ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը հուլիսի 19-ին հանդիպել է Սլովակիայից եւ Բուլղարիայից ժամանած գործարարների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է տնտեսության տարբեր ճյուղերում համագործակցելու եւ ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու հնարավորության հարցը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հյուրերին ներկայացրել է Հայաստանում ստեղծված քաղաքական իրադրությունը՝ նշելով, որ ներդրումային ծրագրերի կյանքի կոչման հարցում մեր երկրում ստեղծված են նպաստավոր պայմաններ: Միքայել Մելքումյանն անդրադարձել է նաեւ այն քայլերին, որոնք ուղղված են հակամենաշնորհային եւ հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացմանը:
ՀՀ խորհրդարանի փոխխոսնակն իր վրդովմունքն է հայտնել վերջին շրջանում Dana ինքնագնաց հաուբից հրետանային համակարգերի՝ Սլովակիայից Իսրայել, ապա Ադրբեջան արտահանման կապակցությամբ՝ նշելով, որ գործընթացը պետք է դադարեցվի:
Սլովակ եւ բուլղարացի գործարարները ներկայացրել են ներդրումային ծրագրերի իրենց տեսլականը: Նշվել է, որ Հայաստանը հիանալի կամուրջ է ԵՄ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի միջեւ եւ արդյունավետ օգտագործելով այդ հնարավորությունը՝ կարող է տնտեսության զարգացման հարցում լուրջ առաջընթաց գրանցել:

19 июля вице-спикер НС М.Мелкумян встретился   с предпринимателями из Словакии и Болгарии.
В ходе встречи обсуждены вопросы сотрудничества и реализации инвестиционных программ в различных сферах экономики.
Вице-спикер НС представил гостям сложившуюся в Армении политическую обстановку, отметив, что для претворения в жизнь инвестиционных программ в РА созданы благоприятные условия. М.Мелкумян обратился также к проведению антимонопольных и антикоррупционных реформ.
Зампредседателя парламента РА выразил озабоченность в связи с передачей в последнее время самоходной гаубичной   артиллерийской системы Dana из Словакии в Израиль с целью переправки в Азербайджан, отметив, что сделка должна быть приостановлена.
Словацкие и болгарские бизнесмены представили свое видение инвестиционных программ. Отмечено, что Армения – отличный мост между ЕС и ЕАЭС и, эффективно используя эту возможность, может быть зафиксирован серьезный прогресс в развитии экономики.