ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն օգոստոսի 21-ին ընդունել է Հայաստանում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լուկասս Գասսերին:
Արա Բաբլոյանը, բարձր գնահատելով դեսպանի առաքելությունը Հայաստանում, ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ առկա են դինամիկ զարգացող հարաբերություններ ոչ միայն քաղաքական, այլ նաեւ տնտեսական, մշակութային, կրթական եւ առողջապահական ոլորտներում:
Խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Հայաստանն ու Շվեյցարիան չեն բավարարվի ձեռք բերված տպավորիչ արդյունքներով եւ կշարունակեն էլ ավելի խորացնել ու զարգացնել հարաբերությունները: Այս առումով Արա Բաբլոյանը հատկապես կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության դերը:
Անդրադառնալով ներհայաստանյան իրադարձություններին` Արա Բաբլոյանը երկրի հետագա զարգացման գործում ընդգծել է օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների կողմից բարեփոխումների իրականացման կարեւորությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը շեշտել է, որ այդ ճանապարհին էական է մի շարք բացասական երեւույթների, այդ թվում կոռուպցիայի, մենաշնորհների դեմ պայքարը, ինչպես նաեւ երկրում ժողովրդավարության հետագա խորացումն ու ամրապնդումը:
Շվեյցարիայի Համադաշնության դեսպան Լուկասս Գասսերը գոհունակությամբ նշել է, որ իր դիվանագիտական առաքելության տարիները Հայաստանում եղել են հագեցած օրակարգով ու հետաքրքիր: Դեսպանը բարձր է գնահատել տարվա սկզբին Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան:
Լուկասս Գասսերը վերահաստատել է շվեյցարական կողմի պատրաստակամությունն ու գործուն աջակցությունն ուղղված հայ-շվեյցարական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու խորացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով օգոստոսի 22-24-ը կլինի Պրահայում: Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Արմեն Ռուստամյանը եւ Հրաչյա Հակոբյանը: Այցի ընթացքում նախատեսվում են հանդիպումներ Չեխիայի Հանրապետո...

On August 21, the RA National Assembly President Ara Babloyan receives the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Swiss Confederation to Armenia Lukas Gasser.
Highly assessing the Ambassador’s mission in Armenia, Ara Babloyan has underlined that there are dynamically developing relations exist between the two countries not only in the political, but also in economic, cultural, educational and health care spheres.
The Head of the Parliament expressed hope that Armenia and Switzerland would not be satisfied with the reached impressive results and would continue to further deepen and develop the relations. In this respect Ara Babloyan especially highlighted the role of the inter-parliamentary cooperation.
Touching upon the events in Armenian, Ara Babloyan underscored the importance of the implementation of the reforms by the legislative and executive authorities. The Head of the Parliament has stressed that on the way a number of negative phenomena, including the struggle against corruption, and monopolies, as well as further deepening and strengthening of democracy.
The Ambassador of the Swiss Confederation to Armenia Lukas Gasser noted that the years of his diplomatic mission in Armenia had been full with agenda and interesting. The Ambassador highly assessed the visit of the delegation led by the President of the National Council of the Swiss Confederation Dominique de Buman to Armenia.
Lukas Gasser reaffirmed the readiness and the practical support of the Swiss side directed to the further development and deepening of the Armenian-Swiss relations.