իհարկե՛ փախստականների տեղավորման, նրանց սոցիալական, կրթական, աշխատանքային եւ մյուս բոլոր խնդիրների լուծումը ամենաարդիականներից է Եվրոպայում եւ աշխարհում:
Հատկապես գերարդիական է փախստականների խնդիրը: Անթույլատրելի է եւ հակամարդկային, երբ երեխայի ընտանիքը փախստական է եւ հնարավորություններ չունի, եւ ինքը զրկվի համամարդկային իրավունքներն իրացնելու հնարավորությունից:
Անցած նստաշրջաններից մեկի ժամանակ այս դահլիճում ասել եմ, որ չի կարելի թույլ տալ սոցիալական դեմպինգ եւ հանրային կոնսենսունսի առարկա կարող է լինել չունեւոր խավերի երեխաների սոցիալական, կրթական եւ առողջապահական բարձրակարգ ծառայություններից օգտվելու իրավունքի ապահովումը:
Անհրաժեշտ է, որ վիճակագրական մարմինները, ինչու չէ նաեւ Եվրոստատը (Եվրամիության վիճակագրական ծառայություն), մեզ ներկայացնեն ապագայի սոցիալական միտումները եւ քարտեզները հասարակական տարբեր շերտերի, այդ թվում երեխաների, որոնցով մենք կարողանանք կարգավորել եւ կանխարգելել անառողջ ու հակամարդկային զարգացումը:
Հավատացնում եմ Ձեզ, որ անհրաժեշտ է ունենալ վերոնշյալ երեւույթների իրական գնահատման վիճակագրական մեթոդաբանություն:
Դա նշանակում է, որ տարբեր երկրների վիճակագրական ծառայությունները պարտավորություններ կստանձնեն փախստականների եւ նրանց երեխաների իրական վիճակի մասին տեղեկատվություն տրամադրելու համար:
Մենք արդեն ասել ենք եւ փաստ է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ընդունել է շուրջ 21.000 սիրիահայ փախստականների, այդ թվում երեխաների, որոնց աշխատանքի, կրթության եւ սոցիալական հարցերը լուծված են:
Եկեք լուծենք այս հարցերը եւ կունենանք արժանապատիվ ապագա:
Մեր երեխաների համար պայման ստեղծենք՝ լինելու ազնիվ, արհեստավարժ եւ զինված բարձրակարգ գիտելիքներով»,-նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Միքայել Մելքումյանը:

проблема размещения беженцев, решения их социальных, образовательных, трудовых и всех других вопросов, конечно же,  одна из самых актуальных в Европе и мире.
Недопустимо и негуманно, когда семья ребенка беженская и не имеет возможностей реализовать   общечеловеческие права.
На одной из прошлых сессий в этом зале говорил уже, что нельзя допустить социального демпинга и предметом общественного консенсуса может стать обеспечение права пользования детей неимущих слоев высококлассными социальными, образовательными и здравоохранительными услугами.
Необходимо, чтобы статистические органы, а также Евростат (Статслужба ЕС), представили нам социальные тенденции и карты будущего   различных общественных слоев, в том числе детей, которыми мы сможем регулировать и предупреждать нездоровое и антигуманное развитие.
Заверяю вас, необходимо иметь статистическую методологию реальной оценки вышеуказанных явлений.
Это означает, что статистические службы различных стран возьмут на себя обязательства предоставлять информацию о реальном положении беженцев и их детей.
Мы уже говорили и это факт, что РА приняла около 21.000 сирийских беженцев-армян, в том числе детей, чьи трудовые, образовательные и социальные вопросы решены.
Давайте решать эти вопросы и обеспечивать достойное будущее.
Создадим для наших детей условия быть честными, профессиональными и вооруженными широкими знаниями”, - отметил вице-спикер НС, член делегации НС РА в ПАСЕ М.Мелкумян.