Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հունիսի 27-ի լիագումար նիստում, որը մեծամասամբ ընթացել է «Ադրբեջանական լվացքատան», Ադրբեջանում համակարգային կաշառակերության առկայության եւ դրա դեմ պայքարի շուրջ քննարկումներով, ՀՀ Աժ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանը հանդես է եկել քաղաքական կոռուպցիայի հետեւանքների ու դրանց դեմ պայքարին առնչվող ելույթով:
Իր խոսքում հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է կոռուպցիոն ռիսկերի թափանցիկ ու համապարփակ հետաքննությունը թե՛ միջազգային եւ թե՛ ազգային մակարդակներում՝ ցանկացած քաղաքական կոռուպցիայի ու կաշառակերության հանդեպ զրո հանդուրժողականության ցուցաբերմամբ:
Արմեն Աշոտյանը կոչ է արել Եվրոպական խորհրդարանին եւ Արեւելյան գործընկերության երկրներին համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել իրենց երկրների այն քաղաքական գործիչների նկատմամբ, որոնց անունները ոչ թափանցիկ եւ կոռուպցիոն գործարքների հետ կապված հիշատակվում են միջազգային զեկույցներում, իսկ Եվրոպական խորհրդարանի քաղաքական խմբերին՝ զտել իրենց քաղաքական կուսակցությունների շարքերը կոռումպացված տարրերից՝ պահպանելու եվրոպական քաղաքական կուսակցությունների էթիկական բնույթն ու կերպարը:
Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է կոնկրետ գործուն մեխանիզմների ներդրումը, մասնավորապես էթիկայի հարցերով հանձնաժողովների ստեղծումը՝ միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովներում կոռուպցիոն գործարքների բացառման եւ քաղաքական առումով էթիկական վարքագծի ապահովման համար:

27 июня на пленарном заседании ПА Евронест, которое в основном прошло в дебатах по “азербайджанской прачечной”, системным взяткам и борьбе с коррупцией в Азербайджане, председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, глава армянской делегации в ПА Евронест А.Ашотян выступил с речью о последствиях политической коррупции и борьбе с ними.
Председатель комиссии подчеркнул важность прозрачного и всестороннего расследования коррупционных рисков как на международном, так и национальном уровнях, по принципу “ноль терпимости к политической коррупции” к любой   политической коррупции и взяточничеству.
А.Ашотян призвал Европарламент и страны Восточного партнерства предпринять соответствующие меры к политическим деятелям своих стран, чьи имена упоминаются в международных докладах в связи с непрозрачными и коррупционными сделками, а политические группы Европарламента – вычистить из рядов своих политических партий коррумпированные элементы для сохранения этического характера и облика европейских политических партий.
Председатель комиссии подчеркнул важность внедрения конкретных действенных механизмов, в частности создание комиссий по вопросам этики – для исключения коррупционных сделок и обеспечения в политическом аспекте этического поведения на парламентских ассамблеях.