Երեւանում գտնվող Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի եւ ԱԺ պատգամավոր Տաճատ Վարդապետյանի ուղեկցությամբ մայիսի 22-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղկեպսակ են դրել 1915թ. Հայոց մեծ եղեռնի հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Դեմետրիս Սիլուրիսի գլխավորած պատվիրակության անդամները եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց ցեղասպանությունը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել Հուշամատյանում:

Дань памяти делегации во главе с Председателем Палаты представителей Кипра – в Цицернакабердском мемориале
22 мая находящаяся в Ереване делегация во главе с Председателем Палаты представителей Республики Кипр Деметрисом Силурисом в сопровождении вице-спикера НС Э.Шармазанова и депутата НС Т.Вардапетяна посетила мемориал в Цицернакаберде.
Гости возложили венок к мемориалу жертв Геноцида армян 1915 года, цветы к Вечному огню и почтили молчанием память Св.Мучеников.
Члены возглавляемой г-ном Силурисом делегации побывали также в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с документами и материалами о преступлении ХХ века, внесли запись в Книгу памяти.