իհարկե՛ փախստականների տեղավորման, նրանց սոցիալական, կրթական, աշխատանքային եւ մյուս բոլոր խնդիրների լուծումը ամենաարդիականներից է Եվրոպայում եւ աշխարհում:
Հատկապես գերարդիական է փախստականների խնդիրը: Անթույլատրելի է եւ հակամարդկային, երբ երեխայի ընտանիքը փախստական է եւ հնարավորություններ չունի, եւ ինքը զրկվի համամարդկային իրավունքներն իրացնելու հնարավորությունից:
Անցած նստաշրջաններից մեկի ժամանակ այս դահլիճում ասել եմ, որ չի կարելի թույլ տալ սոցիալական դեմպինգ եւ հանրային կոնսենսունսի առարկա կարող է լինել չունեւոր խավերի երեխաների սոցիալական, կրթական եւ առողջապահական բարձրակարգ ծառայություններից օգտվելու իրավունքի ապահովումը:
Անհրաժեշտ է, որ վիճակագրական մարմինները, ինչու չէ նաեւ Եվրոստատը (Եվրամիության վիճակագրական ծառայություն), մեզ ներկայացնեն ապագայի սոցիալական միտումները եւ քարտեզները հասարակական տարբեր շերտերի, այդ թվում երեխաների, որոնցով մենք կարողանանք կարգավորել եւ կանխարգելել անառողջ ու հակամարդկային զարգացումը:
Հավատացնում եմ Ձեզ, որ անհրաժեշտ է ունենալ վերոնշյալ երեւույթների իրական գնահատման վիճակագրական մեթոդաբանություն:
Դա նշանակում է, որ տարբեր երկրների վիճակագրական ծառայությունները պարտավորություններ կստանձնեն փախստականների եւ նրանց երեխաների իրական վիճակի մասին տեղեկատվություն տրամադրելու համար:
Մենք արդեն ասել ենք եւ փաստ է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ընդունել է շուրջ 21.000 սիրիահայ փախստականների, այդ թվում երեխաների, որոնց աշխատանքի, կրթության եւ սոցիալական հարցերը լուծված են:
Եկեք լուծենք այս հարցերը եւ կունենանք արժանապատիվ ապագա:
Մեր երեխաների համար պայման ստեղծենք՝ լինելու ազնիվ, արհեստավարժ եւ զինված բարձրակարգ գիտելիքներով»,-նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Միքայել Մելքումյանը:

Certainly, the solution of social, educational, labor and other problems of refugees is one of the most important issues in Europe and in the world.
The issue of refugees is still super topical, and it is unacceptable and inhuman that Refugee children 's family has no opportunity to enjoy their human rights.
At one of the previous sessions, I said in this hall that we should not allow social dumping. The subject of public consensus can be ensuring the right of refugee children to enjoy high quality social, educational and health services .
It is also necessary for statistical bodies like Eurostat, provide us with the Future Social Trends for various layers of society, including children, through which we can regulate and prevent unhealthy and inhumane phenomena for refugees.
I assure you that there is a need to have a statistical methodology for the actual assessment of the abovementioned phenomena.
This means that statistical services from different countries will take obligations to provide information on the current situation of refugees and their children.
We have already said, and it is a fact that Armenia has received about 21,000 Syrian-Armenian refugees, including children, whose work, education and social issues are solved.
So let's solve these problems we’ll have dignified future,” the RA NA Vice President, the Member of the Armenian delegation to PACE Mikayel Melkumyan noted.