովման դեպքում նիստերը համարվում են չկայացած:
ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանը տեղեկացրել է, որ իրենց խմբակցությունը հայտարարում է քաղաքական բոյկոտ եւ չի մասնակցելու հերթական նիստերի աշխատանքին:
Ժամը 14:00-ի դրությամբ գրանցվել է 33 պատգամավոր:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 51-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ 4 ժամվա ընթացքում նիստի իրավազորության ապահովման համար անհրաժեշտ թվով պատգամավորներ չեն գրանցվել, ուստի այսօրվա նիստը համարվում է չկայացած:

On May 2, at the beginning of the RA NA regular sitting the RA NA Speaker Ara Babloyan informed that 27 members were registered, necessary quorum was not provided.
The Speaker of the parliament has noted that under Part 4 of Article 51 of the Constitutional Law NA Rules of Procedure, the registration continues until the registration of the necessary number of MPs, but not more than four hours. In case of providing the legality within the mentioned term the moderator of the sitting has informed the MPs about the beginning of the sitting, but in case of not providing it the sittings are considered not held.
The Secretary of the RA NA Tsarukyan Faction Vahe Enfiajyan has informed that their faction announces political boycott and will not take part in the work of the regular sittings.
By 14:00, 33 MPs were registered.
The RA NA Speaker Ara Babloyan has noted that under Paragraph 4 of Article 51 of the law the NA Rules of Procedure during 4 hours necessary number of MPs was not registered for provding the legality of the sitting, thus today’s sitting is considered not held.