ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են լեհ գործընկերների հետ
Հունիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամներն Ազգային ժողովում հանդիպել են Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի լեհ-հայկական պատգամավորական խմբի ղեկավար Թադեուժ Վոժնիակի գլխավորած պատվիրակությանը:
Բարեկամական խմբի ղեկավար Վահան Հարությունյանը բարձր է գնահատել հայ-լեհական բազմադարյա բարեկամական հարաբերությունները՝ անդրադառնալով Լեհաստանում հայ համայնքի ձեւավորման 650-ամյակին նվիրված միջոցառումներին: Նա երախտագիտություն է հայտնել Լեհաստանի Սեյմի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ Վահան Հարությունյանը կարեւորել է այս հարցում Լեհաստանի հավասարակշիռ մոտեցումը եւ հավելել, որ հայկական կողմը հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
Բարեկամական խմբի անդամներն անդրադարձել են ՀՀ ներքաղաքական իրադրությանը, իրականացվող բարեփոխումներին՝ այս համատեքստում լեհական հաջողված փորձի փոխանցման ու արդյունավետ կիրառման հարցում համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնելով: Խոսվել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման մասին. հայկական կողմն ընդգծել է, որ այս գործընթացի առաջմղման հարցում ակնկալում է Լեհաստանի աջակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել տարբեր ոլորտներում համագործակցության աշխուժացման ու խորացման անհրաժեշտությանը, կրթական փոխանակման ծրագրերի իրականացմանը: Ընդգծվել է Լեհաստանի իշխանությունների ջերմ վերաբերմունքը հայ ժողովրդի եւ հատկապես լեհահայերի նկատմամբ:
Թադեուժ Վոժնիակը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը եւ համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնել: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին՝ նա նշել է. «Ավելի քան 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները պետք է դաս լինեն նաեւ մեզ՝ քաղաքական գործիչներիս համար, որ կարողանանք աշխատել ու կանխարգելել նման ոճրագործությունները»:
Անդրադառնալով Լեհաստանում հայկական համայնքի գործունեությանը՝ բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ հայերն օրինակելի քաղաքացիներ են եւ իրենց ավանդն ունեն երկրի զարգացման հարցում, ինչի շնորհիվ արժանացել են հատուկ արտոնությունների:

Члены группы дружбы Армения – Польша встретились с польскими коллегами
11 июня члены группы дружбы Армения – Польша встретились с делегацией польско-армянской депутатской группы, возглавляемой Тадеушем Вожняком.
Руководитель группы дружбы В.Арутюнян высоко оценил армяно-польские многовековые отношения, обратившись к мероприятиям, посвященным 650-летию армянской общины Польши. Он выразил признательность Сейму Польши за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Коснувшись НК-проблемы, В.Арутюнян оценил взвешенную позицию Польши в данном вопросе, добавив, что армянская сторона видит урегулирование конфликта исключительно мирным переговорным путем.
Члены группы дружбы затронули внутриполитическую ситуацию в РА, а также проводимые реформы, в этом контексте выразив готовность сотрудничать в эффективном внедрении польского успешного опыта. Поднята была тема международного признания и осуждения Геноцида армян – армянская сторона выразила свои ожидания от поддержки Польшей этого процесса. Затронуты также вопросы оживления и углубления сотрудничества в различных сферах, реализации образовательных обменных программ. Подчеркнуто теплое отношение властей Польши к армянскому народу и особенно к польской общине армян.
Тадеуш Вожняк подчеркнул важность активизации межпарламентских отношений и готовность к сотрудничеству. Говоря о Геноциде армян, он отметил: “События более чем столетней давности должны стать уроком также для нас,   политических деятелей, – для предотвращения подобных злодеяний”.
Обратившись к деятельности армянской общины Польши, руководитель группы дружбы отметил, что армяне – образцовые граждане, внесшие вклад в развитие страны, благодаря чему удостоились особых льгот.