«Հայաստանի, Արցախի եւ Սփյուռքի սիրելի հայրենակիցներ,
հարյուր տարի առաջ այս օրը Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանը` Հայաստանի խորհուրդը, Ավետիք Սահակյանի ղեկավարությամբ գումարեց իր անդրանիկ նիստը: Մայիսյան հերոսամարտերի արդյունքում ծնունդ առած եւ դժվարին օրեր ապրող նորանկախ երկրում այդ պատմական օրվանից ի վեր վերստին սկսվեց պետականաշինության եւ օրինաստեղծ աշխատանքի ժամանակը, որը կանգ էր առել հարյուրամյակներ առաջ:
Իր ժամանակների նման դժվարին եղավ հայոց անդրանիկ խորհրդարանի աշխատանքն ու անցած ճանապարհը, բայց այն բացառիկ դեր ունեցավ ազգային օրենսդրության մշակման, դատական համակարգի ձեւավորման եւ ընդհանրապես Հայաստանի պետական ու հասարակական կյանքի կազմակերպման գործում: Հայաստանի խորհուրդն սկսեց գործել պետական իշխանության մարմինների դեռեւս ձեւավորված չլինելու պայմաններում եւ հաճախ կատարեց նաեւ գործադիր իշխանության աշխատանքը` ընդունելով ոչ միայն բազմաթիվ օրենքներ ու օրենքի ուժ ունեցող իրավական փաստաթղթեր, այլեւ հարյուրավոր վարչական հրահանգներ ու որոշումներ, ինչը պայմանավորված էր սովի ու համաճարակների դեմ գործուն պայքարի եւ անգամ կրթական գործի կազմակերպման հրամայականով:
Հայաստանի խորհուրդը կազմավորումից հազիվ մեկ տարի անց եվրոպական մոդելով մշակեց ժամանակի ու պայմանների համար առավել քան ժողովրդավարական ընտրական օրենք եւ ընդհանուր, ուղղակի, հավասար ու գաղտնի քվեարկությամբ կազմակերպեց նոր խորհրդարանի ընտրությունները:
Հայաստանի խորհուրդն իսկապես ներկայացուցչական մարմին էր, որում ընդգրկված էին երկրի բոլոր հիմնական քաղաքական ուժերի, ազգությունների, ինչպես նաեւ արեւմտահայ գաղթականության ներկայացուցիչները:
Զարմանալի է, բայց լինելով ընտրությունների միջոցով չձեւավորված խորհրդարան` այն հաստատակամորեն ստեղծեց ու զարգացրեց խորհրդարանական ժողովրդավարության ավանդույթները, ձեւավորեց քաղաքական կառավարման մշակույթ, ինչը մեծ դեր ունեցավ նաեւ հայ քաղաքական կուսակցությունների եւ քաղաքական մտքի զարգացման համար:
Սիրելի հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ բոլորիս այս նվիրական տարեդարձի առթիվ, ցանկանում եմ, որ արժանվույնս գնահատենք մեր պատմությունն ու հպարտանանք նրանով:
Մաղթում եմ, որ պահպանենք ու փայփայենք մեր հայրենիքի` 20-րդ դարավերջին այնքան թանկ գնով ստեղծված երրորդ պետականության ինքնիշխանությունը եւ հանուն վաղվա օրվա անենք ամեն ինչ` Հայաստանի Հանրապետությունը բոլոր առումներով ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն դարձնելու համար»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձում:

“Дорогие соотечественники Армении, Арцаха и Спюрка (Диаспоры),
сто лет назад в этот день парламент   Первой Республики Армения – Совет Армении под председательством А.Саакяна созвал первое заседание. В рожденной в итоге майских героических сражений и переживающей сложнейшие времена новой независимой стране с этого исторического дня возобновился период государственного строительства и законотворческой работы, прекратившийся столетия назад.
Сложнейшими, как и времена, оказались работа и пройденный путь первого армянского парламента, однако они сыграли исключительную роль в разработке национального законодательства, формировании судебной системы и организации   государственной и общественной жизни Армении.   Совет Армении начал действовать в условиях еще несформированных органов государственной власти и зачастую выполнял также работу исполнительной власти, принимая не только множество законов и имеющих силу закона правовых документов, но и сотни административных инструкций  и решений, обусловленных действенной борьбой с голодом и эпидемиями и даже необходимостью организации образовательного дела.
Совет Армении спустя менее года после формирования разработал по европейской модели более чем демократический для своего времени и условий избирательный закон и всеобщим, прямым, равным и тайным голосованием провел выборы нового парламента.
Совет Армении был действительно представительным органом, в который вошли представители   всех основных политических сил, национальностей, а также западноармянского беженства.
Поразительно, но, являясь несформированным посредством выборов парламентом, он создал и развил четкие традиции парламентской демократии, сформировал культуру политического управления, что сыграло весомую роль также в развитии армянских политических партий и политической мысли.
Дорогие соотечественники, поздравляю всех нас с этим славным юбилеем, желаю, чтобы мы по достоинству ценили нашу историю и гордились ею.
Желаю, чтобы хранили и лелеяли обретенную в конце ХХ века столь высокой ценой суверенность третьей государственности нашей родины и во имя грядущего сделали   бы все возможное для превращения Республики Армения во всех отношениях демократическое, социальное, правовое государство”, - говорится в поздравительном послании Председателя НС А.Баблояна.