ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Ջեմմա Անանյանի մահվան կապակցությամբ
«Խոր ցավով տեղեկացա պետական եւ հասարակական գործիչ, Խորհրդային Հայաստանի եւ Հայաստանի Հանրապետության երեք գումարումների խորհրդարանների պատգամավոր Ջեմմա Անանյանի մահվան մասին:
Շուրջ հինգ տասնամյակ նա իր կյանքը նվիրեց հայրենի Իջեւանի շենացմանն ու զարգացմանը, արդյունաբերական նոր կարողությունների գործարկմանը, ակտիվորեն մասնակցեց Հայաստանի պետական կյանքին:
Որպես ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի երիտասարդության գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ապա ՀՀ Ազգային ժողովի սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, նույն եռանդով մեծ ու շնորհակալ աշխատանք կատարեց այս ասպարեզներին վերաբերող օրենսդրական դաշտի մշակման ու կատարելագործման համար:
Ղարաբաղյան շարժման ընթացքում եւս Ջեմմա Անանյանն առանձնացավ իր քաղաքացիական բարձր կեցվածքով եւ անընդհատ հակադրվելով միութենական իշխանություններին` հաստատակամորեն պաշտպանեց Հայաստանի ու հայության շահերը:
Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի եւ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Ջեմմա Անանյանի հարազատներին ու մերձավորներին եւ կիսում նրանց վիշտը»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ցավակցական ուղերձում:

“I learn with deep pain about the death of the state and public figure, deputy of the parliaments of the three convocations of the Soviet Armenia and the Republic of Armenia Jemma Ananyan.
Through five decades she devoted her life to the prosperity and development of Ijevan and the operation of the industrial new capacities actively took part in the state life of Armenia.
As Chair of the Standing Committee on Youth Affairs of the ArmSSR Supreme Council, then Deputy Chair of the Standing Committee on Social Affairs, Health Care and Nature Protection she did great and thankful work with the same energy for the elaboration and upgrading of the legislative field concerning these spheres.
During Karabakh movement Jemma Ananyan distinguished with her civil high posture and permanently opposing the Soviet authorities, persistently defended the interests of Armenia and the Armenians.
On behalf of the parliament of the Republic of Armenia and me I offer my deep condolences to Jemma Ananyan's family members and relatives and share their sorrow,” the RA NA President Ara Babloyan's condolence message.