Արա Բաբլոյանն ընդունել է լեհ խորհրդարանականների պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 11-ին ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի լեհ-հայկական պատգամավորական խմբի ղեկավար Թադեուժ Վոժնիակի գլխավորած պատվիրակությանը:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով լեհ խորհրդարանականներին ՀՀ Ազգային ժողովում, վստահություն է հայտնել, որ այցը կնպաստի երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանն ու զարգացմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարն անհրաժեշտ է համարել խորհրդարանական բարեկամական խմբերի փոխգործակցության առավել սերտացումն ու աշխուժացումը:
Կարեւորելով նման փոխայցերն ու շփումները` Արա Բաբլոյանը ջերմությամբ է հիշել նախորդ տարի իր գլխավորած պատվիրակության այցը Լեհաստան, որի շրջանակում մասնակցել է Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին, ինչպես նաեւ հայ համայնքի ձեւավորման 650-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Ազգային ժողովի նախագահը, կարեւորելով Լեհաստանի Սեյմի կողմից Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը, հույս է հայտնել, որ Լեհաստանի Սենատը եւս չի ուշացնի փաստաթղթի վավերացումը:
Խոսելով Լեհաստանում հայ համայնքի դերակատարության մասին` Արա Բաբլոյանը նշել է, որ հայերն իրենց նվիրվածության ու աշխատասիրության շնորհիվ արժանացել են Լեհաստանի իշխանությունների առանձնահատուկ վերաբերմունքին եւ ուրույն ներդրում ունեն հայ-լեհական կապերում:
Լեհ-հայկական պատգամավորական խմբի ղեկավարը, պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, կարեւորել է երկու երկրների միջեւ տարբեր բնագավառներում համագործակցության առավել խորացումն ու ընդլայնումը: Ըստ նրա՝ դեռեւս առկա է չօգտագործված զգալի ներուժ, հատկապես տնտեսական բնագավառում: Թադեուժ Վոժնիակն ընդգծել է լեհերի համակրանքն ու ջերմ վերաբերմունքը Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Պատգամավորական խմբի ղեկավարը նշել է, որ տպավորված են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցով. «Կատարվածը ցավալի է եւ ողբերգական: Հուսով եմ, որ պետությունների ղեկավարներն ամեն ինչ կանեն հետագայում նման ոճրագործությունները կանխարգելելու համար»,- ասել է լեհ խորհրդարանականը:
Թադեուժ Վոժնիակը, անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում համագործակցության խորացման հեռանկարներին եւ հնարավորություններին, Հայաստանին աջակցելու եւ իր երկրի փորձով կիսվելու պատրաստակամություն է հայտնել:

А.Баблоян принял делегацию польских парламентариев
11 июня Председатель НС А.Баблоян принял делегацию польско-армянской депутатской группы дружбы, возглавляемую Тадеушем Вожняком.
А.Баблоян, приветствуя польских парламентариев в НС, выразил уверенность, что визит посодействует еще большему углублению и развитию дружественных отношений двух стран.
Глава парламента считает необходимым максимальное сближение и оживление взаимодействия депутатских групп дружбы.
Подчеркнув важность подобных взаимных визитов и контактов, А.Баблоян с теплотой вспомнил прошлогодний визит возглавляемой им делегации в Польшу, в рамках которого принял участие в мероприятиях, посвященных 25-летию установления дипломатических отношений между РА и Польшей, а также 650-летию польской армянской общины.
Председатель НС, особо выделив ратификацию Сеймом Польши Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, выразил надежду, что Сенат республики также не замедлит с ратификацией документа.
Говоря о роли армянской общины Польши, А.Баблоян отметил, что армяне благодаря своей преданности и трудолюбию удостоились особого отношения польских властей и вносят свой весомый вклад в армяно-польские связи.
Руководитель польско-армянской депутатской группы дружбы, от имени делегации поблагодарив за теплый прием, подчеркнул важность максимального углубления и расширения сотрудничества двух стран в различных областях. По его словам, все еще налицо существенный неиспользованный потенциал, особенно в экономической сфере.    Г-н Вожняк отметил неизменные симпатии и сердечность поляков  в отношении Армении и армянского народа.
Руководитель группы дружбы отметил, что впечатлен посещением мемориала Геноцида армян.   “Свершившееся печально и трагично. Надеюсь, главы государств сделают все возможное для предотвращения впредь подобных злодеяний”, - подчеркнул польский парламентарий.
Тадеуш Вожняк, обратившись к перспективам и возможностям углубления сотрудничества как в двустороннем, так и многостороннем форматах в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, выразил готовность содействовать Армении и делиться опытом своей страны.