ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա առթիվ հուլիսի 3-ին  այցելել է  Հայաստանում  ԱՄՆ դեսպանատուն:  Արա Բաբլոյանը շնորհավորել է դեսպան Ռիչարդ Միլսին, դեսպանատան աշխատակիցներին եւ Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին` ԱՄՆ անկախության 242-րդ տարեդարձի առթիվ:
Ռիչարդ Միլսի հետ զրույցում Արա Բաբլոյանը կարեւորել է հայ-ամերիկյան  բարեկամությունն ու սերտ համագործակցությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է նաեւ ԱՄՆ-ում բնակվող մեր հայրենակիցներին եւ ԱՄՆ քաղաքացիներին, ովքեր մեծապես նպաստում են երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով Արա Բաբլոյանին դեսպանություն այցի կապակցությամբ` ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ասել է. «Մեր երկու երկրների միջեւ ամուր հարաբերություններ են, որոնք խարսխված են ընդհանուր արժեքների վրա, եւ ես գիտեմ, որ կապերն հասնում են մինչեւ ԱՄՆ կոնգրեսականները, ովքեր սերտ կապեր ունեն Ձեր Ազգային ժողովի շատ պատգամավորների հետ: Պատիվ է այսօր Ձեզ այստեղ ընդունել ամերիկյան ժողովրդի անունից, իսկ երեկոյան մենք կնշենք մեր Անկախության տոնը Հայաստանի ժողովրդի հետ միասին»:
Անդրադառնալով ներհայաստանյան իրադարձություններին` Արա Բաբլոյանն ընդգծել է երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված կառուցողական փոփոխությունների կարեւորությունը, ինչպես նաեւ այդ համատեքստում սպասվելիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների` ազատ եւ արդար միջավայրում անցկացնելու անհրաժեշտությունը:
Դեսպանի հետ զրույցում Արա Բաբլոյանը նաեւ մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ադրբեջանական կողմից զինտեխնիկայի, կենդանի ուժի կուտակումների հետ կապված: ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված ադրբեջանական կողմի ցանկացած փորձ լրջագույն վտանգ է դառնալու տարածաշրջանային կայունությանն ու խաղաղությանը:

On July 3, on the occasion of the U.S. Embassy Independence Day the RA NA President Ara Babloyan visited the U.S. Embassy. Ara Babloyan congratulated Ambassador Richard Mills, the employees of the Embassy and the friendly people of the United States on the 242nd anniversary of U.S. Independence.
During his talk with Richard Mills Ara Babloyan highlighted the Armenian-American friendship and the close cooperation. The Head of the parliament has also congratulated our compatriots living in the USA and the U.S. citizens, who greatly promote the strengthening and deepening of the two peoples’ friendship.
Expressing his gratitude to Ara Babloyan on the occasion of his visit to the Embassy, the U.S. Ambassador Richard Mills said: “Relations between our two countries are strong and based on shared values, and I know those ties extend to our legislators in Congress having close personal ties to many of the MPs in your National Assembly.So it is indeed an honor to welcome you here today on behalf of the American people, and we look forward to celebrating our independence this evening with the people of Armenia.”
Regarding the events happening in Armenia, Ara Babloyan underlined the importance of the constructive changes directed to the strengthening of democracy in the country, as well as the necessity of holding the extraordinary parliamentary elections to be expected in the free and fair atmosphere.
During his talk with the Ambassador Ara Babloyan also expressed concern over the accumulations of the military technique, living force by the Azerbaijani side on the Armenian-Azerbaijani border and on the Karabakh-Azerbaijani line of contact. The NA President stressed that any most serious attempt directed to the destabilization of the situation by the Azerbaijani side would endanger the regional stability and peace.