ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը հուլիսի 19-ին հանդիպել է Սլովակիայից եւ Բուլղարիայից ժամանած գործարարների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է տնտեսության տարբեր ճյուղերում համագործակցելու եւ ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու հնարավորության հարցը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հյուրերին ներկայացրել է Հայաստանում ստեղծված քաղաքական իրադրությունը՝ նշելով, որ ներդրումային ծրագրերի կյանքի կոչման հարցում մեր երկրում ստեղծված են նպաստավոր պայմաններ: Միքայել Մելքումյանն անդրադարձել է նաեւ այն քայլերին, որոնք ուղղված են հակամենաշնորհային եւ հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացմանը:
ՀՀ խորհրդարանի փոխխոսնակն իր վրդովմունքն է հայտնել վերջին շրջանում Dana ինքնագնաց հաուբից հրետանային համակարգերի՝ Սլովակիայից Իսրայել, ապա Ադրբեջան արտահանման կապակցությամբ՝ նշելով, որ գործընթացը պետք է դադարեցվի:
Սլովակ եւ բուլղարացի գործարարները ներկայացրել են ներդրումային ծրագրերի իրենց տեսլականը: Նշվել է, որ Հայաստանը հիանալի կամուրջ է ԵՄ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի միջեւ եւ արդյունավետ օգտագործելով այդ հնարավորությունը՝ կարող է տնտեսության զարգացման հարցում լուրջ առաջընթաց գրանցել:

On July 19, the RA NA Vice President Mikayel Melkumyan met with the businessmen, who had arrived from Slovakia and Bulgaria.
During the meeting the issue of the opportunity of cooperating in different spheres of economy and implementing investment programmes.
The RA NA Vice President has presented the political situation created in Armenia to the guests, noting that favourable conditions are created in our country for implementing the investment programmes. Mikayel Melkumyan also touched upon the steps directed to the implementation of the anti-monopoly and anti-corruption reforms.
The Deputy Speaker of the RA Parliament expressed his indignation at the export of the Dana self-propelled hawitzer artillery systems from Slovakia to Israel, then to Azerbaijan, noting that the process should be stopped.
The Slovak and Bulgarian businessmen presented their vision of the investment programmes. It has been noted that Armenia is a wonderful bridge between the EU and the EEU, and effectively using that opportunity they could register serious progress in the economic development.