ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 13-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Հայկ Բաբուխանյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է հայ-ռուսական դաշնակցային եւ ռազմավարական հարաբերություններին: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է խորհրդարանական փոխգործակցության զարգացումը բոլոր հարթություններում եւ հավելել, որ այդ կապերի խորացման ու ընդլայնման համար ՀՀ խորհրդարանը գործադրում է հնարավոր բոլոր ջանքերը: Անդրադարձ է կատարվել միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների արդյունավետ աշխատանքին:
Քննարկվել են մասնավորապես ՀԱՊԿ-ի շրջանակում փոխգործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Այս առումով Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին՝ ընդգծելով. «Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի նկրտումները վտանգավոր են ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաեւ տարածաշրջանի անվտանգության համար: Այդ երկու պետություններն իրական սպառնալիք են ՀԱՊԿ տարածաշրջանի հարավային սահմանների համար»:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ հոկտեմբերի 29-30-ին Երեւանում կայանալիք ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդի եւ վեհաժողովի լիագումար նիստերի աշխատանքների կազմակերպմանն առնչվող հարցերին: Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ նիստերը կանցկացվեն պատշաճ մակարդակով:

13 сентября вице-спикер НС Э.Шармазанов принял делегацию во главе с председателем Комитета ГД ФС РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Л.Калашниковым.  На встрече присутствовали также депутаты НС Г.Меликян и А.Бабуханян.
Приветствуя гостей, Э.Шармазанов обратился к армяно-российским союзническим и стратегическим отношениям. В этом контексте он подчеркнул важность развития парламентского взаимодействия на всех уровнях и добавил, что для углубления и расширения этих связей парламент РА прилагает все возможные усилия. Затронута продуктивная работа делегаций двух стран на международных парламентских площадках.
Обсуждены, в частности, вопросы развития взаимодействия в рамках ОДКБ. В этом аспекте Э.Шармазанов обратился к проблемам региональной безопасности, подчеркнув: “Устремления Азербайджана и Турции опасны не только для Армении, но и для региональной безопасности. Эти два государства – реальная   угроза южным границам региона ОДКБ”.
В ходе встречи стороны обратились также к вопросам проведения в Ереване 29-30 октября Совета ПА ОДКБ и пленарного заседания Ассамблеи. Э.Шармазанов выразил уверенность, что заседания пройдут на должном уровне.