ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մայիսի 23-ին խորհրդարան էին այցելել Արմավիրի մարզի Նորավանի միջնակարգ  դպրոցի 10 եւ 11-րդ դասարանների աշակերտներն ու ուսուցիչները:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում` պատգամավորը ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, անդրադարձել ԱԺ մշտական հանձնաժողովների գործունեությանը, խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերին, օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկման ընթացակարգերին:
Այնուհետեւ բանախոսը պատասխանել է աշակերտներին  հետաքրքրող հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են միջնակարգ  կրթության ոլորտին: Բուհական համակարգի խնդիրների առնչությամբ Ռուզաննա Մուրադյանը նշել է, որ առկա խնդիրները կլուծվեն օրենսդրական ճանապարհով՝ ժամանակի ընթացքում:

On May 23, within the framework of the RA NA Open Doors programme the pupils and the teachers of 10th and 11th classes of Noravan Secondary School of Armavir Marz visited the parliament. The guests took a tour in the parliament building and observed the work of the regular sitting. The RA NA Member Ruzanna Muradyan conducted the open lesson which had become traditional.
Welcoming the guests in the RA National Assembly, the MP presented the structure of the parliament, touched upon the activity of the NA Standing Committees, the political forces represented in the parliament and the debate procedures of the legislative initiatives.
Afterwards the speaker answered the pupils’ questions which mainly related to the sphere of the secondary education. Ruzanna Muradyan noted that the current problems would be solved through laws in the course of time.