Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձը Սահմանադրության օրվա առթիվ
շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության պետական կարեւորագույն տոներից մեկի` Սահմանադրության օրվա առթիվ: Քսաներեք տարի առաջ մենք ազատ կամարտահայտմամբ ընդունեցինք հայոց նորանկախ պետականության ամրապնդման համար բացառիկ նշանակություն ունեցող մի փաստաթուղթ, որն ամփոփեց երրորդ հազարամյակի շեմին ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն կերտելու մեր երազանքը:
Հայ ժողովուրդն իր բարձր իրավագիտակցությամբ պայմանավորված որոշումը վավերացրեց դժվարին մի ժամանակներում, երբ հազիվ մեկ տարի առաջ էին լռել հրանոթների որոտները, իսկ խաղաղությանն ուղղված իրական սպառնալիքներն ավելի շատ էին, քան կայուն զարգացման դեռ փխրուն երաշխիքները:
Հայաստանի Հանրապետության Մայր օրենքի ընդունումը կանխորոշեց մեր պետության հետագա ընթացքն ու զարգացման ուղին: Անկախ պետականություն կառուցելու տարբեր հանգրվաններում այն երկու անգամ ենթարկվեց փոփոխությունների եւ փայլուն կատարելով իր պատմական առաքելությունը` միշտ մնաց բոլոր տեսակի իրավահարաբերությունների կարգավորման հիմքը, իսկ իրավական հարթությունում դարձավ մեր ինքնիշխանության մշտարթուն պահապանը:
Եւ այսօր յուրաքանչյուրիս իրավունքների ազատ իրացումով ու պարտականությունների պատշաճ կատարումով է պայմանավորված պետական եւ հասարակական կյանքում Սահմանադրության անառարկելի գերակայության հաստատումն ու լիարժեք կիրառումը: Իսկ այն բոլոր ասպարեզներում Հայաստանի կայուն զարգացման կարեւորագույն նախապայմանն է:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը գրեթե քառորդ դար շարունակ փարոսի լույսի պես մեզ առաջնորդում է անկախ ու ժողովրդավարական պետություն ստեղծելու դժվարին ճանապարհով: Եւ մենք էլ պիտի աչքի լույսի պես փայփայենք այն, ինչպես մեր պետական խորհրդանիշները, որոնց օրը նույնպես նշում ենք այսօր:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Սահմանադրության օրվա առթիվ` բոլորիս մաղթում եմ խաղաղություն, առողջություն, երջանկություն եւ բարեկեցություն»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձում:

Поздравление А.Баблояна к Дню Конституции
поздравляю вас с одним из важнейших государственных праздников Республики Армения – Днем Конституции. 23 года назад свободным выражением воли мы приняли документ, который имел уникальное значение для укрепления нашей новой независимой армянской государственности, накануне третьего тысячелетия осуществив нашу мечту о создании суверенного, демократического, социально-правового государства.
Армянский народ ратифицировал решение, связанное с его высоким правосознанием в трудные времена, когда лишь год назад смолкли залпы орудий, но настоящих угроз миру были гораздо больше, чем хрупких гарантий устойчивого развития.
Принятие Основного закона Республики Армения предопределило будущий процесс и путь развития нашего государства. Он дважды подвергался изменениям на разных этапах построения независимой государственности и прекрасно осуществлял свою историческую миссию, всегда оставался базой для регулирования всех видов правовых отношений и неусыпным защитником нашего суверенитета в правовой сфере.
И сегодня неоспоримый приоритет и полное осуществление Конституции в государственной и общественной жизни способствует свободному осуществлению прав и надлежащему исполнению обязанностей каждого из нас. И это важнейшая предпосылка стабильного развития Армении во всех сферах.
Конституция уже почти четверть века служит маяком, освещающим трудный путь создания независимого и демократического государства. Мы должны как зеницу ока оберегать ее, равно как и государственные символы, день которых мы также отмечаем сегодня.