ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ուղերձ է հղել եզդիների ցեղասպանության չորրորդ տարելիցի կապակցությամբ
Օգոստոսի 3-ին աշխարհի եզդիները հարգանքի տուրք են մատուցում 2014 թվականի այս օրը Իրաքում ԻՊ ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինների կողմից գազանաբար սպանված հազարավոր եզդիների հիշատակին: Այդ կապակցությամբ այսօր Երեւանի Օղակաձեւ զբոսայգում՝ եզդի ժողովրդի անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ էին հավաքվել եզդիական համայնքի, հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Օրվա կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ուղերձը հավաքի մասնակիցներին ներկայացրել է խորհրդարանի պատգամավոր Ռուստամ Մախմուդյանը: Ուղերձում ասված է.
«Սիրելի եզդիներ, հարգելի ներկաներ,
այսօր եւս մեկ անգամ գլուխ ենք խոնարհում ահաբեկչական խմբավորումների վերահսկողության ներքո գտնվող Իրաքի Հանրապետության տարածքներում եզդի ժողովրդի նկատմամբ 2014 թվականին իրականացված ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի առջեւ:
Այդ հրեշավոր հանցագործության չորրորդ տարելիցի օրը հայ ժողովուրդը եւ Հայաստանի իշխանությունները ոչ միայն զորակցություն են հայտնում եղբայր եզդի ժողովրդին, այլեւ վերահաստատում են իրենց վճռականությունը` շարունակելու պայքարը ցեղասպանությունների դատապարտման ու կանխարգելման համար:
Սարսափելի է, բայց Հայոց ցեղասպանությունից հազիվ մեկ դար անց մի ողջ ժողովուրդ կիսեց արեւմտահայության ճակատագիրը եւ իր պատմական հայրենիքում ազգային ու կրոնական պատկանելության համար ենթարկվեց կոտորածների ու տեղահանության, ինչպես 1915 թվականին, երբ Օսմանյան կայսրությունում դատարկվում էին Վասպուրականի, Էրզրումի, Մուշի, Կարսի եւ մյուս նահանգների եզդիական բնակավայրերը:
Մենք նույն ճակատագիրն ենք ունեցել` միասին հայրենիք ենք կորցրել, 1918-ի մայիսին Սարդարապատում ու Բաշ-Ապարանում հայրենիք ենք պաշտպանել ու կրկին Հայաստան կերտել: Այն մեր ընդհանուր տունն է, ուր բոլոր պայմաններն ստեղծվել են եզդիների եւ Հայաստանում բնակվող մյուս ժողովուրդների բարօրության, զարգացման եւ ազգային ու մշակութային ինքնության պահպանման համար:
Ըստ այդմ, 2014 թվականին եզդի ժողովրդին պատուհասած դժբախտությանն առաջիններից մեկն արձագանքեց Հայաստանը եւ աշխարհի ամենաբարձր ատյաններում պահանջեց գործուն քայլեր ձեռնարկել մարդկության դեմ ուղղված այս հանցագործությունը դադարեցնելու համար:
Իսկ Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանը 2018 թվականի հունվարի 16-ին ճանաչեց այն որպես ցեղասպանություն եւ իր համերաշխությունը հայտնելով եզդի ժողովրդին` պահանջեց միջազգային կառուցակարգերի միջոցով հետապնդել ու հետաքննել կատարված հանցագործությունները, պատասխանատվության ենթարկել միջազգային հանցագործություններ կատարած անձանց:
Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի եւ անձամբ իմ անունից զորակցություն եմ հայտնում ողջ եզդի ժողովրդին, կիսում ձեր վիշտը եւ խոնարհվում հազարավոր անմեղ զոհերի հիշատակի առջեւ:
Լիահույս եմ, որ հակառակ բոլոր փորձություններին` եզդի ժողովուրդը շարունակելու է ապրել, զարգանալ եւ արարել»:

RA NA President Ara Babloyan Sends Message on Fourth Anniversary of Yezidis’ Genocide
On August 3, the Yezidis of the world paid tribute to the memory of the thousands of Yezidis bestially killed by the Islamic State Terrorist Grouping in Iraq. On this occasion today, representatives of the Yezidi community and public gathered at the monument eternalizing the memory of the Yezidi people’s innocent victims in Yerevan Ring-shaped Park.
On the occasion of this day the Member of the Parliament Rustam Makhmudyan presented the message by the RA NA President Ara Babloyan. The message reads:
“Dear Yezidis, dear attendees,
Today once again we bow our heads before the memory of the innocent victims perpetrated in 2014 towards the Yezidi people in the territories of the Republic of Iraq being under the control of the terrorist groupings.
On the fourth anniversary of that heinous crime, the Armenian people and the authorities of Armenia not only express their support to the brotherly Yezidi people, but also reaffirm their resoluteness to continue the struggle for the condemnation and prevention of the genocides.
It is terrible but almost after one century from the Armenian Genocide a whole nation shared the destiny of the Western Armenian and in its historical motherland had undergone to massacres and deportation for national and religious belonging, as in 1915 when in the Ottoman Empire the Yezidi settlements of Vaspurakan, Erzerum, Mush, Kars and other provinces were emptied.
We had the same destiny: we lost together Motherland, and in May 1918 we defended Motherland in Sardarapat and Bash-Aparan and again built Armenia. It is our common house, where all conditions have been created for the welfare, development and preservation of national and cultural identity of the Yezidis and other nations living in Armenia.
In fact, in 2014 Armenia was one of the first countries that responded to Yezidi people’s misfortune and demanded to undertake practical steps to stopping this crime directed to the mankind in the highest instances of the world.
And on 16 January 2018, the Parliament of the Republic of Armenia recognized it as a genocide and expressing its solidarity to the Yezidi people, demanded to persecute and investigate the occurred crimes through the international structures, make accountable the persons who have committed international crimes.
On behalf of the parliament of the Republic of Armenia and personally me I express my support to the whole Yezidi people, share your grief and bow before the memory of the thousands of the innocent victims.