Սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, անդամներ Հովիկ Աղազարյանը, Մարգարիտ Եսայանը, Կարինե Աճեմյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Արմենուհի Կյուրեղյանը, Նորա Առուստամյանը հանդիպել են Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արմեն Ռուստամյանը նշել է, որ հայ-ֆրանսիական կապերը գնում են դեպի երկու ժողովուրդների պատմության խորքերը: Կարեւորելով բարեկամական խմբերի սերտ համագործակցությունը՝ խմբի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանի օրենսդիր մարմնում խումբն ամենամեծն է: Անդրադառնալով ներհայաստանյան իրադարձություններին՝ Արմեն Ռուստամյանը նշել է, որ նոր ուժերը հանձն են առել շարունակելու նախկին իշխանությունների որդեգրած արտաքին քաղաքականությունը: Ըստ նրա՝ սոցիալ-տնտեսական ոլորտում դեռեւս կան չլուծված խնդիրներ:
ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամներն իրենց ելույթներում կարեւորել են բարեկամ Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունների խորացումը, անդրադարձել Հայաստանում տեղի ունեցած ներքաղաքական զարգացումներին, առաջիկայում «Ապրել միասին» խորագրի ներքո Երեւանում տեղի ունենալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովի անցկացմանը, երկկողմ նոր ծրագրերի իրականացմանը:
Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինան նշել է, որ Ֆրանսիայի հայ համայնքը ակտիվորեն ներգրավված է երկրի ներքաղաքական կյանքում: Նա կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը եւ Ֆրանսիայում հայ պատգամավորների հետ հանդիպելու հույս է հայտնել:

11 сентября руководитель группы дружбы Армения – Франция А.Рустамян, члены группы О.Агазарян, М.Есаян, К.Аджемян, Ш.Торосян, А.Кюрегян, Н.Арустамян встретились с делегацией  группы дружбы Франция – Армения Сената Французской Республики.
Приветствуя гостей, А.Рустамян отметил, что армяно-французские связи уходят вглубь истории двух народов. Подчеркнув важность тесного сотрудничества групп дружбы, он заметил, что в законодательном органе Армении группа самая крупная. Обратившись к внутриармянским событиям, руководитель группы отметил, что новые силы взяли на себя обязательство продолжать внешнеполитический курс прежних властей. По Рустамяну, в социально-экономической сфере все еще есть нерешенные проблемы.
Члены парламентской группы дружбы Армения – Франция в своих выступлениях подчеркнули важность углубления отношений с дружественной Францией, обратились к происходящим в Армении внутриполитическим развитиям, к проведению предстоящего в Ереване 17-го саммита Международной организации Франкофонии (МОФ) под девизом “Жить вместе”, реализации новых совместных программ.
Руководитель группы дружбы Франция – Армения отметил, что французская армянская община активно вовлечена во внутриполитическую жизнь страны. Он подчеркнул важность активизации межпарламентских связей и выразил надежду на встречу с армянскими депутатами во Франции.