Արա Բաբլոյանն ընդունել է լեհ խորհրդարանականների պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 11-ին ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի լեհ-հայկական պատգամավորական խմբի ղեկավար Թադեուժ Վոժնիակի գլխավորած պատվիրակությանը:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով լեհ խորհրդարանականներին ՀՀ Ազգային ժողովում, վստահություն է հայտնել, որ այցը կնպաստի երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանն ու զարգացմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարն անհրաժեշտ է համարել խորհրդարանական բարեկամական խմբերի փոխգործակցության առավել սերտացումն ու աշխուժացումը:
Կարեւորելով նման փոխայցերն ու շփումները` Արա Բաբլոյանը ջերմությամբ է հիշել նախորդ տարի իր գլխավորած պատվիրակության այցը Լեհաստան, որի շրջանակում մասնակցել է Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին, ինչպես նաեւ հայ համայնքի ձեւավորման 650-ամյակին նվիրված միջոցառումներին:
Ազգային ժողովի նախագահը, կարեւորելով Լեհաստանի Սեյմի կողմից Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը, հույս է հայտնել, որ Լեհաստանի Սենատը եւս չի ուշացնի փաստաթղթի վավերացումը:
Խոսելով Լեհաստանում հայ համայնքի դերակատարության մասին` Արա Բաբլոյանը նշել է, որ հայերն իրենց նվիրվածության ու աշխատասիրության շնորհիվ արժանացել են Լեհաստանի իշխանությունների առանձնահատուկ վերաբերմունքին եւ ուրույն ներդրում ունեն հայ-լեհական կապերում:
Լեհ-հայկական պատգամավորական խմբի ղեկավարը, պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, կարեւորել է երկու երկրների միջեւ տարբեր բնագավառներում համագործակցության առավել խորացումն ու ընդլայնումը: Ըստ նրա՝ դեռեւս առկա է չօգտագործված զգալի ներուժ, հատկապես տնտեսական բնագավառում: Թադեուժ Վոժնիակն ընդգծել է լեհերի համակրանքն ու ջերմ վերաբերմունքը Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Պատգամավորական խմբի ղեկավարը նշել է, որ տպավորված են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցով. «Կատարվածը ցավալի է եւ ողբերգական: Հուսով եմ, որ պետությունների ղեկավարներն ամեն ինչ կանեն հետագայում նման ոճրագործությունները կանխարգելելու համար»,- ասել է լեհ խորհրդարանականը:
Թադեուժ Վոժնիակը, անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում համագործակցության խորացման հեռանկարներին եւ հնարավորություններին, Հայաստանին աջակցելու եւ իր երկրի փորձով կիսվելու պատրաստակամություն է հայտնել:

On June 11, the RA NA President Ara Baloyan received the delegation led by the Head of the Polish-Armenian Parliamentary Group of the Sejm of the Republic of Poland Tadeusz Woźniak.
Welcoming the Polish parliamentarians in the RA National Assembly, Ara Babloyan expressed confidence that the visit would promote the further deepening and development of the friendly countries of the two countries.
The Head of the Parliament considered necessary the further rapprochement and enlivening of cooperation of the Parliamentary Friendship Groups.
Highlighting such mutual visits and contacts, Ara Babloyan remembered with warmth the visit of the delegation led by him to Poland in the previous year, within the framework of which he took part in the events dedicated to the 25th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between Armenia and Poland, as well as the 650th anniversary of the formation of the Armenian community.
Emphasizing the ratification of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement by the Sejm of Poland, the President of the National Assembly expressed hope that the Senate of Poland would not delay the ratification of the document.
Talking about the role of the Armenian community in Poland, Ara Babloyan has noted that the Armenians with their devotion and hard work have enjoyed the special attitude of the Polish authorities and have their unique contribution to the Armenian-Polish relations.
On behalf of the delegation the Head of the Polish-Armenian Parliamentary Group expressed his gratitude for the warm reception and attached importance to the further deepening and expansion of cooperation in different spheres of the two countries. According to him, there is still available non used considerable potential, especially in the economic sphere. Tadeusz Woźniak underlined the Polish people’s affection and warm attitude towards Armenia and the Armenian people.
The Head of the Parliamentary Group noted that they were impressed by their visit to the Armenian Genocide Memorial Complex: “What happened is painful and tragic. I hope that the heads of the countries will do their best for preventing such crimes in the future,” the Polish parliamentarian said.
Touching upon the perspectives and opportunities of deepening the cooperation in the formats of bilateral as well as, multilateral formats in the frameworks of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, Tadeusz Woźniak expressed readiness of supporting Armenia and sharing the experience of his country.