ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են լեհ գործընկերների հետ
Հունիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի անդամներն Ազգային ժողովում հանդիպել են Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի լեհ-հայկական պատգամավորական խմբի ղեկավար Թադեուժ Վոժնիակի գլխավորած պատվիրակությանը:
Բարեկամական խմբի ղեկավար Վահան Հարությունյանը բարձր է գնահատել հայ-լեհական բազմադարյա բարեկամական հարաբերությունները՝ անդրադառնալով Լեհաստանում հայ համայնքի ձեւավորման 650-ամյակին նվիրված միջոցառումներին: Նա երախտագիտություն է հայտնել Լեհաստանի Սեյմի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ Վահան Հարությունյանը կարեւորել է այս հարցում Լեհաստանի հավասարակշիռ մոտեցումը եւ հավելել, որ հայկական կողմը հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
Բարեկամական խմբի անդամներն անդրադարձել են ՀՀ ներքաղաքական իրադրությանը, իրականացվող բարեփոխումներին՝ այս համատեքստում լեհական հաջողված փորձի փոխանցման ու արդյունավետ կիրառման հարցում համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնելով: Խոսվել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման մասին. հայկական կողմն ընդգծել է, որ այս գործընթացի առաջմղման հարցում ակնկալում է Լեհաստանի աջակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել տարբեր ոլորտներում համագործակցության աշխուժացման ու խորացման անհրաժեշտությանը, կրթական փոխանակման ծրագրերի իրականացմանը: Ընդգծվել է Լեհաստանի իշխանությունների ջերմ վերաբերմունքը հայ ժողովրդի եւ հատկապես լեհահայերի նկատմամբ:
Թադեուժ Վոժնիակը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը եւ համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնել: Խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին՝ նա նշել է. «Ավելի քան 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները պետք է դաս լինեն նաեւ մեզ՝ քաղաքական գործիչներիս համար, որ կարողանանք աշխատել ու կանխարգելել նման ոճրագործությունները»:
Անդրադառնալով Լեհաստանում հայկական համայնքի գործունեությանը՝ բարեկամական խմբի ղեկավարը նշել է, որ հայերն օրինակելի քաղաքացիներ են եւ իրենց ավանդն ունեն երկրի զարգացման հարցում, ինչի շնորհիվ արժանացել են հատուկ արտոնությունների:

Members of RA NA Armenia-Poland Friendship Group Meet with Their Polish Colleagues
On June 11, the members of the RA NA Armenia-Poland Friendship Group met with the delegation led by the Head of the Polish-Armenian Parliamentary Group of the Parliament of the Republic of Poland Tadeusz Woźniak in the National Assembly.
The Head of the Friendship Group Vahan Harutyunyan highly assessed the Armenian-Polish centuries-old friendly relations, touching upon the events dedicated to the 650th anniversary of the formation of the Armenian community in Poland. He expressed his gratitude for the ratification of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement by the Sejm of Poland.
Touching upon the NK problem Vahan Harutyunyan has highlighted the balanced approach of Poland in this issue and has added that the Armenian side sees the settlement of the conflict exclusively through peaceful negotiations.
The members of the Friendship Group touched upon the RA inner-political situation, the reforms being implemented, in this context expressing readiness of cooperating in the exchange of the Polish succeeded experience and its effective use. They also talked about the international recognition of the Armenian Genocide and its condemnation: the Armenian side has underlined that it expects the support of Poland in advancing this process.
The necessity of enlivening and deepening of cooperation in different spheres and the implementation of the educational exchange programmes were referred to. The warm attitude of the Polish authorities to the Armenian people and especially to the Polish Armenians was stressed.
Tadeusz Woźniak highlighted the activation of the inter-parliamentary ties and expressing willingness of cooperation. Speaking about the Armenian Genocide, he noted: “The events that occurred more than 100 years ago should be a lesson for us, the politicians, so we can work and prevent such crimes.”
With regards to the activities of the Armenian community in Poland, the Head of the Friendship Group has noted that the Armenians are exemplary citizens and have their contribution to the development of the country, due to which they have enjoyed special privileges.