ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը մայիսի 21-ին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպումը կայացել է ընդլայնված կազմով:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով հյուրերին,  նշել է, որ Հայաստանի եւ Կիպրոսի միջեւ հարաբերությունները վերջին տարիներին համատեղ ջանքերի շնորհիվ որակական նոր մակարդակի են հասել: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել միջազգային կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանների արդյունավետ համագործակցությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` երկկողմ ամուր հարաբերությունները պայմանավորված են պատմամշակութային, հոգեւոր եւ արժեհամակարգային ընդհանրություններով:
Ըստ Արա Բաբլոյանի` այս այցը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր քննարկելու մեծ հնարավորություն է, ինչն իր հերթին կնպաստի  բարեկամ երկրների միջխորհրդարանական եւ միջպետական հարաբերությունների առավել խորացմանն  ու զարգացմանը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը`  հույս հայտնելով, որ Կիպրոսի Ներկայացուցիչների  պալատը հնարավորինս սեղմ ժամկետում կվավերացնի փաստաթուղթը:
Խոսելով տարածաշրջանային խնդիրների մասին` Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանը եւ Կիպրոսը մշտապես սատարել են միմյանց դիրքորոշումները` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության եւ Կիպրոսի խնդրի կարգավորման հարցերում: «Թեեւ մեր առջեւ դրված են տարբեր խնդիրներ, սակայն կարգավորման առումով մոտեցումը նույնն է` առանց ուժի կիրառման, բացառապես խաղաղ ճանապարհով, միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի հիման վրա»,- ասել է Արա Բաբլոյանը:
Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ  Կիպրոսն ու Հայաստանն ընդհանրություններ շատ ունեն եւ  հաշվի առնելով այդ հանգամանքը` կարելի է առավել խորացնել ու զարգացնել հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում:
Դեմետրիս Սիլուրիսն առաջարկել է ստեղծել խորհրդարանական համագործակցության եռակողմ ձեւաչափ` Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան: ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է հնչած առաջարկը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին` Դեմետրիս Սիլուրիսը վերահաստատել է, որ Կիպրոսի Հանրապետությունը աջակցում է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակներում եւ միջազգային տարբեր հարթակներում մշտապես աջակցել եւ աջակցելու է Հայաստանին:
Հանդիպմանը կողմերը կարեւորել են Կիպրոսի հայ համայնքի դերակատարությունը` նշելով,  որ հայերը Կիպրոսի հասարակության լիիրավ անդամներ են եւ մեծ դեր ունեն պետության զարգացման գործում:
Հայաստանի եւ Կիպրոսի պատգամավորները, անդրադառնալով  գիտակրթական,  մշակութային, տնտեսության, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում հետագա զարգացման հնարավորություններին,  ընդգծել են, որ  առկա մեծ ներուժ կա:
Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսը  գրառում է կատարել  ՀՀ Ազգային ժողովի պատվավոր հյուրերի մատյանում:
Հանդիպման ավարտին  Արա Բաբլոյանն ու  Դեմետրիս Սիլուրիսը  եղեւնի են տնկել ՀՀ Ազգային ժողովի այգում` ի նշան երկու ժողովուրդների հարատեւ բարեկամության, որից հետո  լրատվամիջոցների համար հանդես են եկել համատեղ  հայտարարությամբ :

А.Баблоян принял делегацию во главе с Председателем Палаты представителей Республики Кипр
21 мая Председатель НС А.Баблоян принял делегацию во главе с Председателем Палаты представителей Республики Кипр Деметрисом Силурисом. Встреча состоялась в расширенном составе.
А.Баблоян, приветствуя гостей, отметил, что за последние годы отношения между Арменией и Кипром благодаря совместным усилиям вышли на качественно новый уровень. Спикер НС высоко оценил эффективное сотрудничество парламентов двух стран в международных структурах.
По словам главы парламента, прочные двусторонние связи обусловлены историко-культурными, духовными и ценностными общностями.
По А.Баблояну, данный визит предоставляет широкие возможности обсуждения  вопросов, представляющих взаимный интерес, что в свою очередь посодействует еще большему углублению и развитию   межпарламентских и межгосударственных отношений двух дружественных стран.
Председатель НС обратился также к подписанию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, выразив надежду, что Палата представителей Кипра в возможно сжатые сроки ратифицирует документ.
Коснувшись региональных проблем, А.Баблоян отметил, что Армения и Кипр всегда поддерживали позиции друг друга в вопросах урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта и Кипрской проблемы.   “Хотя перед нами различные проблемы, подход в плане их урегулирования тот же – на основе неприменения силы,  исключительно мирным путем, на принципах и нормах международного права”, - подчеркнул спикер НС.
Председатель Палаты представителей Республики Кипр Деметрис Силурис, поблагодарив за теплый прием, отметил, что между Арменией и Кипром множество общностей, и, с учетом этого фактора, можно еще более углублять и развивать отношения во всех сферах.
Г-н Силурис предложил создать трехсторонний формат парламентского сотрудничества  Кипр – Армения – Греция.   Данное предложение заинтересовало спикера НС.
Затронув НК-проблему, г-н Силурис подтвердил, что   Республика Кипр содействует мирному урегулированию конфликта в рамках МГ ОБСЕ и на различных международных площадках постоянно поддерживает и будет поддерживать Армению.
На встрече стороны подчеркнули роль армянской общины Кипра, отметив, что местные армяне – полноправные члены общества и занимают существенное место в жизни страны.
Депутаты Армении и Кипра, обратившись к возможностям дальнейшего развития, отметили существующий большой потенциал в научно-образовательной, культурной, экономической, туристической и других сферах.
Председатель Палаты представителей Республики Кипр внес запись в Книгу почетных гостей НС РА.
В завершение встречи А.Баблоян и Деметрис Силурис посадили ель в парке НС – в знак дружбы двух народов, после чего выступили с совместным заявлением для СМИ.