Հունիսի 25-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանի լիագումար նիստում ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Միքայել Մելքումյանը:
սույն թվականի մայիսի սկզբից մեր հանրապետությունում տեղի ունեցան լայնամասշտաբ փոփոխություններ: Ժողովուրդը ցույց տվեց, որ եթե ցանկանա, կարող է իրականացնել փոփոխություններ: Այժմ մեր երկրում ընթանում են արմատական բարեփոխումներ հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում:
Հատկապես կցանկանայի շեշտել սոցիալ-տնտեսական իրական փոփոխությունների մասին: Դրա հիմքում էլ դրված է ազատ եւ արդար մրցակցային հարաբերությունների ձեւավորումը:
Այժմ օբյեկտիվ նախադրյալներ կան մտածելու, որ Հայաստանի Հանրապետությունում կարող են իրականացվել խոշոր ներդրումներ, որովհետեւ ժողովրդավարացման գործընթացը ցույց է տալիս, որ կան հստակ երաշխիքներ այդ ներդրումների պաշտպանության համար:
Այժմ ընթացքի մեջ է հարկային եւ ներդրումային քաղաքականության հետ կապված մի շարք օրենքների ընդունման գործընթացը:
Մեր երկրում բարձր տեմպերով զարգանում են բարձր եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները: Այս ոլորտում գրանցվում է տարեկան 20-25% աճ: Միաժամանակ սրա հիմքի վրա բարեփոխվում է կրթական համակարգը եւ նրա մենեջմենթը:
Հաջորդ կարեւորագույն ոլորտը գյուղատնտեսությունն է: Լուծվում են դրանց սերտիֆիկացման եւ ստանդարտացման հարցերը:
Այս տարի Հայաստան կժամանեն մեծ թվով զբոսաշրջիկներ: Այո, Հայաստանը հետաքրքիր եւ ինքնատիպ երկիր է եւ առաջին հերթին իր ժողովրդի ինտելեկտով ու հյուրասիրությամբ:
սույն թվականի հոկտեմբերին Հայաստանում տեղի կունենա Ֆրանկոֆոնիայի համաշխարհային գագաթաժողովը: Սա շատ կարեւոր միջոցառում է: Մենք պատրաստ ենք բարձր մակարդակով ընդունելու մեր հյուրերին եւ ոչ միայն այդ առիթով:
Հայաստանը բաց տնտեսություն ունեցող երկիր է: Բոլոր ներդրողներին եւ հայ ժողովրդի բարեկամներին հրավիրում եմ մեր երկիր:
Այսօր մեր երկիրը ջանքեր է գործադրում զարգացնելու արտադրության եւ ծառայությունների այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են ռազմաարդյունաբերական համալիրը, դեղագործությունը, գյուղատնտեսությունը, բարձր տեխնոլոգիաները՝ հիմնված տնտեսության եւ հանրային հատվածի թվայնացման, արհեստական ինտելեկտի կիրառման, բարձրակարգ ֆինանսական եւ բանկային միջնորդությունների վրա:
Միաժամանակ գերարդիական է մնում լոգիստիկ, ժամանակակից համակարգի առկայությունը եւ այլընտրանքային տրանսպորտային ուղիների կառուցումը:
Եվ վերջապես ՀՀ ողնաշարը էներգետիկան է, եւ մենք իրականացնում ենք հյուսիս-հարավ կարեւորագույն էներգետիկ միջանցքի կառուցումը, որը թույլ կտա մեզ միանալու էներգետիկ արտաքին ցանցերին:

25 июня вице-спикер НС, член делегации НС РА в ПАСЕ М.Мелкумян выступил с речью на пленарном заседании летней сессии   ПАСЕ:
с начала мая в нашей республике произошли широкомасштабные изменения. Народ показал, что при желании может осуществить перемены. Ныне в нашей стране проводятся коренные реформы во всех сферах общественной жизни.
Особо хотелось бы сказать о социально-экономических преобразованиях. В их основе – формирование свободных и справедливых конкурентных отношений.
Ныне есть объективные предпосылки думать, что в РА могут осуществляться крупные инвестиции, так как процесс демократизации показывает, что налицо твердые гарантии защиты этих инвестиций.
Ныне в ходу процесс принятия ряда законов, связанных с налоговой и инвестиционной политикой.
В нашей стране высокими темпами развивается высокие и информационные технологии. В этой сфере зафиксирован 20-25% рост. В то же время на этой базе реформируются образовательная  сфера и ее менеджмент.
Следующей важной сферой является сельское хозяйство. Решаются вопросы его сертификации и стандартизации.
В этом году в Армению прибудут множество туристов. Да, Армения – интересная и самобытная страна и в первую очередь своим   интеллектом и гостеприимством.
в октябре с.г. в Армении состоится всемирный Саммит Франкофонии. Это очень важное мероприятие. Мы готовы на высоком уровне принять наших гостей и не только по данному поводу.
Армения – страна   с открытой экономикой. Всех инвесторов и друзей армянского народа приглашаю в нашу страну.
Сегодня наша страна прилагает усилия развивать производство и такие сферы услуг, как военно-промышленный комплекс, фармакологию, сельское хозяйство, высокие технологии, основанные на оцифровке экономики и общественного сектора, применении искусственного интеллекта, на высококлассном финансовом и банковском посредничестве”.
В заключение вице-спикер отметил, что Армения осуществляет энергетические и другие важнейшие программы.