«Հայաստանի, Արցախի եւ Սփյուռքի սիրելի հայրենակիցներ,
հարյուր տարի առաջ այս օրը Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանը` Հայաստանի խորհուրդը, Ավետիք Սահակյանի ղեկավարությամբ գումարեց իր անդրանիկ նիստը: Մայիսյան հերոսամարտերի արդյունքում ծնունդ առած եւ դժվարին օրեր ապրող նորանկախ երկրում այդ պատմական օրվանից ի վեր վերստին սկսվեց պետականաշինության եւ օրինաստեղծ աշխատանքի ժամանակը, որը կանգ էր առել հարյուրամյակներ առաջ:
Իր ժամանակների նման դժվարին եղավ հայոց անդրանիկ խորհրդարանի աշխատանքն ու անցած ճանապարհը, բայց այն բացառիկ դեր ունեցավ ազգային օրենսդրության մշակման, դատական համակարգի ձեւավորման եւ ընդհանրապես Հայաստանի պետական ու հասարակական կյանքի կազմակերպման գործում: Հայաստանի խորհուրդն սկսեց գործել պետական իշխանության մարմինների դեռեւս ձեւավորված չլինելու պայմաններում եւ հաճախ կատարեց նաեւ գործադիր իշխանության աշխատանքը` ընդունելով ոչ միայն բազմաթիվ օրենքներ ու օրենքի ուժ ունեցող իրավական փաստաթղթեր, այլեւ հարյուրավոր վարչական հրահանգներ ու որոշումներ, ինչը պայմանավորված էր սովի ու համաճարակների դեմ գործուն պայքարի եւ անգամ կրթական գործի կազմակերպման հրամայականով:
Հայաստանի խորհուրդը կազմավորումից հազիվ մեկ տարի անց եվրոպական մոդելով մշակեց ժամանակի ու պայմանների համար առավել քան ժողովրդավարական ընտրական օրենք եւ ընդհանուր, ուղղակի, հավասար ու գաղտնի քվեարկությամբ կազմակերպեց նոր խորհրդարանի ընտրությունները:
Հայաստանի խորհուրդն իսկապես ներկայացուցչական մարմին էր, որում ընդգրկված էին երկրի բոլոր հիմնական քաղաքական ուժերի, ազգությունների, ինչպես նաեւ արեւմտահայ գաղթականության ներկայացուցիչները:
Զարմանալի է, բայց լինելով ընտրությունների միջոցով չձեւավորված խորհրդարան` այն հաստատակամորեն ստեղծեց ու զարգացրեց խորհրդարանական ժողովրդավարության ավանդույթները, ձեւավորեց քաղաքական կառավարման մշակույթ, ինչը մեծ դեր ունեցավ նաեւ հայ քաղաքական կուսակցությունների եւ քաղաքական մտքի զարգացման համար:
Սիրելի հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ բոլորիս այս նվիրական տարեդարձի առթիվ, ցանկանում եմ, որ արժանվույնս գնահատենք մեր պատմությունն ու հպարտանանք նրանով:
Մաղթում եմ, որ պահպանենք ու փայփայենք մեր հայրենիքի` 20-րդ դարավերջին այնքան թանկ գնով ստեղծված երրորդ պետականության ինքնիշխանությունը եւ հանուն վաղվա օրվա անենք ամեն ինչ` Հայաստանի Հանրապետությունը բոլոր առումներով ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն դարձնելու համար»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձում:

“Dear compatriots of Armenia, Artsakh and Diaspora,
Hundred years ago this day the parliament of the First Republic of Armenia, the Council of Armenia, convened its first sitting headed by Avetik Sahakyan. In the newly independent country, which has been borne as a result of May heroic battles and has had hard days, the time of the state building and law-making work began from that historical day.
The work of the Armenian First Parliament and the passed path was complicated as its times were, but it has a unique role in the elaboration of the national legislation, the formation of the judicial system and the organization of the Armenia’s state and public life. The Council of Armenia began functioning in conditions of the state power bodies not being still formed and often also fulfilled the work of the executive power, passing not only numerous laws and legal documents not being in force which was conditioned by the fight against famine and epidemics and even the dictate of the organization education.
Hardly after one year of the formation, the Council of Armenia worked out with European model a democratic electoral law appropriate for the time and conditions and by common, direct, equal voting and secret ballot organized the elections of the new parliament.
The Council of Armenia was genuinely a representation body, where the representatives of all main political forces, nationalities, as well as the Western Armenian immigration were involved.
It is surprising, but being not a formed parliament through elections, it resolutely created and developed the traditions of the parliamentary democracy, formed government culture, which had also great role for the development of the Armenian political parties and political thought.
Dear compatriots, I congratulate all of us on the occasion of this innermost anniversary and I wish that we should evaluate our history as granted and be proud of it.
I wish that we’ll preserve and cherish the self-sovereignty of our Motherland, the third statehood created at such an expensive price at the end of the 20th century and do everything for the sake of tomorrow to make the Republic of Armenia a democratic, social, legal state in all aspects,” the congratulatory address by the RA NA President Ara Babloyan reads.