Երեւանում գտնվող Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի եւ ԱԺ պատգամավոր Տաճատ Վարդապետյանի ուղեկցությամբ մայիսի 22-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղկեպսակ են դրել 1915թ. Հայոց մեծ եղեռնի հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Դեմետրիս Սիլուրիսի գլխավորած պատվիրակության անդամները եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց ցեղասպանությունը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները, գրառում կատարել Հուշամատյանում:

On May 22, the delegation led by the President of the House of the Representatives of the Republic of Cyprus Demetris Syllouris being on an official in Yerevan, accompanied by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov and the NA Member Tatshat Vardapetyan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex.
On behalf of the Republic of Cyprus the guests laid a wreath at the monument of the 1915 Armenian Genocide, put flowers at the eternal fire and honoured in silence the memory of the Holy Martyrs.
The members of the delegation led by Demetris Syllouris also have been at the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the documents proving the Armenian Genocide, observed the exhibits and left a note in the Book of Honourable Guests.