Արա Բաբլոյանը Մոսկվայում հանդիպել է Սլովակիայի խորհրդարանի նախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած այցի շրջանակում հունիսի 4-ին Մոսկվայում հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Սլովակիայի հետ շփումների ակտիվացումն ու խորացումը թե՛ միջպետական եւ թե՛ միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափերով: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի ուրվագծել համագործակցության նոր ուղիներ: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում փոխգործակցությանը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման մասին՝ ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի անցկացումը Սլովակիայի Ազգային խորհրդում: «Նման միջոցառումներն անչափ կարեւոր են: Մենք հետեւողական քայլեր ենք կատարում, որոնք անհրաժեշտ են ոչ միայն մեր երկրներին, այլեւ ողջ աշխարհին»,-ասել է Արա Բաբլոյանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստանի ներքաղաքական վերջին զարգացումներին: Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ մեր երկիրն ընտրեց խնդիրների լուծման ժողովրդավարական ուղին:
«Մեզ համար կարեւորը պետության անվտանգությունն է, ժողովրդավարության ամրապնդումն ու հանրության բարեկեցության ապահովումը»,-ընդգծել է Արա Բաբլոյանը:
Անդրեյ Դանկոն իր հերթին կարեւորել է բարեկամական ու քրիստոնեական արժեքների վրա հիմնված հայ-սլովակյան հարաբերությունների հետագա ընդլայնումն ու խորացումը:

Ara Babloyan Meets with Speaker of Slovak Parliament in Moscow
On June 4, the delegation led by the RA NA Speaker Ara Babloyan met with the Speaker of the National Council of the Slovak Republic Andrej Danko in Moscow within the framework of his visit to the Russian Federation.
The RA NA Speaker highlighted the activation and deepening of the contacts with Slovakia both in inter-state and inter-parliamentary cooperation formats. The Head of the RA parliament expressed conviction that due to joint efforts it would be possible to outline new ways of cooperation. Ara Babloyan also touched upon the cooperation in the issues of bilateral interests on the parliamentary platforms.
Talking about the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide the Head of the parliament highly assessed the holding of the exhibition dedicated to the 70th anniversary of the Convention on Prevention and Punishment of the Crime of Genocide by the United Nations General Assembly in the National Council of Slovakia. “Such events are extremely important. We take consecutive steps which are necessary not only for our countries, but also for the whole world,” Ara Babloyan said.
At the meeting the RA NA Speaker also referred to the inner-political last developments of Armenia. Ara Babloyan underlined that our country had chosen the democratic way of the solution of the problems.
“The security of the country, the strengthening of democracy and the ensuring of public welfare is important for us,” Ara Babloyan underscored.
In his turn Andrej Danko emphasized the further expansion and deepening of the Armenian-Slovak relations based on the friendly and Christian values.