ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ հուլիսի 3-ին  այցելել է  Հայաստանում  ԱՄՆ դեսպանատուն:  Արա Բաբլոյանը շնորհավորել է դեսպան Ռիչարդ Միլսին, դեսպանատան աշխատակիցներին եւ Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին` ԱՄՆ անկախության 242-րդ տարեդարձի առթիվ:
Ռիչարդ Միլսի հետ զրույցում Արա Բաբլոյանը կարեւորել է հայ-ամերիկյան  բարեկամությունն ու սերտ համագործակցությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է նաեւ ԱՄՆ-ում բնակվող մեր հայրենակիցներին եւ ԱՄՆ քաղաքացիներին, ովքեր մեծապես նպաստում են երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով Արա Բաբլոյանին դեսպանություն այցի կապակցությամբ` ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ասել է. «Մեր երկու երկրների միջեւ ամուր հարաբերություններ են, որոնք խարսխված են ընդհանուր արժեքների վրա, եւ ես գիտեմ, որ կապերն հասնում են մինչեւ ԱՄՆ կոնգրեսականները, ովքեր սերտ կապեր ունեն Ձեր Ազգային ժողովի շատ պատգամավորների հետ: Պատիվ է այսօր Ձեզ այստեղ ընդունել ամերիկյան ժողովրդի անունից, իսկ երեկոյան մենք կնշենք մեր Անկախության տոնը Հայաստանի ժողովրդի հետ միասին»:
Անդրադառնալով ներհայաստանյան իրադարձություններին` Արա Բաբլոյանն ընդգծել է երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված կառուցողական փոփոխությունների կարեւորությունը, ինչպես նաեւ այդ համատեքստում սպասվելիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների` ազատ եւ արդար միջավայրում անցկացնելու անհրաժեշտությունը:
Դեսպանի հետ զրույցում Արա Բաբլոյանը նաեւ մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ադրբեջանական կողմից զինտեխնիկայի, կենդանի ուժի կուտակումների հետ կապված: ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված ադրբեջանական կողմի ցանկացած փորձ լրջագույն վտանգ է դառնալու տարածաշրջանային կայունությանն ու խաղաղությանը:

3 июля Председатель НС А.Баблоян посетил Посольство США в РА в связи с Днем Независимости Соединенных Штатов. Он поздравил посла Ричарда Миллса, сотрудников посольства и дружественный народ США с 242-й годовщиной независимости.
В беседе с Р.Миллсом А.Баблоян подчеркнул важность армяно-американской дружбы и тесного сотрудничества. Глава парламента поздравил также проживающих в США наших соотечественников и граждан США, всемерно содействующих укреплению и углублению дружбы двух народов.
Поблагодарив А.Баблояна за визит в посольство, посол США сказал: “Между нашими двумя странами крепкие отношения, опирающиеся на общие ценности, и я знаю, что связи доходят до конгрессменов США, имеющих тесные контакты со многими депутатами Вашего Национального Собрания. Честь принимать Вас сегодня здесь от имени американского народа, а вечером мы отметим наш День Независимости вместе с армянским народом”.
Обратившись к внутриармянским событиям, А.Баблоян подчеркнул важность конструктивных перемен в упрочении демократии в стране, а также в этом контексте необходимость проведения ожидаемых внеочередных парламентских выборов в свободной и справедливой обстановке.
В беседе с послом А.Баблоян также выразил обеспокоенность скоплением военной техники, живой силы азербайджанской стороной на армяно-азербайджанской границе и карабахско-азербайджанской линии соприкосновения. Председатель НС подчеркнул, что любая попытка дестабилизации ситуации азербайджанской стороной явится серьезнейшей угрозой региональной безопасности и миру.