Արա Բաբլոյանն ընդունել է Իրանի Մեջլիսի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամներին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն օգոստոսի 31-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Ռամեզան Ալի Սոբհանիֆարին եւ խմբի անդամներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արա Բաբլոյանը վստահություն է հայտնել, որ այցը կնպաստի հայ-իրանական հարաբերությունների եւ հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացմանը: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Իրանի հետ ձեւավորված են սերտ, բարիդրացիական եւ փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա խարսխված հարաբերություններ: ՀՀ ԱԺ նախագահի համոզմամբ՝ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման հարցում ուրույն դեր ունեն պատգամավորական բարեկամության խմբերը. երկկողմ շփումներն ու փոխայցելություններն նոր լիցք են հաղորդում ոչ միայն միջխորհրդարանական կապերին, այլեւ միջպետական հարաբերություններին: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի՝ 2018թ. փետրվարին Իրան կատարած այցի արդյունքներն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը: Նշվել է, որ այս հարցում նպատակային գործունեություն է ծավալում հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովը: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարող է կամուրջ հանդիսանալ Իրան-ԵԱՏՄ-Եվրոպա առեւտրատնտեսական հարաբերությունների համար:
Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Ռամեզան Ալի Սոբհանիֆարը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ՀՀ ԱԺ նախագահին է փոխանցել Իրանի Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները: Նշելով, որ հայ-իրանական բազմադարյան բարեկամությունը հիմնված է պատմամշակութային ընդհանրությունների վրա՝ խմբի ղեկավարը գոհունակությամբ փաստել է, որ երկու երկրները տարբեր ժամանակներում օրհասական պահերին մշտապես աջակցել են միմյանց:
Ռամեզան Ալի Սոբհանիֆարը եւս միջպետական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում առանձնակի կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ու նշանակությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մշակութային հարաբերությունների դինամիկ զարգացման միտումներին, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի եւ մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Կողմերն անդրադարձել են նաեւ Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու ընձեռած հնարավորություններն արդյունավետ օգտագործելու, ինչպես նաեւ ներդրումային տարբեր ծրագրերի իրականացման կարեւորությանը:

31 августа Председатель НС А.Баблоян принял руководителя группы дружбы Иран – Армения Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ) Рамезана Али Собханифара и членов группы.
Приветствуя гостей, А.Баблоян выразил уверенность, что визит поспособствует дальнейшему развитию армяно-иранских отношений и особенно межпарламентскому сотрудничеству. Глава парламента подчеркнул, что с Ираном налажены твердо опирающиеся на взаимном доверии тесные, добрососедские отношения. По мнению Председателя НС, особую роль в углублении   межпарламентского сотрудничества играют депутатские группы дружбы – двусторонние   контакты и взаимные поездки сообщают новый импульс не только межпарламентским контактам, но и межгосударственным отношениям. В этом контексте А.Баблоян подчеркнул важность итогов визита в Иран в феврале 2018 г. группы дружбы Армения – Иран и достигнутых договоренностей.
Затронуто развитие двусторонних экономических отношений. Отмечено, что в данном вопросе целенаправленную деятельность осуществляет совместная армяно-иранская межправительственная комиссия. Глава НС особо выделил, что Армения может выступать мостом для торгово-экономических отношений Иран – ЕАЭС – Европа.
Руководитель группы дружбы Иран – Армения Рамезан Али Собханифар, поблагодарив за прием, передал Председателю НС теплые приветствия и пожелания Председателя Меджлиса Ирана Али Лариджани. Отметив, что армяно-иранская многовековая дружба зиждется   на историко-культурных общностях, руководитель группы с удовлетворением заметил, что в судьбоносные периоды обе страны всегда поддерживали друг друга.
Рамезан Али Собханифар в контексте развития межгосударственных отношений также особо отметил роль и значение парламентской дипломатии.
В ходе встречи обсуждены тенденции динамичного развития культурных связей, вопросы расширения сотрудничества в сельском хозяйстве, энергетике и ряде других сфер.