Օգոստոսի 22-ին մեկնարկել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի պաշտոնական այցը Չեխիայի Հանրապետություն: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Տաճատ Վարդապետյանը, Արմեն Ռուստամյանը եւ Հրաչյա Հակոբյանը, հանդիպել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխի հետ:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Չեխիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացմանը. Չեխիան Եվրոպայում Հայաստանի ամենակարեւոր գործընկերներից է:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է միջազգային խորհրդարանական կառույցներում երկու երկրների պատվիրակների համագործակցությունը՝ նշելով, որ հայկական կողմն ակնկալում է ավելի խորացնել եւ համակարգել այդ փոխգործակցությունը:
Անդրադառնալով երկկողմ միջխորհրդարանական հարաբերություններին՝ Արա Բաբլոյանը ողջունել է Չեխիայի խորհրդարանում նոր բարեկամական խմբի ձեւավորումը` նշելով, որ բարեկամական խմբերը մեծ դերակատարություն ունեն երկու երկրների խորհրդարանների հարաբերությունները զարգացնելու գործում:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել 2017թ. ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության եւ մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար` հույս հայտնելով, որ խորհրդարանի վերին պալատը, հետեւելով Պատգամավորների պալատի օրինակին, եւս կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
Անդրադառնալով ներհայաստանյան իրադարձություններին՝ Արա Բաբլոյանը չեխ գործընկերներին վստահեցրել է, որ տեղի ունեցած փոփոխությունները որեւէ կերպ չեն ազդել հայ-չեխական ամուր հարաբերությունների վրա: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանում իշխանության փոխանցումը ի պատիվ երկու կողմերի տեղի է ունեցել առանց ցնցումների: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը կոչ է արել միջազգային գործընկերներին շարունակել Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությունը:
Միլան Շտեխի հետ զրույցում Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխը, ողջունելով հայ խորհրդարանականներին, ընդգծել է, որ գերազանց է գնահատում 2017 թվականի հոկտեմբերին իր գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան: Միլան Շտեխը նեկայացրել է Չեխիայի ներքաղաքական դրությունը՝ ընդգծելով, որ չնայած որոշակի տարաձայնություններին, բոլորովին վերջերս Չեխիայի կառավարությանը հաջողվեց ստանալ վստահության քվե:
Չեխիայի Սենատի նախագահի խոսքով՝ չեխական կողմի համար ակնհայտ է Հայաստանի ձգտումն էլ ավելի խորացնելու երկկողմ բազմաշերտ հարաբերությունները Չեխիայի հետ:
Միլան Շտեխը վստահեցրել է, որ Չեխիայում եւս տեղի ունեցած ներքաղաքական դասավորումները որեւէ կերպ չեն ազդել հայ-չեխական հարաբերությունների բարեկամական բնույթի վրա եւ առկա են տարբեր ոլորտներ, որտեղ Չեխիան կարող է իր աջակցությունը ցուցաբերել Հայաստանին: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է երկու երկրների միջեւ կրթական ոլորտում համագործակցության հնարավորություններին՝ նշելով, որ հետագա ուսումը կազմակերպելու համար Չեխիան ուրախությամբ կհյուրընկալի Հայաստանի լավագույն ուսանողներին:
Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ առեւտրային հարաբերություններում նկատելի տեղաշարժեր են արձանագրվում:
Միլան Շտեխի խոսքով՝ Հայաստանը քաղաքական առումով դժվարին տարածաշրջանում է գտնվում, հետեւաբար Չեխիան միշտ պատրաստ է երկխոսության մեջ լինել Հայաստանի հետ: Սենատի նախագահը դրական է գնահատել միջազգային գործընկերների հետ Հայաստանի կողմից տարվող արտաքին քաղաքականությունը:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարն իր հերթին նշել է, որ լինելով ԵԱՏՄ անդամ՝ Հայաստանին հաջողվեց եվրոպացի գործընկերներին վստահեցնել, որ հարաբերությունները կարող են կառուցվել ոչ թե «կամ-կամ», այլ «եւ-եւ» սկզբունքով:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Չեխիայի Սենատի նախագահը նշել է, որ Չեխիայի դիրքորոշումն այդ հարցում հստակ է՝ խնդիրը պետք է կարգավորվի խաղաղ եղանակով, բանակցային սեղանի շուրջ: Նրա խոսքով՝ կողմերից որեւէ մեկին զինելը ոչ մի կերպ չի նպաստում խնդրի լուծմանը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը գոհունակությամբ փաստել են, որ Հայաստանն ու Չեխիան լավագույնս գիտեն մեկը մյուսի պատմությունը, ինչը նպաստում է երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը:

On August 23, the official visit of the RA NA President Ara Babloyan to the Czech Republic began. The delegation with the RA NA deputies Tatshat Vardapetyan, Armen Rustamyan and Hrachya Hakobyan led by the Head of the RA Parliament, met with the President of the Senate of the Parliament of the Czech Republic Milan Štěch.
During the meeting the RA NA Speaker, thanking for the invitation and warm reception, has noted that Armenia attaches great importance to the stable development of the friendly relations with the Czech Republic: the Czech Republic is one of the most important of Armenia in Europe.
Ara Babloyan emphasized the cooperation of the delegates of the two countries in the international parliamentary structures, noting that the Armenian side expects to further deepen and coordinate that cooperation.
Touching upon the inter-parliamentary relations, Ara Babloyan has welcomed the formation of the new Parliamentary Group in the Czech Parliament, noting that the Friendship Groups has a great role in developing the relations of the two countries’ parliaments.
The Head of the Armenian Parliament expressed his gratitude for the adoption of the Resolution on Recognition and Condemnation of the Armenian Genocide and Other Crimes Committed against Humanity by the Chamber of Deputies of the Czech Republic, expressing hope that the Upper Chamber of the parliament, following the example of the Chamber of Deputies, also would recognize the Armenian Genocide.
Regarding the events in Armenia, Ara Babloyan assured that changes had not affected the Armenian-Czech firm relations in any way. The RA NA President noted that the conveying of the power in Armenia had been without shocks as an honour of the two sides. In this context Ara Babloyan called on the international colleagues to continue the support shown to Armenia.
During his talk with Milan Štěch has underlined that Armenia sees the solution of the Karabakh conflict exclusively through peaceful means under the aegis of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Welcoming the Armenian parliamentarians, the President of the Senate of the Parliament of the Czech Republic Milan Štěch has underlined that he excellently assesses the visit of the delegation led by him to Armenia in October 2017. Milan Štěch presented the inner-political situation of the Czech Republic, underscoring that despite certain disagreements, and recently the Government of the Czech Republic succeeded to get a vote of trust.
According to the President of the Senate of the Czech Republic, the aspiration of Armenia to further deepen with multi-layer relations with the Czech Republic is evident for the Czech side.
Milan Štěch has assured that the inner-political shuffling also occurred in the Czech Republic had not affected on the Armenian-Czech relations of friendly character and there are different spheres, where the Czech Republic can show its support to Armenia. In this context he referred to the possibilities of cooperation in the educational sphere between the two countries, noting that the Czech Republic would host with joy the best students of Armenia for organizing the further education.
The President of the Senate of the Czech Republic has stressed with satisfaction that tangible moves are recorded in the commercial relations between the two countries.
According to Milan Štěch, in political aspect Armenia is in a hard region, therefore the Czech Republic is ready to be with Armenia. The President of the Senate assessed positive the foreign policy being pursued with the international colleagues by Armenia.
The Head of the Armenian Parliament in his turn noted that being an EEU member, Armenia succeeded assuring its European colleagues that the relations could be built not by the principle of ‘or-or,’ but ‘and-and.’
Regarding the Nagorno Karabakh conflict, the President of the Senate of the Czech Republic has stated that the position in that issue is distinct: the problem should be settled in peaceful way – around the negotiation table. According to him, giving arms to any side does not promote the solution of the problem in any way.
At the end of the meeting the sides have documented that Armenia and the Czech Republic know at best the story of any other side, which promotes the further strengthening of the friendly relations between the two countries.