Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձը Սահմանադրության օրվա առթիվ
շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության պետական կարեւորագույն տոներից մեկի` Սահմանադրության օրվա առթիվ: Քսաներեք տարի առաջ մենք ազատ կամարտահայտմամբ ընդունեցինք հայոց նորանկախ պետականության ամրապնդման համար բացառիկ նշանակություն ունեցող մի փաստաթուղթ, որն ամփոփեց երրորդ հազարամյակի շեմին ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն կերտելու մեր երազանքը:
Հայ ժողովուրդն իր բարձր իրավագիտակցությամբ պայմանավորված որոշումը վավերացրեց դժվարին մի ժամանակներում, երբ հազիվ մեկ տարի առաջ էին լռել հրանոթների որոտները, իսկ խաղաղությանն ուղղված իրական սպառնալիքներն ավելի շատ էին, քան կայուն զարգացման դեռ փխրուն երաշխիքները:
Հայաստանի Հանրապետության Մայր օրենքի ընդունումը կանխորոշեց մեր պետության հետագա ընթացքն ու զարգացման ուղին: Անկախ պետականություն կառուցելու տարբեր հանգրվաններում այն երկու անգամ ենթարկվեց փոփոխությունների եւ փայլուն կատարելով իր պատմական առաքելությունը` միշտ մնաց բոլոր տեսակի իրավահարաբերությունների կարգավորման հիմքը, իսկ իրավական հարթությունում դարձավ մեր ինքնիշխանության մշտարթուն պահապանը:
Եւ այսօր յուրաքանչյուրիս իրավունքների ազատ իրացումով ու պարտականությունների պատշաճ կատարումով է պայմանավորված պետական եւ հասարակական կյանքում Սահմանադրության անառարկելի գերակայության հաստատումն ու լիարժեք կիրառումը: Իսկ այն բոլոր ասպարեզներում Հայաստանի կայուն զարգացման կարեւորագույն նախապայմանն է:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը գրեթե քառորդ դար շարունակ փարոսի լույսի պես մեզ առաջնորդում է անկախ ու ժողովրդավարական պետություն ստեղծելու դժվարին ճանապարհով: Եւ մենք էլ պիտի աչքի լույսի պես փայփայենք այն, ինչպես մեր պետական խորհրդանիշները, որոնց օրը նույնպես նշում ենք այսօր:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Սահմանադրության օրվա առթիվ` բոլորիս մաղթում եմ խաղաղություն, առողջություն, երջանկություն եւ բարեկեցություն»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձում:

I congratulate you on one of our most important state holidays – on Constitution Day. Twenty-three years ago we adopted a document of unique importance for strengthening the Armenian newly independent statehood with free will, which summed up our dream of building self-sovereign, democratic, social, legal state at the threshold of the third millennia.
The Armenian people ratified the decision conditioned by its high legal conscience in times, when hardly a year ago cannons silenced, and the real threats directed to peace were much more than the fragile guarantees of stable development.
The Mother Law of the Republic of Armenia predetermined the further procedure and the development way of our state. In different havens of building of independent statehood it had undergone changes twice and brilliantly fulfilling its historical mission, permanently remained the basis of the settlement of all kinds of legal relations, and on legal plane became the permanent alert guard.
And today, the establishment of the undeniable priority of the Constitution and full use of the Constitution is conditioned by the free execution of everybody’s rights and decent fulfillment of the obligations in the state and public life. And it is the most important precondition of Armenia’s stable development in all spheres.
The Constitution of the Republic of Armenia guides us like a light of a beacon through almost twenty-five years on the hard way of creating a democratic state. And we'll have to preciously cherish our eye our state symbols, as their day we also celebrate today.
Once again congratulating on Constitution Day I wish all of us peace, health, happiness and welfare,” the congratulatory message by the RA NA Ara Babloyan reads.