Արա Բաբլոյանը Մոսկվայում հանդիպել է Սլովակիայի խորհրդարանի նախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած այցի շրջանակում հունիսի 4-ին Մոսկվայում հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Սլովակիայի հետ շփումների ակտիվացումն ու խորացումը թե՛ միջպետական եւ թե՛ միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափերով: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի ուրվագծել համագործակցության նոր ուղիներ: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում փոխգործակցությանը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման մասին՝ ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի անցկացումը Սլովակիայի Ազգային խորհրդում: «Նման միջոցառումներն անչափ կարեւոր են: Մենք հետեւողական քայլեր ենք կատարում, որոնք անհրաժեշտ են ոչ միայն մեր երկրներին, այլեւ ողջ աշխարհին»,-ասել է Արա Բաբլոյանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստանի ներքաղաքական վերջին զարգացումներին: Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ մեր երկիրն ընտրեց խնդիրների լուծման ժողովրդավարական ուղին:
«Մեզ համար կարեւորը պետության անվտանգությունն է, ժողովրդավարության ամրապնդումն ու հանրության բարեկեցության ապահովումը»,-ընդգծել է Արա Բաբլոյանը:
Անդրեյ Դանկոն իր հերթին կարեւորել է բարեկամական ու քրիստոնեական արժեքների վրա հիմնված հայ-սլովակյան հարաբերությունների հետագա ընդլայնումն ու խորացումը:

Встреча А.Баблояна в Москве с председателем парламента Словакии
4 июня в рамках визита в РФ   армянской парламентской делегации   в Москве состоялась встреча Председателя НС А.Баблояна с Председателем Национального Совета Словацкой Республики А.Данко.
Председатель НС РА подчеркнул важность активизации и углубления контактов со Словакией в формате как межпарламентского, так и межгосударственного сотрудничества. Он выразил уверенность, что совместными усилиями возможно наметить новые векторы сотрудничества. Затронуто также взаимодействие на международных парламентских площадках по вопросам, представляющим двусторонний интерес.
Коснувшись международного признания и осуждения Геноцида армян, спикер НС высоко оценил проведение в Национальном Совете Словакии выставки к 70-летию принятой Генассамблеей ООН конвенции “О предупреждении и наказании преступления геноцида”. “Подобные мероприятия крайне важны. Мы предпринимаем последовательные шаги, необходимые не только нашим странам, но и всему миру”, - сказал А.Баблоян.
В ходе встречи затронуты также последние внутриполитические развития в Армении. А.Баблоян отметил, что страна выбрала демократический путь решения проблем.
“Для нас важны безопасность государства, укрепление демократии и обеспечение благосостояния общества”, - подчеркнул спикер НС.
А.Данко в свою очередь отметил важность дальнейшего расширения и углубления дружественных армяно-словацких отношений, опирающихся на христианские ценности.