ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելին սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հանդիպել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակութան անդամների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղար Ռոբերտո Մոնտելլան եւ ԵԱՀԿ ԽՎ գործադիր գրասենյակի ղեկավար Անդրեաս Բեյքերը:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում`  ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակութան ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել կառույցի դերը միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման գործընթացում:
Գեորգի Ծերեթելին կարեւորել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում առավել ակտիվ եւ կառուցողական համագործակցությունը:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին, Հայաստանի վերջին քաղաքական զարգացումներին, բարեփոխումների իրականացման ընթացքին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերի:
ԼՂ հակամարտության խնդրի առնչությամբ Հերմինե Նաղդալյանն առաջնային է համարել խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում` ընդգծելով, որ կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումները համահունչ են միջազգային հանրության մոտեցումներին, հակամարտության բանակցային ճանապարհով լուծելու սկզբունքին: Հայաստանը մշտապես կոչ է անում իր գործընկեր խորհրդարաններին եւ միջխորհրդարանական կազմակերպություններին համահունչ լինել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարություններին Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ իրենց տեսակետներում եւ բանաձեւերում: Պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ հակամարտության կարգավորման հիմքը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն ու այդ իրավունքի իրականացումն է:
Նույն օրը ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելիի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է նաեւ ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ եւ «Ելք» խմբակցությունների ղեկավարների հետ:
Վահրամ Բաղդասարյանն ու Գեւորգ Գորգիսյանը կարեւորել են եվրոպացի գործընկերների հետ  արդյունավետ համագործակցությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությանը, Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, նոր կառավարության ծրագրի առաջնահերթություններին վերաբերող հարցեր:

11 сентября Председатель ПА ОБСЕ Г.Церетели встретился в парламенте с членами делегации НС РА в ПА ОБСЕ. Во встрече приняли участие также Генеральный секретарь ПА ОБСЕ Роберто Монтелла и руководитель исполнительного офиса ПА ОБСЕ Андреас Бейкер.
Приветствуя гостей в парламенте,   глава делегации НС РА в ПА ОБСЕ Э.Нагдалян высоко оценила роль структуры в процессе развития межпарламентского диалога.
Г.Церетели подчеркнул важность более активного и конструктивного сотрудничества в ПА ОБСЕ.
Затронуты региональные проблемы, последние политические развития в Армении, ход реализации реформ, вопросы защиты прав человека.
В связи с Нагорно-Карабахской проблемой Э.Нагдалян считает приоритетным мирное урегулирование в рамках МГ ОБСЕ, подчеркнув, что позиции Армении по урегулированию созвучны подходам международного сообщества, принципу решения конфликта переговорным путем. Армения постоянно призывает своих партнеров – парламенты и межпарламентские организации – в своих точках зрения и формулировках по Нагорному Карабаху придерживаться заявлений сопредседателей МГ ОБСЕ.   Глава делегации НС отметила, что основой урегулирования конфликта является признание права народа НК на самоопределение и реализация этого права.
В тот же день делегация во главе с Председателем ПА ОБСЕ Г.Церетели встретилась с руководителями парламентских фракций РПА и “Елк”.
В.Багдасарян и Г.Горгисян подчеркнули важность плодотворного сотрудничества с европейскими партнерами.
На встрече обсуждены вопросы, касающиеся изменения Избирательного кодекса, проведения внеочередных парламентских выборов в Армении, приоритетов программы нового правительства.