ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը սեպտեմբերի 12-ին հանդիպել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ի պատասխանատու քարտուղար Պյոտր Ռյաբուխինի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հոկտեմբերի 29-30-ին Երեւանում կայանալիք ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ վեհաժողովի լիագումար նիստերի աշխատանքների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Ողջունելով հյուրին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արա Սաղաթելյանը նշել է, որ ՀԱՊԿ ԽՎ լիագումար նիստն առաջին անգամ է անցկացվելու Երեւանում, եւ մեր երկիրը լրջորեն պատրաստվում է նման կարեւոր իրադարձությանը՝ գործադրելով հնարավոր բոլոր ջանքերն աշխատանքային արդյունավետ մթնոլորտ ապահովելու ուղղությամբ: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը համոզմունք է հայտնել, որ նիստերը կանցկացվեն բարձր մակարդակով, իսկ քննարկումները կլինեն արդյունավետ:
Կողմերն անդրադարձել են ՀԱՊԿ-ի շրջանակում խորհրդարանական փոխգործակցությանը: Արա Սաղաթելյանի խոսքով՝ վեհաժողովն իր նպաստն է բերում տարածաշրջանային անվտանգության օրենսդրական ապահովման գործում: Այս համատեքստում խորհրդարանի աշխատակազմի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայկական պատվիրակությունն ակտիվորեն եւ հետեւողականորեն աշխատում է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում, մշտապես իրականացնում է լուրջ փորձագիտական աշխատանք եւ գնահատականներ ներկայացնում վեհաժողովի ներկայացրած բոլոր փաստաթղթերի վերաբերյալ:
Պյոտր Ռյաբուխինն իր հերթին համոզմունք է հայտնել, որ նիստերը Երեւանում կանցկացվեն բարձր մակարդակով, հաշվի կառնվեն կազմակերպչական բոլոր առանձնահատկությունները:

On September 12, the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan met with the CSTO PA Responsible Secretary Pyotr Ryabukhin.
During the meeting items regarding the holding of the CSTO PA Council and the CSTO PA plenary sessions in Yerevan on October 29-30 were discussed.
Welcoming the guest in the RA National Assembly, Ara Saghatelyan has noted that the CSTO PA Plenary Session will be held in Yerevan for the first time, and our country is seriously getting ready for such important event, making all possible efforts for providing effective working atmosphere. The RA NA Chief of Staff-Secretary General expressed conviction that the sessions would be held at high level, and the discussions would be effective.
The sides touched upon the parliamentary cooperation within the framework of the CSTO. According to Ara Saghatelyan, the Assembly contributes to the legislative provision of the regional security. In this context the Chief of the Staff of the parliament has underlined that the Armenian delegation actively and consistently works in the CSTO Parliamentary Assembly, permanently does serious expertise work and presents assessments on all documents submitted by the Assembly.
Pyotr Ryabukhin in his return expressed conviction that the sessions would be held in Yerevan at high level and all organizational peculiarities would be taken into consideration.