ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Ջեմմա Անանյանի մահվան կապակցությամբ
«Խոր ցավով տեղեկացա պետական եւ հասարակական գործիչ, Խորհրդային Հայաստանի եւ Հայաստանի Հանրապետության երեք գումարումների խորհրդարանների պատգամավոր Ջեմմա Անանյանի մահվան մասին:
Շուրջ հինգ տասնամյակ նա իր կյանքը նվիրեց հայրենի Իջեւանի շենացմանն ու զարգացմանը, արդյունաբերական նոր կարողությունների գործարկմանը, ակտիվորեն մասնակցեց Հայաստանի պետական կյանքին:
Որպես ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի երիտասարդության գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ապա ՀՀ Ազգային ժողովի սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, նույն եռանդով մեծ ու շնորհակալ աշխատանք կատարեց այս ասպարեզներին վերաբերող օրենսդրական դաշտի մշակման ու կատարելագործման համար:
Ղարաբաղյան շարժման ընթացքում եւս Ջեմմա Անանյանն առանձնացավ իր քաղաքացիական բարձր կեցվածքով եւ անընդհատ հակադրվելով միութենական իշխանություններին` հաստատակամորեն պաշտպանեց Հայաստանի ու հայության շահերը:
Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի եւ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Ջեմմա Անանյանի հարազատներին ու մերձավորներին եւ կիսում նրանց վիշտը»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ցավակցական ուղերձում:

Соболезнование Председателя НС А.Баблояна в связи с кончиной Дж.Ананян
“С глубокой болью узнал о кончине государственного и общественного деятеля, депутата парламентов трех созывов Армянской ССР и РА Джеммы Ананян.
Около пяти десятилетий ее жизни отданы процветанию и развитию родного Иджевана, открытию новых промышленных предприятий, активному участию в государственной жизни Армении.
Как председатель Постоянной комиссии по делам молодежи Верховного Совета Армянской ССР, затем как   заместитель председателя Постоянной комиссии НС РА по социальным вопросам, вопросам здравоохранения и охраны природы, с той же энергией посвятила себя большой и благодарной работе разработки и совершенствования законодательного поля этих сфер.
В ходе Карабахского движения Дж.Ананян также выделилась своей высокой гражданской позицией и всегда оппонировала союзным властям, твердо защищая интересы Армении и армянского народа.
От имени парламента РА и себя лично выражаю глубокое соболезнование родным и близким Дж.Ананян и разделяю их скорбь”.